Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE INTEGRATA

UNITATEA DE INVATAMANT: Grădinița P.P. Nr. 11, Satu Mare

DATA:

GRUPA: mică A

EDUCATOARE: Uzum Mirela

TEMA DE STUDIU: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?

TEMA SĂPTĂMÂNII: Pisicuțe și căței, ei sunt prietenii mei

TEMA ZILEI: Ne jucăm cu animale pritene

FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATA

TIPUL ACTIVITĂŢII: Dezvoltare și consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi

CATEGORII DE ACTIVITATE: ADP+ ALA1+ADE+ALA2

ACTIVITATI DESFASURATE IN CENTRE DE ACTIVITATE:

ADP - Îmbrăcatul/Aranjatul patului/Servirea ujinei

ALA1: A- Desenam și hașurăm cifre – masa luminoasă

 Fișe matematice

JR - ,, Cu câinele și pisica la salonul de înfrumusețare”

ADE: DȘ - Ne jucăm cu animale prietene

JM- Câinele și pisica

Ș - Găsește și adună câini și pisici

DIMENSIUNI SI COMPORTAMANTE:

Domeniul de dezvoltare Dimensiuni Comportamente


Cunoștințe și deprinderi elementare -Demonstrează familiarizarea
Dezvoltare cognitivă și matematice pentru rezolvarea de cu conceptul de număr și
cunoaștere a lumii probleme și cunoașterea mediului numerație
apropiat -Demonstrează familiarizarea
cu informații despre mărime,
formă
-Efectuează operații de seriere,
grupare, clasificare a
obiectelor
Motricitate grosieră și motricitate -Își coordonează mușchii în
Dezvoltarea fizică, a fină în contexte de viață familiare desfășurarea unor activități
sănătății și igienei diversificate specifice vârstei
personale -Utilizează mâinile și degete
pentru realizarea de activități
variate
Dezvoltarea socio- Comportamente prosociale,de -Își însușește și respectă reguli,
emoțională acceptare și respectare a diversității înțelege efectele acestora în
planul relațiilor sociale în
contexte familiare
-Exersează cu sprijin asumarea
unor responsabilități specifice
vârstei în contexte variate
Capacități și atitudini în Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor -Realizează sarcinile de lucru
învățare cu consecvență
-Integrează ajutorul primit
pentru realizarea sarcinilor de
lucru la care întâmpină
dificultăți

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea achiziţiilor logico-matematice pe baza


percepţiei analitico-sintetice, a reprezentărilor despre realitatea înconjurătoare
însuşite anterior, prin participarea şi implicarea activă;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

DOMENIUL ŞTIINŢE-CENTRUL JOC DE ROL:


 să grupeze obiectele după diferite criterii: număr, culoare, formă, mărime;
 să identifice poziţia spaţială pe care o ocupă un obiect în raport cu un reper prestabilit;
 să raporteze corect numărul la cantitate și cantitatea la număr;
 să verbalizeze acțiunile utilizând un limbaj matematic adecvat;
 să coopereze în timpul jocului.

ARTĂ:

 să rezolve corect fișele matematice;


 să realizeze prin desen la masa luminoasă cifrele 1 și 2, hașurându-le;
 să lucreze curat și îngrijit.
ȘTIINȚĂ:
 să descopere între paginile cărților jetoane cu animale (câine și pisică) și să le așeze în
coșuleț
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE:
 exerciţiul, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea,
învăţarea prin descoperire, jocul exercițiu;

MATERIALE DIDACTICE ŞI MIJLOACE DE ÎNVĂŢ: fișe reprezentând cifrele 1-3,


masa luminoasă, creioane, imagini cu câini și pisici, fundițe, pieptene, jucării de pluș, cărți,
jetoane cu câini și pisici, coșulețe, puzzle.

FORMA DE ORGANIZARE: în grupuri mici de copii, individual, frontal

MODALITATI DE EVALUARE : grupuri mici, individual și frontal

SCENARIUL ACTIVITATII

În urma discuțiilor purtate cu copiii în cadrul ADP-urilor am aflat informații utile pentru
a desfășura următoarele activități :

La Știință voi desfășura jocul Găsește și adună câini și pisici

La ARTĂ copiii vor putea să deseneze la masa luminoasă după contur cifrele 1-3 și apoi
să le hașureze.Tot aici vor avea fișe cu sarcini matematice pe care vor trebui să le rezolve.

La JM copiii vor rezolva puzzelul cu câinele și pisica.

Activitatea experiențială o voi desfășura la centru JOC DE ROL unde copiii vor avea ca
sarcină să grupeze animalele după fel (câini,pisici) să numere fundițele, perii, mașini de tuns,
oglinzi, etc, să așeze câine sau pisica în poziția spațială indicată. Fiind activitate recuperatorie
voi urmări să activez mai mult copiii care întâmpină greutăți în îndeplinirea sarcinilor propuse.

În final copiii vor desfășura activității liber alese în centrele de activitate.

S-ar putea să vă placă și