Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE INTEGRATA

UNITATEA DE INVATAMANT: Grădinița P.P. Nr. 11, Satu Mare

GRUPA: mică A

EDUCATOARE: Uzum Mirela

TEMA DE STUDIU: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?

TEMA SĂPTĂMÂNII: Pisicuțe și căței, ei sunt prietenii mei

TEMA ZILEI: Expoziție de câini și pisici

FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATA

TIPUL ACTIVITĂŢII: Dezvoltare și consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi

CATEGORII DE ACTIVITATE: ADP+ ALA1+ADE+ALA2

ACTIVITATI DESFASURATE IN CENTRE DE ACTIVITATE:

ADP - INTALNIREA DE DIMINEATA

ALA1: Ș- Găsește și adună câinii și pisicile

JM- Câinele și pisica-puzzle

ADE: A-DOS- Tablouri cu câini și pisici –lipire – activitate recuperatorie

Continuarea lucrărilor neterminate de dimineață

DIMENSIUNI SI COMPORTAMANTE:

Domeniul de dezvoltare Dimensiuni Comportamente


Motricitate grosieră și motricitate -Își coordonează mușchii în
Dezvoltarea fizică, a fină în contexte de viață familiare desfășurarea unor activități
sănătății și igienei diversificate specifice vârstei
personale -Utilizează mâinile și degete
pentru realizarea de activități
variate
Dezvoltarea socio- Comportamente prosociale,de -Își însușește și respectă reguli,
emoțională acceptare și respectare a diversității înțelege efectele acestora în
planul relațiilor sociale în
contexte familiare
-Exersează cu sprijin asumarea
unor responsabilități specifice
vârstei în contexte variate
Capacități și atitudini în Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor -Realizează sarcinile de lucru
învățare cu consecvență
-Integrează ajutorul primit
pentru realizarea sarcinilor de
lucru la care întâmpină
dificultăți
Activare și manifestare a - Demonstrează creativitate
potențialului creativ prin activitați practice

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Formarea unor deprinderi tehnice de lipire, dezvoltarea simtului


practic si estetic.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

ARTĂ: DOS

 să lipeasca firele de PNA realizând tablouri cu câini și pisici;


 să lucreze corect și îngrijit.

ȘTIINȚĂ:
 să descopere între paginile cărților jetoane cu animale (câine și pisică) și să le așeze în
coșuleț;

JM:
 să reconstituie întregul din bucățidenumind imaginea obținută;

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE:


 exerciţiul, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, învăţarea prin
descoperire;

MATERIALE DIDACTICE ŞI MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: cărți ce conțin între


pagini jetoane cu câini și pisicii, coșulețe, lipici,tablouri cu câini și pisici, fire PNA, aracet,
puzzle

FORMA DE ORGANIZARE: în grupuri mici de copii, individual, frontal

MODALITATI DE EVALUARE : grupuri mici, individual și frontal


SCENARIUL ACTIVITATII

În urma discuțiilor purtate cu copiii în cadrul ADP-urilor am aflat informații utile pentru
a desfășura următoarele activități :

La Știință voi desfășura jocul Găsește și adună câini și pisici

La JM copiii vor rezolva puzzelul cu câinele și pisica.

La ARTĂ -În cadrul activității experienșiale DOS copiii vor avea posibilitatea să-și
finalizeze lucrările începute și neterminate dimineața. Vor avea la dispoziție tablouri cu câini și
pisici și fire de PNA. Voi supraveghea activitatea copiilor în acest centru și voi interveni cu
indicații unde este cazul. Voi aprecia activitatea copiilor.

În final copiii vor desfășura activității liber alese în centrele de activitate.

S-ar putea să vă placă și