Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 11-12-2018
GRUPA: Mică B
EDUCATOARE: GHERGHINIŞ DIANA-BIANCA
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu Program Prelungit a Liceului Pedagogic ,,Ioan Popescu”
NIVEL: I
TEMA ANUALĂ: „CU CE ŞI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMŢIM?”
SUBTEMA:”TRADIŢII ŞI OBICEIURI DE IARNĂ”
TEMA ZILEI:”POVESTEA BRADULUI DE CRĂCIUN”
FORMA ACTIVITĂŢII: Activitate integrată (DLC+DOS-activitate practică)
TIPUL ACTIVITĂŢII: Verificare şi consolidare de cunoştinţe şi deprinderi
FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, pe grupe, individual
DURATA: 1 ZI
OBIECTIVE DE REFERINTĂ:
 Să recepteze un text care i se citeşte sau i se povesteşte, înţelegând în mod intuitiv caracteristicile expresive şi
estetice ale acestuia;
 Să fie capabili să realizeze lucrări practice inspirate din natură, valorificând deprinderile de lucru însuşite;
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:
ADP: Întâlnirea de dimineaţă ,,Bună dimineaţa, !”
Tranziţii: ,,1,2,1,2, Mergem toţi în pas vioi !”
Rutine:,,Mă joc cu prietenii mei Apa şi Săpunul” , „Singurel mă îngrijesc!”.
ALA 1: a) Artă: ,,Decorăm globuleţe”
b) Construcţii: ,,Pădure de brazi”-cuburi
c) Bibliotecă :”Citim cărţi cu imagini de iarnă”
ADE: DLC/DOS: „Povestea Bradului de Crăciun” ( lectura educatoarei / confecţionare)
ALA 2: Joc de mişcare : ‘’Dansul fulgilor de nea ‘’

JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI LIBER – ALESE I:


Artă: ,,Decorăm globuleţe ‘’
Sarcini de lucru:
 Să utilizeze corect instrumentele de lucru;
 Să dispună alternativ două sau mai multe elemente decorative;
Construcţii: ‘Pădure de brazi”
Sarcini de lucru:
 Să mânuiască materialele puse la dispoziţie;
 Să realizeze construcţia respectând tema dată;
 Să coopereze cu colegii în realizarea sarcinii.
Bibliotecă:,Citim în cărţi imagini de iarnă,’’
Sarcini de lucru:
 Să recunoască imaginile cu anotimpul iarna ;
 Să formeze propoziţii simple şi corecte din punct de vedere gramatical ;

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1 Exersarea ascultării active a unui mesaj pentru înțelegerea și receptarea lui (comunicare
receptivă);
1.2 Demonstrarea înțelegii unui mesaj oral prin valorificarea ideilor, emoțiilor, semnificațiilor, etc.
(comunicare expresivă);
2.1 Comunicarea clară a unor idei, nevoi, acțiuni, emoții proprii;
2.2 Respectarea regulilor de exprimare corectă în diferite contexte de comunicare;
2.3 Exersarea și extinderea progresivă a vocabularului;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
DLC:
 O1-Să urmărească linia povestirii concomitent cu prezentarea planșelor;
 O2-Să relateze ideile principale cu ajutorul imaginilor din poveste, respectând ordinea cronologică a faptelor;
 O3-Să răspundă la întrebări legate de conţinutul textului prezentat ;
 O4-Să se exprime corect din punct de vedere gramatical, folosind un limbaj adecvat;
DOS:
 O5-Să identifice culorile specifice bradului;
 O6-Să aplice corect elementele decorative;
 O7-Să aprecieze lucrările pe baza criteriilor stabilite.

