Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE INTEGRATA

UNITATEA DE INVATAMANT:G.P.P

DATA: 21.02.2020

GRUPA: Mica ,, B”

EDUCATOARE

TEMA DE STUDIU: Ce si cum vreau sa fiu?

TEMA SĂPTĂMÂNII: Meserii

TEMA ZILEI: Targul meseriilor

FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATA

TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare

CATEGORII DE ACTIVITATE:

ADP+ ALA1+ADE+JOC LIBER

ACTIVITATI DESFASURATE IN CENTRE DE ACTIVITATE:

ADP - Pregatirea pentru odihna / Somn sau activitati silentioase / Imbracat/ Aranjarea patului /
Servirea ujinei

ALA1 : Jm: Puzzle meserii ( politist, brutar, cofetar, brutar);

A: Tort – decorare

Jr:,, De-a politistul”, ,, De-a brutarul” etc.

ADE: DS:Unelte si meserii –joc exercitu consolidare numarul si cifra 1.

JOC LIBER

DIMENSIUNI SI COMPORTAMANTE:

Domeniul de dezvoltare Dimensiuni Comportamente


Optimizarea sănătății, (a 3. Își spalã mâinile și și le
DEZVOLTAREA FIZICĂ, A nutriției, a îngrijirii, a șterge înainte de masã și
SĂNĂTĂȚII ȘI IGIENEI
igienei personale) și a dupã utilizarea toaletei,
PERSONALE
practicilor privind fãrã sprijinul adultului.
securitatea personală
DEZVOLTAREA Identificarea unor relații, 2. Realizeazã conexiuni
COGNITIVÃ ȘI operații și deducții logice între obiecte (mãtura
CUNOAȘTEREA LUMII în mediul apropiat este pentru a mãtura,
umbrela este pentru
ploaie etc.).
CAPACITĂȚI ȘI Manifestarea curiozității, 3. Alege o activitate din
ATITUDINI DE a interesului și a mai multe și o susține
ÎNVĂȚARE inițiativei în învățare pentru o perioadã scurtã.

Utilizarea motricității 2.Utilizeazã diverse


DEZVOLTAREA grosiere și a motricității materiale din centrul de
FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII fine în contexte de viaţă artã (creioane, pensule,
ȘI IGIENEI familiare bureți, pictura cu degetele
PERSONALE etc.).

SCOPUL ACTIVITĂŢII: consolidarea cunostintelor, priceperilor si deprinderilor copiilor cu


privire la meseriile invatate cat si a numarului si a cifrei 1.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

-sa realizeze un puzzle cu meserii format din 4 piese;

-sa initieze jocuri in centrul joc de rol cu privire la meseriile invatate;

-sa se prezinte in functie de costumatie ce sunt astazi?

-sa decoreze tortul utilizand diverse materiale: stelute , flori, pompoane etc;

-sa lipeasca pe tort atatea lumanari cat ii arata cifra ;

-sa denumeasca imaginile cu meseriile invatate;

-sa denumeasca jetoanele cu unelte specifice meseriilor invatate;

- sa lipeasca atatea obiecte corespunzatoare meseriei invatate cat ii arata cifra ;

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE:conversatia, explicatia , demonstratia , exercitiul,


jocul.
MATERIALE DIDACTICE ŞI MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:puzzle cu meserii, joc cu
meserii,halat de doctor , boneta doctor ,stetoscop,costum de politist, boneta cofetar, sort
alb,boneta brutar/ batic,sort, imagini cu meseriile invatate.

FORMA DE ORGANIZARE: în grupuri mici de copii, individual, frontal

MODALITATI DE EVALUARE : evaluarea raspunsurilor copiilor, observarea


comportamentelor copiilor, aprecieri verbale.

SCENARIUL ACTIVITATII

12 :30 -13 :00 ADP-deprinderi specifice varstei copiilor de 3-4 ani.

Copiii nostri stiu majoritatea sa se dezbrace singuri dar sunt situatii cand ei nu reusesc sa-si dea
singuri anumite hainute si atunci vin si ne cer ajutorul . Urmarim sa-si puna hainutele frumos
aranjate pe scaun iar incaltaminea sub scaun.Apoi copiii care doresc isi iau jucariile cu care
dorm . Dupa ce copiii s-au asezat in pat urmeaza momentul de relaxare si se realizeaza in functie
de dorinta copiilor fie pe fundalul muzicii in surdina fie in liniste .

13 :00-15 :00 Activitatea de relaxare (somn sau stat linistit in pat). In aceasta perioada imi
pregatesc materialele pentru activitatile de dupa masa, consemnez in caietul educatoarei sau
studiez despre anumite teme ce urmeaza.

15 :00-15 :30- deprinderi de igiena

In acest interval de timp copiii se dezbraca de pijamale singuri sau cu ajutor. Urmeaza apoi
imbracarea , aranjarea patului si mersul la toaleta unde ajut copiii care au nevoie , ii indrum sa se
spele corect pe maini . Dupa ce ne intoarcem de la toaleta ne asezam la masute unde copiii vor
servii ujina. In timp ce servesc ujina la masute ii voi intreba despre ce au invatat in aceasta zi ,
ce activitati au avut , ce au lucarat. Si ii anunt ca dupa ce ne intoarcem de la baie vom lucra pe
centre pentru ca si eu le-am pregatuit materiale interesante .

Dupa servirea ujinei copiii merg din nou la spalat pe maini si ptr a bea apa cei care doresc , dupa
care revenim in sala de grupa . Le prezin centrele de lucru si fiecare isi alege unde doreste sa
lucreze.

15 :30-17 :30 ADE+ALA

La centrul Jocuri manipulative copiii vor realiza puzzle cu meseriile invatate : politist, brutar,
cofetar, doctor.

La centrul Joc de rol copiii vor initia jocuri ,, De-a politistul’’, ,, De-a doctorul ’’ ; De-a
cofetarul ’’, De-a brutarul ’’ fiecare in functie de ce meserie doreste .In centrul Joc de rol copiii
care se joaca aici se costumeaza si trebuie sa se prezinte in functie de ce meserie a ales fiecare si
sa denumeasca obiectele vestimentare.pe care le-a imbracat.

La centrul Arta copiii trebuie sa decoreze tortul cu diverse materiale iar la sfarsit sa lipeasca
atatea lumanari cat ara cifra . Copiii vor decora targul meseriilor cu lucrarile realizate .

ADE se va desfasura la centrul Constructii prin joc exercitiu. In centrul constructii vom avea
patru imagini cu meseriile invatate .

1 .Prima data copiii vor denumi meseriile invatate, dupa care pe rand fiecare va extrage atatea
obiecte specifice meseriilor invatate cat ii arata cifra si o va lipi meseriei corespunzatoare .

.2.Alege din jetoanele cu meserii cat iti arata cifra.

3.Alege atatea unelte corespunzatoare meseriei cat iti arata cifra si aseaz-o langa meseria
respectiva .

4.Decoreaza tortul cu atatea lumanari cat iti arata cifra ;

5. Decoreaza tortul cu atatea inimioare cat iti arata cifra ;

6. Aseaza in farfurie atatea turte dulci cat iti arata cifra de pe farfurie .

Iar la sfarsit pentru ca ne aflam la targul meseriilor vom servi impreuna turta dulce deoarece in
aceasta saptamana toti am fost meseriasi.

Ziua se incheie cu Jocul liber unde fiecare copil isi alege centrul in care doreste sa se joace in
functie de preferinte si interese.

Evaluarea activitatilor din centre se va face prin aprecieri verbale, observarea comportamentului
copiilor .

S-ar putea să vă placă și