Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 04.10.2022
GRUPA: Mijlocie 3,,Iepurasii”
TEMA ANUALĂ: ”Cine sunt/suntem?”
TEMA PROIECTULUI: ”Eu si lumea mea”
TEMĂ SĂPTĂMÂNALĂ: “Grădinița, loc de vis!”
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: D.L.C – educarea limbajului
TEMA ACTIVITĂŢII: ”Grădinița de copii”
MIJLOC DE REALIZARE: memorizare
TIPUL DE ACTIVITATE: dobândire de noi cunoştinţe
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
 D1 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
 D2 Mesaje orale în diverse situații de comunicare
COMPORTAMENTE VIZATE:
 D2.3 Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului
 D1.1 Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui
(comunicare receptivă)
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Formarea deprinderii de a memora voluntar şi logic versurile poeziei ”Grădinița”;
OBIECTIVE:
 O1 .- să memoreze logic versurile poeziei ,,Grădinița de copii”;
 O2: - să recite corect şi expresiv (ton, pauze, gesturi) poezia ,, Grădinița de copii ”
 O3: - să perceapă unele caracteristici ale grădiniței în calitate de spațiu educațional
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul
Material didactic: planse ilustrative pentru poezie
Forme de organizare: frontal, individual
DURATA: 15 minute
BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru educație timpurie, 2019 –Ministerul Educației Naționale
Momentele
Continutul activitatii Metode si procedee Material didactic
activitatii

Se asigură condițiile optime pentru realizarea


activității: aerisirea sălii de grupă, aranjarea mobilierului
1. Moment
în formă de semicerc, aranjarea materialului demonstrativ
organizatoric
la îndemâna educatoarei, controlul ținutei și a poziției
Conversația
copiilor pe scaune.

Această etapă se va realiza printr-o ghicitoare a cărei


răspuns este: Grădinița. Astfel, cadrul didactic le va spune
Conversatia Ghicitoare
ghicitoarea:
2. Captarea atenției

,,Un loc minunat, de copii adorat, plin de jucării,


distracții și copii. Învățăm, cântăm și ne jucăm, cu drag va
invităm să veniți la ….”

Copiii sunt anunţaţi că se vor asculta și vor învăța


3. Anunțarea temei
poezia intitulată: “Grădinița de copii”. Conversația

4. Desfășurarea Familiarizarea cu conţinutul poeziei:


activității Se afişează tabloul care ilustrează conţinutul poeziei.
Astfel, cadrul didactic va recita în mod clar, expresiv, Ilustrații
modelându-și vocea versurile ce compun întreaga poezie. Conversația
Se recită versurile încă o dată cu ajutorul planșelor
ajutătoare care să faciliteze însușirea conținutului într-un
mod cât mai rapid. Se explică sensul cuvintelor:

 zori de zi = momentul în care răsare


Explicația
soarele
 mulțumiți = satisfăcuți, încântați,
bucuroși
Exercițiul
Se recită nuanţat poezia în faţa copiilor.
Se memorează poezia pe fragmente logice, fiecare
fragment fiind reluat în legătură logică cu cel următor.
Astfel, se începe memorarea de la primul fragment logic
reprezentativ pentru prima strofă din poezie. În momentul
în care se trece la cel de-al doilea fragment logic, se reia și
prima unitate/ secvență/ strofă.
Se realizează printr-un joc denumit ”Continuă tu”. Se
explică regulile jocului și sarcina pe care preșcolarii o au
de îndeplinit: fiecare copil va recita câte un vers din Conversația
poezie / până este oprit de educatoare, iar continuarea este
5. Feed-back
spusă de copilul care urmează. Astfel fiecare copil va fi
antrenat să fie atent pentru a continua cu versul următor.
Cei care sunt atenți si vor recita corect versul pe care il au
de spus vor fi apaudati.
Se fac aprecieri generale asupra evoluţiei copiilor,
6. Încheierea Conversația Recompense
sunt felicitaţi, şi recompensaţi.
activității

S-ar putea să vă placă și