JOCUR ŞI ACTIVITĂŢI LIBER – ALESE II:


Joc muzical de mişcare: ,,Dansul fulgilor de nea”
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 Să exprime prin mişcare starea sufletească creată de muzica audiată;
 Să respecte regulile stabilite de comun acord în cadrul grupului;
 Să participe cu plăcere şi interes la joc alături de ceilalţi copii.
EXPLICAREA JOCULUI :
Copiii sunt aşezaţi în cerc. Ei vor executa diferite mişcări de dans pe melodia „ Fulgi de nea”.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: Povestirea, lectura, observaţia, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, munca individuală.
Material didactic: Cutie cadou, scrisoare, cuburi, globuleţe din carton, cărţi cu imagini de iarnă, planşe cu imagini din
poveste, hârtie colorată, lipici, elemente decorative, şerveţele, brad artificial.
RESURSE:

 Umane: colectivul grupei (24 de elevi)


 Temporale: 30 de minute
 Oficiale: „Metodica activităților de educare a limbajului în învățământul preșcolar”, Florica Mitu, ed.
Humanitas Educațional

BIBLIOGRAFIE:
 „ Aplicarea noului curriculum pentru educaţie timpurie – o provocare?”, Editura Diana, Bucureşti;
 „Laborator preşcolar” – Ghid metodologic, Ediţia a II-a revizuită, Liliana Ezechil, Mihaela Păişi Lăzărescu, Editura
V&I Integral, Bucureşti, 2002
 „Atlas cu elemente de limbaj plastic” – îndrumător pentru educatoare – Georgeta Botez, Dana Solovăstru, Editura
Aramis, Bucureşti, 2007;
 “Sugestii metodologice pentru aplicarea noului curriculum – Activitati integrate din cadrul proiectelor” – Editura
Diana
 “ Educatia timpurie – ghid metodologic pentru aplicarea curriculumului prescolar” , -Adina Glava, Maria Pocol,
Lolica-Lenuta Tătaru (coordonatoare), Editura PARALELA 45, 2009
 Ioana Greabu -„ Basme, poveşti, povestiri – culegere”; Ed.Didactică şi Pedagogică R.A., Bucureşti 1995

Scenariul zilei

Întâlnirea de dimineaţă:
Conform proverbului : Ziua bună se cunoaşte de dimineaţă!, grupa „Piticilor” începe ziua cu întâlnirea de dimineaţă!
Cercul mare si voios
Mana sus si-apoi in jos
Si cealalta uite-asa
Si-amandoua uite-asa!
Bat picioarele pe loc,
Impreuna trop, trop, trop,
Bat si palmele la fel
Strangem cercul mititel!

(prezentam degetele, pe rand)


Acesta este tata, bun si serios
Aceasta este mama, exemplu frumos
Fratele ce mare merge la scoala
Sora cea mica cu papusa-n poala
Acesta sunt eu
Si-s la gradinita
Aceasta-i familia mea mult iubita !

Aşezaţi în semicerc, copiii se salută apoi facem prezenţa. După notarea prezenţilor şi absenţilor, se poartă o scurtă discuţie
despre anotimpul în care ne aflăm, despre starea vremii din ziua respectivă şi un copil completează calendarul naturii cu
simbolul corespunzător.

Noutăţile zilei: Copiii sunt anunţaţi că avem invitaţi care vor să observe ce fac copiii într-o zi la grădiniţă, cum se joacă, ce
au învăţat, ce le place să facă...Copiii află activităţile care se vor desfăşura pe parcursul zilei(vor continua discuţiile despre
tradiţii şi obiceiuri de iarnă, în special despre brad, discuţii purtate de la începutul săptămânii).
Copiii sunt informaţi ca in drum spre grădiniţă m-am intâlnit cu cineva special care doreşte sa le transmită un mesaj
special.Le prezint preşcolarilor cutia de la Zâna Iarna, in care se află scrisoarea de la aceasta şi multe surprize pe care le vor
descoperi pe parcursul zilei la activităţi.

