Sunteți pe pagina 1din 6

Colegiul National Pedagogic “Carmen Sylva”

Grădinița P.P: nr. 22 Timișoara

Proiect de activitate
Propunător: Balint Iasmina-Rebeka
Educatoare: prof. Grecu Iasmina
Profesor metodist: prof. Costache Adrian
Profesor coordonator: prof. Costache Adrian
Data: 17.01.2019
Colegiul National Pedagogic “Carmen Sylva”
Grădinița P.P: nr. 22 Timișoara

Grupa: Mică A
Tema anuală: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema săptămânii: „A-nceput de ieri să cadă”
Domeniul experiențial: DOS- activitate practică, lipire
Denumirea activității: Colaj- Peisaj de iarnă
Tema: „Fulgii albi încep să cadă”
Scopul didactic: formarea deprinderii de a lipi într-un spaţiu dat folosind tehnici şi ustensile cunoscute. Educarea
atenţiei şi a simţului estetic; consolidarea deprinderii de a avea o poziţie corectă la masă.
Obiective operaționale:
 Să identifice şi să denumească materialele puse la dispoziţie;
 Să utilizeze corect materialele şi instrumentele de lucru: lipici, fulgi de nea din hârtie;
 Să lipească corect fulgii pe coala de hârtie.
Strategii didactice:
 Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, modelul;
 Mijloace de invățământ: fișe cu peisaj de iarnă, fulgi de hârtie;
 Forma de organizare: frontal, individual.
Durata activității: 15-20 minute.
Colegiul National Pedagogic “Carmen Sylva”
Grădinița P.P: nr. 22 Timișoara

DEMERS DIDACTIC

Momentele Activitatea Activitatea Strategii didactice


lecției educatoarei elevilor Metode Materiale Forma de Evaluarea
organizare
Momentul Voi creea condițiile Copiii se vor Individual Observarea
organizatoric necesare bunei așeza pe Frontal sistematică
desfășurări a scăunele. a copiilor
activității:
-aranjarea
mobilierului
corespunzător
activității;
-aerisirea sălii de
grupă;
-intrarea ordonată a
copiilor în sala de
grupă;
-așezarea copiilor pe
scăunele.
Captarea Captarea atenției o Conversația Individual Observarea
atenției voi face printr-o Frontal sistematică
scurtă conversație cu a copiilor
copiii:
Colegiul National Pedagogic “Carmen Sylva”
Grădinița P.P: nr. 22 Timișoara

Momentele Activitatea Activitatea Strategii didactice


lecției educatoarei elevilor Metode Materiale Forma de Evaluarea
organizare
-„În ce anotimp ne -„Ne aflăm în
aflăm?” anotimpul iarna”
-„Ce fenomen al -„Ninsoarea”
naturii este -„Daaa.”
caracteristic iernii?”
-„Vă place zăpada?”
Enunțarea -„Astăzi vom crea un Copiii ascultă cu Conversația Frontal Observarea
scopului și al peisaj de iarnă: vom atenție. Individual sistematică
obiectivelor lipi fulgi de hârtie.” a copiilor
Prezentarea Explic și demonstrez Copiii ascultă cu Conversația Fișe cu Observarea
conținutului modul de realizare a atenție. Explicația peisaj de sistematică
și dirijarea lucrării : Demonstrația iarnă a copiilor
învățării -„Acum vreau sa fiți Modelul Fulgi de
foarte atenți pentru a hârtie
vă explica tehnicile de
lucru: luăm lipiciul în
mână, aplicăm lipici
pe fulgii de hârtie,
apoi îi lipim pe foaia
cu aspecte de iarnă.”
Colegiul National Pedagogic “Carmen Sylva”
Grădinița P.P: nr. 22 Timișoara

Momentele Activitatea Activitatea Strategii didactice


lecției educatoarei elevilor Metode Materiale Forma de Evaluarea
organizare
Obținerea -„Înainte de a începe Copiii vor Conversația Fișe cu Frontal Observarea
performanței lucrul, haideți sa ne executa lucrările Explicația peisaj de Individual sistematică
încălzim puțin cât mai frumos și Demonstrația iarnă a copiilor
mainile: gâdilăm curat. Modelul Fulgi de
cerul, închidem și Exercițiul hârtie
deschidem pumnii,
cântăm la pian, ninge,
mâinile sus, pe cap, pe
umeri, jos.”
Voi da indicații
acolo unde este cazul,
voi avea grijă ca
preșcolarii să
finalizeze lucrările, și
să păstreze acuratețea
lor.
Asigurarea -“Ce am făcut -„Astăzi am Conversația Frontal Observarea
feed- astăzi?” creeat o imagine Individual sistematică
backului -“V-a plăcut de iarnă.” a copiilor
activitatea de astăzi?” -„Daaa!”
Colegiul National Pedagogic “Carmen Sylva”
Grădinița P.P: nr. 22 Timișoara

Momentele Activitatea Activitatea Strategii didactice


lecției educatoarei elevilor Metode Materiale Forma de Evaluarea
organizare
Încheierea Voi face aprecieri Copiii vor primi Recompense
activității asupra modului cum recompense.
au participat și au
reacționat copiii.
Voi împărți
recompense.

S-ar putea să vă placă și