Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA : 04.05.2011 GRADINITA: ,,Cu parfum de tei EDUCATOARE: Morari Carmen-Ancuta NIVEL: I TEMA ANUALA: Cine si cum planifica/organizeaza o activitate? SUBTEM: Haideti in excursie FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata SCOPUL ACTIVITII: -Formarea unor deprinderi de ucru pentru rea i!area unor de"ene, picturi. -#ducarea vointei, atentiei vo untare "i a "piritu ui de di"cip in$% -&e!vo tarea e'primarii corecte, f uente "i e'pre"ive TIPUL ACTIVITII: Ac(i!itie de noi cuno)tin*e, priceperi )i deprinderi OBIECTIVE DE REFERINTA: 1.Activitati liber alese: Biblioteca: "a o+"erve imagini cu o+iective turi"tice -"a "e ecte!e din imagini numai pe ce e care "e refera a e'cur"ii,turi"m A!ta: "a de"ene!e dupa contur (arta -udetu ui C u-"a unea"ca iniute e pentru a o+tine conturu -udetu ui 2.Activitati pe domenii experimentale: DLC: "a participe a pove"tea ,,&um+rava minunata, atat in ca itate de vor+itor cat "i in ca itate de auditor -"a repove"tea"ca pe +a!a imagini or pove"tea ,,&um+rava minunata de M,.adoveanu -"a i"i im+ogatea"ca voca+u aru cu e'pre"ii "i cuvinte noi -"a "e e'prime "i "a ra"punda in propo!itie DEC" "a o+tina efecte p a"tice, forme "pontane "i e a+orate prin te(nici "pecifice picturii -"a uti i!e!e corect in"trumente e de ucru "i cu ori e core"pun!atoare ACTIVITTI DE #NVTARE: ALA: Biblioteca: ,,Citim "i "e ectam imagini cu o+iective turi"tice A!ta: ,,/arta -udetu ui 0de"en dupa contur ADP: #$t%l$i!ea &e &i'i$eat(-,,1e drumuri de munte R)ti$e- ,, T!a$*itii- ,, ADE +DLC,DEC-: ,,&um+rava minunata de M. educatoarei,pictura

.adoveanu,

,,2a

padure-pove"tirea

OBIECTIVE DE REFERIN: ALA: Biblioteca: -"a citea"ca "i "a "e ecte!e imagini cu o+iective turi"tice -"a recunoa"ca principa e e o+iective -"a "e e'prime corect, f uent "i e'pre"iv in propo!itii A!ta : -"a de"ene!e dupa contur (arta -udetu ui C u-

- "a o+"erve (arta turi"tica ADE+DLC,DEC"--"$ a"cu te pove"tea educatoarei ,,&um+rava Minunata de M. .adoveanu -"a retina principa e e idei a e pove"tirii -"a repove"tea"ca dupa imagini pove"tirea -"a o+tina efecte p a"tice, forme "pontane "i e a+orate prin te(nici "pecifice picturii STRATEGII DIDACTICE Meto&e .i /!oce&ee: e'ercitiu , conver"atia, e'p icatia, o+"ervarea., pove"tirea, Munca independenta. Mi0loace &e 1$2(3('%$t: po"ter, p an"e e pove"tii, foi de de"en, acuare e. 1. 2e"pe!anu, Monica, Traditional si modern n nvtmntul precolar romnesc, 3ucure"ti, #ditura 4mfa #"entia , 2005. 2. 6oma 7eorgeta, 8i"toiu Maruta, 1etre &anie a, Ang(e Magda ena, Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru nvtmntul prescolar, 1ite"ti, #ditura &e ta Cart #ducationa , 2009. :. Curriculum pentru invatamantul prescolar, 3 !/" ani, M#C6, 2000. 4. Ana A., Ciofi ica ..M. #roiecte tematice orientative, 4radea, #ditura 6ec(no Art, 200;. 5. Cu ea F., .e"ovici A., 7rama F., 1 etea M., Ione"cu &., Ang(e <., $ctivitatea integrata in gradinita %&id pentru cadrele didactice din invatamantul preuniversitar , 3ucure"ti, #d. &idactica 1u+ i"(ing /ou"e, 200=,