Dragi copii,
Eu sunt Zâna Iarna. Am fost mai devreme la grădiniţa voastră dar voi, copii, nu eraţi ajunşi la grădiniţă. Am văzut ce
frumos aţi împodobit grădiniţa şi sala voastră de clasă special pentru venirea mea! Am vrut să mă joc şi eu astăzi cu voi dar,
fiindcă nu v-am găsit, v-am lăsat o cutie cu multe surprize şi vă rog pe voi să vă jucaţi cu ele. Am aflat că aţi învăţat multe
lucruri interesante despre obiceiurile şi tradiţiile de iarnă, iar astăzi braduţul vrea să fie vedeta zilei !
Pentru început v-am pregătit la centrul ‘’ Arta’’ o mulţime de globuleţe pe care voi să le decoraţi cât mai frumos, la
centrul ,,Construcţii’’ vă rog să construiţi o mulţime de brăduţi să facem o pădure întreagă de brazi, iar la centrul ,,
Bibliotecă’’ veţi citi cărţi cu imagini de iarnă !
Veţi mai găsi în cutie multe alte surprize pe care le veţi descoperi pe rând cu ajutorul doamnei voastre educatoare.

Fiecare copil îşi va alege singur centrul de interes unde doreşte să lucreze. În timpul activităţii pe centre de interes voi
supraveghea activitatea desfăşurată în fiecare centru dându-le explicaţiile necesare copiilor. Aceştia trec, pe rând, prin toate
centrele .
După ce sarcinile de lucru au fost îndeplinite, invit copiii să viziteze fiecare centru pentru a observa ce s-a realizat.
Tranziţie: „Zburam ca vrabiuta, culegem conuri de brad, adunam lemne pentru foc ……..
După ce copiii se întorc de la baie şi au băut apă, îi invit în sala de grupă unde se află scăunelele aşezate în semicerc.
În timp ce port o discuţie cu copiii, la uşă se aude un ciocănit.
Îi întreb pe copii dacă aşteaptă pe cineva, aceştia urmând să răspundă negativ.În sala de grupă işi face apariţia
Vânătorul care le va adresa copiiilor cateva cuvinte:

Dragi copii, ştiţi voi oare cine sunt eu?


Şi de ce sunt trist mereu?
Cândva, m-am abătut de la drumul meu
Şi fără să vreau, unei păsări i-am făcut rău.

Dar, un amic de-al meu,


Văzând ca i-am făcut rău
A luat-o sub acoperământul său
Şi a protejat-o mereu.

Ei, dragii mei, vreţi voi oare sa aflaţi, cine este acel prieten care a avut grijă de micuţa pasăre?
Copiii răspunzând afirrmativ sunt informaţi că în săculeţul lăsat de Vânător au toate răspunsurile.
Acestea fiind spuse, îi anunţ pe copii că astăzi la activitatea de educarea limbajului vom afla “POVESTEA
BRADULUI DE CRĂCIUN “
Încep să le citesc copiilor povestea, întorcând planşele în funcţie de firul poveştii. După redarea conţinutului le pun
copiilor întrebări pe baza textului ajutându-mă de planşele suport.
Tranziţie: Zburam ca vrabiuta, culegem conuri de brad, adunam lemne pentru foc ……..
Joc de mişcare: „Dansul fulgilor de nea”
Copiii sunt aşezaţi în cerc. Pe fundal se aude melodia „Fulgi de nea”. Copiii dansează individual şi în perechi pe
această melodie ( vals).
În încheiere copiii cântă colindele învăţate!
POVESTEA BRADULUI DE CRĂCIUN- poveste populară

