Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

GRUPUL SCOLAR „ DOMNUL TUDOR”


Profesor: Colonelu Luciana
Data:
Obiectul: Literatura română
Clasa: a X-a J
Subiectul lecţiei: „ Cuvânt” de Tudor Arghezi
Tipul lecţiei: Dobândire de noi cunoştinţe
Obiective operaţionale:
a) Cognitive

La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:


01- să identifice tema şi motivele existente în poezie;
02- să explice titlul poeziei;
03- să recunoască trăsăturile liricii moderniste în configuraţia poeziei, ilustrându-le
cu exemple;
04- să identifice specia literară căreia îi aparţine poezia;
05- să descopere principalele procedee artistice care dau expresivitate poeziei;
06- să selecteze cuvintele şi expresiile –cheie şi să determine semnificaţia lor;

b) Afective
07- să fie dispuşi să recepteze informaţiile noi;
08- să dorească să stăpânească informaţiile spre ale folosi în comentarea unui text;
09- să interiorizeze noile cunoştinţe în sistemul propriu de valori estetice;

Strategii didactice:
 De tip dialogat;
 Bazată pe activitatea individuală a elevilor;
Metode şi procedee:
 Conversaţia euristică, lectura expresivă a poeziei, exerciţiul, analiza ,
problematizarea, demonstraţia, explicaţia, comparaţia, învăţarea prin
descoperire.
Materialul didactic: manualul, volumul de poezii a lui T Arghezi, fişe de lucru,
Forme de organizare:
 Activitate individuală;
 Activitate independentă individuală;
Bibliografie :
 D Ivănuş, „Metodica predării limbii şi literaturii române”, Ed. Universităţii,
Craiova, 1999
 C. Parfene, „Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală” Ed.
Universităţii, Bucureşti, 2001.
 N. Eftenie, „Introducere în metodica studierii limbii şi literaturii române”, Ed.
Paralela 45, Buc. 2001.
 G. Călinescu „ Istoria literaturii române de la origini până în prezent”, Ed.
Minerva,Buc. 1982.
 Tudor Arghezi, „Poezii”, Ed. Minerva, Bucureşti, 1971
 Vladimir Streinu, „Eminescu, Arghezi” Ed. Eminescu, Buc. 1979
SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentele Activitatea profesorului Activitatea


instruirii elevilor
Organizarea clasei Profesorul pune absenţele, creează o Elevii îşi pregătesc
atmosferă necesară desfăşurării lecţiei. materialele necesare
desfăşurării lecţiei: caietele,
manualul, cărţile de poezii.
Captarea atenţiei Profesorul întreabă elevii ce înţeleg ei Elevii răspund după puterea
elevilor prin carte de buzunar. lor de apreciere.

Reactualizarea Cărui curent literar aparţine T Arghezi? Elevii răspund că Arghezi


cunoştinţelor învăţate prin temele pe care le
anterior. abordează în opera sa
aparţine modernismului.
Care sunt temele fundamentale ale liricii Temele fundamentale sunt:
argheziene? poezia filozofică, estetica
urâtului, spaima de moarte,
lirica existenţială, iubirea,
văzută ca sentiment
protector, poezia socială,
poezia universului mărunt.
Ce volume de poezii argheziene „Cuvinte potrivite”, „Flori
cunoaşteţi? de mucigai”, „Versuri de
seară”, etc.

Anunţarea subiectului Profesorul anunţă titlul lecţiei „Cuvânt”


lecţiei şi a obiectivelor de Tudor Arghezi
operaţionale. Elevii trebuie să ştie la sfârşitul lecţiei
următoarele:
 semnificaţia titlului,
 să identifice tema şi motivele
poeziei,
 să identifice specia literară căreia îi
aparţine poezia;
 să selecteze cuvintele şi expresiile-
cheie;
 să determine semnificaţia lor; să
descopere principalele procedee
artistice care dau expresivitate
poeziei,
 să recunoască trăsăturile liricii
moderniste în configuraţia poeziei,
ilustrându-le cu exemple;

