Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Grădinița P.N. „Toți Sfinții” Rm Vâlcea


Educatoare: Prof. Angelescu Daniela Ioana
Grupa: Mică
Tema anuală: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema proiectului: „Învăț de pe acum”
Tema săptămânii: ,,Polițist în intersecție”
Tema activității: „Semaforul”
Domeniul experiențial: Domeniul Om și Societate
Disciplina: Activitate practică
Modalitatea de realizare: Confecționare
Tipul de activitate: Formare de priceperi și deprinderi
Scopul: Consolidarea deprinderilor de asamblare și lipire, după model, prin exercițiul efectuat.
Domeniul de dezvoltare: Capacități și atitudini în învățare
Dimensiuni ale dezvoltării:
1. Curiozitatea, interes și inițiativa în învățare.
2. Finalizarea sarcinilor și acțiunilor (persistența în activități).
3. Activitare și manifestare a potențialului creativ.
Comportamente vizate:
1.1. Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea in situații noi.
2.1. Realizeaza sarcinile de lucru cu consecvență
2.2. Integreaza ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care intâmpină dificultăți
3.1. Manifestă creativitate in activități diverse.
3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, in conversații și povestiri creative.

Obiective operaționale:
O1 Să identifice materialele de lucru specific activitățiilor practice
O2 Să identifice părțile componente ale semaforului și semnificațiile lor
O3 Să asambleze părțile componente ale semaforului după modelul dat
O4 Să lipească în mod potrivit părțile componente ale semaforului
O5 Să decoreze in stil propriu lucrarea.
Durata: 20 min.
Strategii didactice:
a) Metode și procedee: conversația euristica, explicația, exercițiul, demonstrația, Brainstorming, Munca independentă, Jocul.
b) Materiale / mijloace didactice: semafor model, ghicitoarea, imaginile,hârtie, foarfeca, lipici, abțipilduri colorate.
c) Forme de organizare: frontal, individual.
Bibliografie:

 Curriculumul pentru Educație Timpurie, 2019.


DEMERSUL DIDACTIC DOS:
Strategii didactice
Etape ale Ob.
Conținut esențial Metode & Materiale Forme de Evaluare
activității op.
procedee didactice organizare

Se va asigura un climat propice pentru


Moment desfăşurarea activităţii:
Conversația frontal
organizatoric  aerisirea sălii de grupă;
 pregătirea materialului de lucru;
 dispunerea mobilierului.

Captarea atenției Le comunic copiilor că prietenul nostru, polițistul conversația frontal


Tomas mi-a lăsat o scrisoare, deoarece acesta are
Scrisoare
nevoie de ajutorul nostru pentru a realiza un
semafor. aprecieri verbale
Scrisoarea: Semafor
confecționat din
,,-Polițistul Tomas mă numesc și cu grupa mică A
carton
vreau să vorbesc.
Am nevoie de ajutor să realizez acest semafor
De sunteți în stare, veți avea parte de o
Reactualizarea recompensare.
cunoștințelor
Sper că ați ințeles și vă urez succes!,,

Le voi pune copiilor câteva întrebări despre Conversația Frontal


semafor: aprecieri verbale
„- La ce ne ajută semaforul?”(Ne arată când putem
traversa în siguranță strada) Brainstorming Individual
„-Ce ne indică fiecare culoare?...,,
- Ne imaginăm cu toții că ne îmbrăcăm în costumul
de polițist și luăm loc la măsuțe.

Anunțarea temei
O1 -„Copii, astăzi vom realiza împreună propriul conversația frontal Observarea
nostru semafor, pentru a-l ajuta pe polițistul sistematică
Tomas.”

Dirijarea învățării
Intuirea materialului de către copii se va face conversația
prin intermediul unor întrebări:
frontal
,,- Haideți să vedem, copii, ce materiale ați primit
pe măsuțe ? ”
-carton
O1
-lipici
O2 -figurine din hârtie în forma de cerc,
După intuirea materialelor, voi prezenta
copiilor modelul meu de semafor.
Le prezint semaforul model (care va fi pus într-un
plic alături de scrisoarea primită) și le comunic Semafor model individual
copiilor că în felul acesta va arăta și semaforul
lor, iar la final îl pot decora cum doresc.
Se face analiza semaforului model, din ce este
format acesta.(ce reprezintă fiecare culoare)
Explicarea și demonstrarea etapelor de lucru
pentru realizarea lucrării:
Voi explica şi demonstra procedeul de lucru: explicația
,,-Vom lua cartonul negru și îl vom pune în fața
noastră,acesta reprezintă corpul semaforului.
-Pentru ca semaforul nostru să funcționeze vom
avea nevoie de lumini.Vă rog să luați cerculețul
de culoare roșie(-STOP) și să îl indoiți la
jumătate.,, După ce toți copiii vor împărți în
jumătate figurina, o vom lipi în partea de sus a
semaforului. (se recapitulează modul de lipire).
-La fel se va proceda și cu celelalte cercuri,
respetiv galben(-AȘTEAPTA!) și cel roșu (-
STOP).
-prima dată asamblăm figurinele să vedem dacă
se potrivesc, apoi lipim.
Exerciții de încălzire a mușchilor mâinii:
Se execută câteva exerciții pentru încălzire:
-batem din palme,
-scuturăm mâinile,
-închidem și deschidem pumnii,
O3
-plouă,
O4 -cântăm la pian. Aprecieri verbale
Realizarea lucrărilor
Observarea
-se anunță copiii că pot începe realizarea lucrării
individual sistematică a
-se urează “Spor la lucru!” Exercițiul Lipici
comportamentelor
-se dau indicații suplimentare unde este nevoie. Carton
Activitatea se realizează sub atenta supraveghere copiilor
a educatoarei, care oferă sprijin acolo unde este Conversația figurine din
nevoie. hârtie în formă
Explicatia
La final copiii pot să își decoreze în stil propriu de cerc
lucrarea, lipind abțipilduri de diferite forme și Munca
Abțipilduri
individuală
culori. steluțe
Se observă modul de lucru al preșcolarilor.
Se va lucra pe fond muzical.
Obținerea
performanței Se va organiza Jocul de mișcare ,,Semaforul
O5 prietenos”. Conversaţia Semaforul frontal Aprecieri verbale
Sarcinile jocului: copiii vor fi rugați să se ridice model
jocul
în picioare și să stea aliniați pentru că urmează să
ne jucăm.
Copiii vor fi așezați în linie, iar educatoarea se va
folosi de semaforul confecționat pentru a exersa
împreună regulile de circulație. Atunci când
educatoarea deschide cerculețul verde aceștia vor
trebui să meargă, atunci când îl deschide pe cel
roșu copiii vor trebui să se oprească. Se repetă de
câteva ori jocul.
Se va face Turul Galeriei, toți copiii se ridică în ,,Turul Galeriei” aprecieri verbale
picioare și se vor plimba în jurul mesei de lucru individuale și
conversația
Evaluare pentru a admira lucrările celorlalți copii. colective
Copiii își vor exprima părerile referitoare la
lucrările realizate de colegii lor. Se va realiza o
expoziție cu lucrările copiilor.
Se realizează aprecieri verbale cu caracter conversația legitimații de frontal aprecieri verbale
motivant privind participarea preșcolarilor la poliție in fomă
individual
activitate. de steluțe
Încheierea
activității Se ofera recompense copiilor.(legitimații de
poliție in fomă de steluțe).

Anexa 1: DOS: Activitate practică: ,,Semaforul,,- model:

S-ar putea să vă placă și