În urmă cu foarte mult timp, toţi copacii îşi păstrau frunzele verzi tot timpul anului – chiar şi iarna. Păsările însă, întocmai ca în zilele noastre, nu se
împăcau la fel de bine cu gerul şi cu zăpada. Cum se apropia toamna, toate se pregăteau de marea călătorie către ţările însorite.
Se întâmplă ca, într-un an, o mică pasare să cadă pradă alicei unui vânător. Din fericire, doar aripa îi fusese lovită, aşa că micuţa se descurcă pe timp de
vară. Când toamna sosi, începu să se îngrijoreze, căci aripioara nu dădea semne de vindecare, iar sărmana trebuia să se târască de colo-colo. O tristeţe mare o
cuprinse când îşi văzu suratele plecând. Ştia că va trebui să înfrunte iarna singură, pitită în vreun cotlon mai călduros. Acest lucru nu era însă atât de uşor
precum se gândi ea, astfel că se trezi în pragul Sărbătorilor de iarnă fără un acoperiş deasupra capului. Zgribulită şi cu aripa nerefăcută, se întreba cum va
reuşi să ţină piept viforniţei groaznice.
Mai mult târându-se, ajunse să se adăpostească în frunzişul mare şi des al unui stejar bătrân. Acesta se arătă însă supărat nevoie mare şi-i spuse cu zăduf:
-Pleacă de aici! Ştiu cine-mi eşti: îmi vei mânca toate ghindele în mai puţin de o zi! Nu te vreau prin preajma mea, aşa că ia-ţi zborul unde-i şti.
Biata pasăre nu avu încotro: părăsi copacul şi-şi căută refugiu între ramurile unui fag stufos.
-Îmi este peste putinţă să te las să stai aici. Vei rupe frunzele mele cele frumoase cât ai zice peşte! se răsti fagul.
-Plec îndată, nu am vrut să te deranjez.
Speriată de glasul mohorât şi ameninţător, micuţa pasăre se piti atunci într-un tufiş care, însă, o alungă fără zăbavă:
-Nu ai ce să cauţi aici! Îmi vei murdări crengile!
-Fie-ţi milă! Dacă nici tu nu mă primeşti, voi pieri. Sunt prea mică şi rănită ca să-mi pot purta singură de grijă. Voi avea grijă să nu-ţi murdăresc crengile
şi îţi voi cânta în fiecare dimineaţă, căci am un glas melodios.
-Nu-mi arde mie de cântecele tale! În plus, îmi vei îngreuna crengile. Nu te vreau prin preajma mea!
Respinsă de toţi copacii, pasărea se puse să doarmă în zăpadă, aşteptând înspăimântată să moară de frig. Deodată, zări un brad care se părea că îi face
semne să vină la el. „Oare mă înşală văzul? Un copac care mă cheamă la el? Ia să încerc să ajung până acolo, chiar de e doar o părere.” Cu aripile îngreunate
de frig şi de boală, abia se târî până la brad.
-Vino cu încredere. Eu te voi primi. Aici, între ramurile mele protectoare şi dese, nu trebuie să-ţi fie teamă! Te voi proteja de ger şi alte năpaste care ar
putea să se abată asupra noastră, o linişti cu un glas prietenesc bătrânul brad.
Trecură astfel cele câteva zile care mai rămăseseră până la marea sărbătoare de iarnă. Cei doi se înţelegeau de minune: îşi spuneau poveşti, iar micuţa
pasăre cânta în fiecare dimineaţă, în ciuda frigului. În seara de Crăciun, un vânt groaznic suflă peste pădure. Toţi copacii îşi pierdură podoaba veşnică sub
puterea sa. Bradul, văzând una ca asta, îşi înfăşură crengile în jurul micuţei păsări bolnave, pentru a o adăposti. Îşi dorea atât de mult ca pasărea să nu moară,
încât nu-i mai păsa nici de frig, nici de viscol. Frunzele lui, în lupta cu gerul, deveneau din ce în ce mai ţepoase, dar copacul nu cedă nicio clipă.
Dumnezeu din înaltul cerului privea cu duioşie şi hotărî ca bradul să-şi păstreze mereu frunza verde, spre deosebire de restul copacilor. Oamenii îl cinstesc
şi ei pe bunul şi bătrânul brad şi îl aduc în casele lor de Crăciun, ca toată familia să se bucure de el.

S-ar putea să vă placă și