Receptarea treptată a Profesorul face referire la volumul


textului şi dirijarea „Cărticică de seară” apărut în 1953, din
acestui proces. care face şi poezia pe care o vom discuta
astăzi. Această poezie este o artă poetică,
alături de „Testament”, „Rugă de seară”
şi altele.
Omagiul sincer pe care Arghezi îl aduce
cărţii este ilustrat şi de poezia „Ex libris”
Ce exprimă conceptul de artă poetică? Conceptul de artă poetică
exprimă concepţia unui
scriitor despre misiunea artei
sale, despre menirea lui în
univers şi despre misiunea
artei sale, într-un limbaj
care-l particularizează..
Elevii citesc poezia .
Vom citi poezia după care vom discuta
tema şi motivele existente în aceasta. Elevii răspund.
Ce impresie v-a lăsat lectura acestei
poezii? Titlul poeziei are mai multe
Ce vă sugerează titlul acestei poezii? sensuri, putând fi sinonim cu
gând, idee, vorbe, zicere, dar
în concepţia lui Arghezi
exprimă o lume imaginară,
cartea. Prin cuvînt, poetul
defineşte creaţia artistică.

Pozia este concepută în


Care este structura acestei poezii? patru strofe şi un vers liber.
Prima strofă este o adresare
Ce semnifică prima strofă? directă către cititor cu
intenţia de a crea pentru
acesta o carte pe care să i-o
dăruiască:„Vrui, cititorule,
să-ţi fac un dar / O carte
pentru buzunar”.
Acest diminutiv sugerează
Ce semnifică diminutivul „cărticică?” păreţuirea pe care o are
scriitorul pentru creaţia sa.
Aceste mijloace sunt
Care sunt mijloacele cu ajutorul cărora slovele, un arhaism pentru
autorul creează? „litere”.
Poetul cu ajutorul
Ce sugerează poetul prin folosirea elementelor din lumea
cuvintelor: „din înţelesuri furnicile”, „fărâmei” şi cu
„celule”, „molecule” „violoncel” şi instrumentele muzicale
„harpă”? doreşte să creeze poezia
jocului, a boabei şi afărâmei,
specifică liricii argheziene.
Cea de-a doua strofă
Ce sugerează cea de-a doua strofă? exprimă dorinţa eului liric
de a crea o carte atractivă,
iar pentru a reuşi să o scrie
trebuie să ajungă la sufletul
cititorului şi să-l farmece:
„Farmece aş fi voit să fac /
Şi printr-o ureche de ac / Să
strecor un fir de aţă. ”
Acestă strofă prezintă
Ce ne prezintă cea de-a treia strofă? cititorului o lume nevăzută:
„Măcar câteva crâmpeie, /
Măcar o ţandără de
curcubeie”.
Ultima strofă exprimă
Ultima strofă ce exprimă? mijloacele artistice prin care
poetul dă viaţă operei sale.
Arghezi sugerează astfel
sensibilitatea lirică a oprei
sale, care trebuie să exprime
puritate şi să producă emoţie
şi încântare.
Acest vers îndeamnă la
Ce rol are versul liber din finalul poeziei? meditaţie, pentru care poetul
a depus mut efort şi talent:
„Am răscolit pulberi de
fum…”
Cuvântul cheie este „carte”.
Care este cuvântul cheie al poeziei? Acesta este ilustrat prin
Prin ce mijloace este ilustrat acest cuvânt? repetiţia „o carte” şi prin
diminutivul „cărticică”.
În poezie sunt o multitudine
Ce figuri de stil găsiţi în poezie? de metafore : „din înţelesuri
furnicile”, „ suflete de
molecule”, „ţandără de
curcubeie”, „scamă de
zară”, „drojdii de rouă”.
În poezie sunt substantive
Din punct de vedere lexical, ce fel de diminutivale, adverbe,
cuvinte găsim în poezie? arhaismul „slove”.
Evaluarea formativă. Se dă ca activitate independentă / Pe baza celor discutate
individuală rezolvarea unei fişe de lucru. elevii vor rezolva exerciţiile
Se va comunica rezolvarea. propuse.
Asigurarea retenţiei şi Tema pentru acasă. Ex. 1,2,3pag.162-163. Îşi vor nota tema pentru
transferului. Notarea şi aprecierea elevilor care au acasă.
participat la lecţie.
NUME:
CLASA: a X-a J

FIŞĂ DE LUCRU

1. Identificaţi din text diminutivele şi explicaţi prezenţa lor în poezie.

2. Extrage din prima strofă versurile care indică prezenţa unui motiv al cărţii.

3. Identificaţi din text figuri de stil:


a. metafore………………………………………………………..
b. repetiţii…………………………………………………………
c. inversiuni……………………………………………………….
d. epitete…………………………………………………………..

4. Identifică din poezie acei termeni care fac parte din câmpul semantic al
substantivului carte.

S-ar putea să vă placă și