Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de lecție

Data: 10.11.2022
Unitatea școlară: Școala Gimnazială Suraia
Clasa: a V-a A
Disciplina: Educație socială
Profesor: Elena Budelecan
Aria curruculară: Om și societate
Unitatea de învățare: Dreptul la informare. Formularea de întrebări
Conținut: Ne informăm responsabil. Pe cine și cum întrebăm?
Titlul lecției: de dobândire de noi cunoștințe
Locul desfășurării: sala de clasă
Timp: 50 min.
Competențe generale:
1. Raportarea critică la fapte, evenimente, idei, procese din viața personală a diferitelor
grupuri și comunități, prin utilizarea unor achiziții specifice domeniului social;
2. Cooperarea pentru realizarea unor activități și pentru investigarea unor probleme
specifice diferitelor grupuri și comunități, prin asumarea unor valori și norme sociale
și civice;
Competențe specifice:
1.1. Manifestarea interesului pentru formularea de întrebări cu privire la propriile drepturi
și responsabilități;
1.2. Formularea unor opinii, explicații, argumente simple pentru promovarea propriilor
drepturi și responsabilități;
2.2. Identificarea, prin lucru în echipă, a unor măsuri de intervenție posibile pentru
cazuri semnalate de încălcare a drepturilor copilului sau de promovare a acestora.

Obiective operaționale:
elevii să identifice persoanele cărora le pot adresa întrebări în orice situație;
să argumenteze importanța păstrării secrete a adresei, parolei în mediul on-line; să-și
exprime opinia referitor la importanța siguranței atât în mediul real cât și în cel virtual.

Strategii didactice:
Metode: explicația, conversația euristică, învățarea prin descoperire, lucrul cu manualul,
explozia stelară.
Mijloace de învățământ: manualul ( Educație socială.Manual pentru clasa a V-a , Ed.
Litera), fișe de lucru, coli de hârtie.

Desfășurarea lecției
1. Pregătirea pentru activitatea de învățare (1 min.) : - notarea absențelor;
- pregătirea mijloacelor de învățământ.
2. Verificarea cunoștințelor și competențelor dobândite în lecția anterioară: (10
min.)
- De ce avem nevoie de dreptul la informare?
- Care este cel mai important document în care sunt prevăzute drepturile copilului,
inclusiv dreptul la informare?
- Este rușinos să punem întrebări pentru a ne informa? Argumentați răspunsul!
- Cum ați rezolvat tema?

3. Captarea atenției. Pregătirea gândirii elevilor pentru însușirea noilor cunoștințe


(7min.)
Le dau copiilor să citească următorul text din fișa de lucru:
Andrei este în clasa a V-a la o școală mare din orașul său. În weekend a plecat cu
părinții la munte. Înainte să ajungă la destinație, au oprit la mall. Andrei s-a rătăcit în
aglomerație. A văzut un adult și s-a gândit
să-l întrebe cum să iasă din magazin și să ajungă în parcare. Adultul s-a oferit să-l
conducă afară, în parcare. Acolo, Andrei, însoțit de noul prieten, a căutat mașina
părinților lui, dar n-a găsit-o. Prietenul s-a oferit să-l conducă la hotel. Andrei i-a dat
numele hotelului unde ar fi trebuit să se cazeze cu părinții și a urcat în mașina
necunoscutului. Au ajuns, după un timp, la un hotel, dar nu la acela la care dorea
Andrei. Necunoscutul l-a sechestrat și a cerut părinților răscumpărare.

Răspundeți cerințelor:
Unde a greșit Andrei?
Pe cine ar fi trebuit să întrebe când s-a rătăcit?
Ce se poate întâmpla când ne adresăm necunoscuților?

4. Dobândirea noilor cunoştinţe. Prezentarea conţinutului lecţiei şi dirijarea


învăţării (20 min.)
Scriu titlul lecției pe tablă: Ne informăm responsabil. Pe cine și cum întrebăm?

Împreună cu eleviii stabilim care sunt persoanele cărora le putem adresa întrebări în
orice situație:
părinții, frații, profesorii, prietenii, angajații unor instituții ale statului: Poliția,
Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului, Telefonul copilului.

Sunt rezolvate exercițiile 2 și 3 (pag. 10, 11).


Sunt citite paragrafele din chenarele roz și galben (pag. 11).

Pe baza paragrafului roz, împreună cu elevii sunt identificate tipuri de întrebări:


deschise și închise, apoi sunt explicate.
Se citește Vreau să fiu auzită (pag. 11) și se rezolvă cerințele.
Se realizează individual explozia stelară.
Apoi, clasa este împărțită în patru grupe, care vor rezolva cerința de la secțiunea
Argumentăm.
Realizarea feedback-ului: (10)

Clasa este împărțită, din nou, în alte patru grupe. Fiecar grupă realizeză un afiș cu
titlul „Fii responsabil”, prin care să-i avertizeze pe ceilalți copii cu privire la riscurile
abordării necunoscuților pe stadă sau pe internet ( secțiunea Suntem activi).

4. Notarea. Profesorul apreciază activitatea elevilor prin acordarea de note. (2 min.)

Fișă de lucru

Cui ne adresăm?

Andrei este în clasa a V-a la o școală mare din orașul său. În weekend a plecat cu
părinții la munte. Înainte să ajungă la destinație, au oprit la mall. Andrei s-a rătăcit în
aglomerație. Nu avea telefonul la el și nu avea cum să ia legătura cu părinții. A văzut
un adult și s-a gândit să-l întrebe cum să iasă din magazin și să ajungă în parcare.
Adultul s-a oferit să-l conducă afară, în parcare. Acolo, Andrei, însoțit de noul
prieten, a căutat mașina părinților lui, dar n-a găsit-o. Prietenul s-a oferit să-l conducă
la hotel. Andrei i-a dat numele hotelului unde ar fi trebuit să se cazeze cu părinții și a
urcat în mașina necunoscutului. Au ajuns, după un timp, la un hotel, dar nu la acela la
care dorea Andrei. Necunoscutul l-a sechestrat și a cerut părinților răscumpărare.

Răspundeți cerințelor:
1.Unde a greșit Andrei?
2.Pe cine ar fi trebuit să întrebe când s-a rătăcit?
3.Ce se poate întâmpla când ne adresăm necunoscuților?

S-ar putea să vă placă și