Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE INTEGRATA

UNITATEA DE INVATAMANT:

DATA: 20.02.2020

GRUPA: Mica ,,B”

EDUCATOARE:

TEMA DE STUDIU: Ce si cum vreau sa fiu?

TEMA SĂPTĂMÂNII: Meserii

TEMA ZILEI: Doctorita

FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATA

TIPUL ACTIVITĂŢII: cosolidare

CATEGORII DE ACTIVITATE:

ADP+ ALA1+ADE+JOC LIBER

ACTIVITATI DESFASURATE IN CENTRE DE ACTIVITATE:

ADP - Pregatirea pentru odihna / Somn sau activitati silentioase / Imbracat/ Aranjarea
patului / Servirea ujinei

ALA1 - J.m : puzzle

C: Spitalul

ADE:DEC:A :Medicamente -modelaj

JOC LIBER

DIMENSIUNI SI COMPORTAMANTE:

Domeniul de dezvoltare Dimensiuni Comportamente


Utilizarea motricității 2.Utilizeazã diverse
DEZVOLTAREA FIZICĂ, A grosiere și a motricității materiale din centrul de
SĂNĂTĂȚII ȘI IGIENEI
fine în contexte de viaţă artã (creioane, pensule,
PERSONALE
familiare bureți, pictura cu degetele
etc.).
Optimizarea sănătății, (a 3. Își spalã mâinile și și le
nutriției, a îngrijirii, a șterge înainte de masã și
igienei personale) și a dupã utilizarea toaletei,
practicilor privind fãrã sprijinul adultului.
securitatea personală
Manifestarea curiozității, 1.Manifestã interes pentru
CAPACITĂȚI ȘI a interesului și a activitãți și obiecte noi.
ATITUDINI DE ÎNVĂȚARE
inițiativei în învățare 3. Alege o activitate din
mai multe și o susține
pentru o perioadã scurtã

DEZVOLTAREA 1.2.Compararea de 5. Grupeazã obiecte care


COGNITIVÃ ȘI experienţe, acţiuni, întrunesc douã criterii
CUNOAȘTEREA LUMII
evenimente, concomitent
fenomene/relaţii din
mediul apropiat

SCOPUL ACTIVITĂŢII: consolidarea cunostintelor, priceperilor si deprinderilor copiilor cu


privire la meseria invatata .

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

-sa rezolve sarcinile de de pe fisa de lucru corect ;

-sa construiasca spitalul folosind cuburile din centrul constriuctii;

-sa modeleze din plastilina medicamente respectand indicatiile primite ;

- sa execute corect exercitiile ptr incalzirea musculaturii mici ai mainii;

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE:conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia.

MATERIALE DIDACTICE ŞI MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:puzzle, cuburi, plastilina,


plansete.

FORMA DE ORGANIZARE: în grupuri mici de copii, individual, frontal

MODALITATI DE EVALUARE : evaluarea raspunsurilor copiilor, observarea


comportamentelor copiilor, aprecieri verbale.
SCENARIUL ACTIVITATII

12 :30 -13 :00 ADP-deprinderi specifice varstei copiilor de 3-4 ani.

Copiii nostri stiu majoritatea sa se dezbrace singuri dar sunt situatii cand ei nu reusesc sa-si dea
singuri anumite hainute si atunci vin si ne cer ajutorul . Urmarim sa-si puna hainutele frumos
aranjate pe scaun iar incaltaminea sub scaun.Apoi copiii care doresc isi iau jucariile cu care
dorm . Dupa ce copiii s-au asezat in pat urmeaza momentul de relaxare si se realizeaza in functie
de dorinta copiilor fie pe fundalul muzicii in surdina fie in liniste .

13 :00-15 :00 Activitatea de relaxare (somn sau stat linistit in pat). In aceasta perioada imi
pregatesc materialele pentru activitatile de dupa masa, consemnez in caietul educatoarei sau
studiez despre anumite teme ce urmeaza.

15 :00-15 :30- deprinderi de igiena

In acest interval de timp copiii se dezbraca de pijamale singuri sau cu ajutor. Urmeaza apoi
imbracarea , aranjarea patului si mersul la toaleta unde ajut copiii care au nevoie , ii indrum sa se
spele corect pe maini . Dupa ce ne intoarcem de la toaleta ne asezam la masute unde copiii vor
servii ujina. In timp ce servesc ujina la masute ii voi intreba despre ce au invatat in aceasta zi ,
ce activitati au avut , ce au lucarat. Si ii anunt ca dupa ce ne intoarcem de la baie vom lucra pe
centre pentru ca si eu le-am pregatuit materiale interesante .

Dupa servirea ujinei copiii merg din nou la spalat pe maini si ptr a bea apa cei care doresc , dupa
care revenim in sala de grupa . Le prezint centrele de lucru si fiecare isi alege unde doreste sa
lucreze.

15 :30-17 :30 ADE+ALA

La centrul jocuri maipulative/matematica copiii vor realiza un puzzle cu instrumente de lucru


ale doctorului.

La centrul constructii trebuie sa construiasca din cuburi un spital ;

La DEC copiii isi vor finaliza lucarile incepute si neterminate in prima parte a zilei iar dupa
aceia vor modela din plastilina medicamente .

Ziua se incheie cu Jocul liber unde fiecare copil isi alege centrul in care doreste sa se joace in
functie de preferinte si interese.

Evaluarea activitatilor din centre se va face prin aprecieri verbale, observarea comportamentului
copiilor si observarea lucrarilor.

S-ar putea să vă placă și