SCENARIUL ZILEI I4 ADP: Activitatea de+utea!a cu ,, I$tal$i!ea &e &i'i$eata56care "e de"fa"oara pe covor "i va incepe cu "4 7al)t)l pre"co ari or "i apoi cu notarea pre!entei. 84 #'/(!t(.i!ea c) ceilal3i: #ducatoarea e arata copii or un po"ter cu ni"te turi"ti a munte. 1e +a!a po"teru ui, educatoarea e "pune copii or cum "a "e im+race pentru e'cur"ia a munte>+ocanci, (aine groa"e, pe erine?, ce tre+uie "a ai+a in +aga-e >cort, paturi, (aine de "c(im+, pro"oape, mancare, apa, medicamente?, de ce tre+uie "a "e ferea"ca >"a nu mearga prin padure numai pe carare, "a nu mearga pe anga prapa"tii?, ce regu i tre+uie "a re"pecte >"a nu arunce re"turi de mancare, am+a a-e pe -o", pe camp, "a nu "e indeparte!e de grup, "a nu "e apropie de anima e e pericu oa"e?. 94 Acti2itatea &e :!)/: 1e +a!a a ceea ce a pove"tit educatoarea, copiii "unt rugati "a ra"punda a cateva intre+ari. -&e ce avem nevoie de (aine mai groa"e@ &ar de pe erina@ -Ce ni "e poate intamp a daca ne a+atem de a carare@ &ar daca ne indepartam de grup@ -&e ce nu e +ine "a circu am prin !ona prapa"tii or "au a a unecari or de teren@ -&e ce nu e voie "a ne apropiem de anima e e "a +atice@ ..a. ;4 No)t(3ile *ilei: #ducatoarea ii anunta pe copii ca a"ta!i vor vedea "i vor af a mai mu te ucruri de"pre o+iective e turi"tice, vor de"ena conturu -udetu ui, vor a"cu ta pove"tea ,,&um+rava minunata "i apoi vor picta o drumetie prin padure. II4ALA Biblioteca: ,,Citim "i "e ectam imagini cu o+iective turi"tice A!ta: ,,/arta -udetu ui 0de"en dupa contur III4ADE +DLC,DEC"-: ,,&um+rava minunata de M. .adoveanu, ,,2a padure-pove"tirea educatoarei,pictura PROIECT DIDACTIC

EVENIMEN TE DIDACTICE Moment organi!atoric

CONINUT .e creea!$ condi*ii p"i(o-pedagogice nece"are de"f$)ur$rii activit$*ii An +une condi*ii: - aeri"irea "$ ii de grup$% - aran-area materia e or An centre e de intere"% - introducerea copii or An "a a de grup$.

STRATEGII EVALUA METODE RE MI<LOACE

Captarea aten*iei

.e va face printr-o "cri"orica primita de a 2i!uca, Conver"atia eroina pove"tirii pe care o vom a"cu ta a"ta!i. 2i!uca 4+"ervarea ne pove"te"te cum "-a ratacit ea prin padure, ce tre+uie "a facem "i "a nu facem cand ne af am in padure. <e va a"a apoi in p ic "i pove"tea ,,&um+rava minunata

4ra $ Fronta $ Comportamentu copii or

Cadru didactic anun*$ tema activit$*i or care "e vor Anun*area de"f$)ura: #'p icatia temei "i a Beti a"cu ta pove"tirea 'um(rava minunata de o+iective or M..adoveanu "i apoi veti picta, dupa mode u meu, o e'cur"ie prin padure. .e reactua i!ea!a cuno"tinte e copii or referitoare a 8eactua i!area #'p ica*ia e'cur"ii, a o+iective turi"tice. cuno)tin*e or #ducatoarea "coate pove"tea din p icu 2i!ucai "i incepe "a o pove"tea"ca, avand gri-a "a a"e!e pentru fiecare epi"od importand, p an"e e cu imagini. &upa ce e-a "pu" pove"tea, e'p ica cuvinte e necuno"cute >dum+rava, carare, poteca ".a.?. Copiii vor vi!iona apoi a computer, "ecvente din fi mu ,,&um+rava minunata. #ducatoarea e pune apoi intre+ari de"pre continutu pove"tirii@ -Cum "e nume"c ce e doua per"ona-e@ -Ce e"te 2i!uca@ &ar A!ore @ -Cum "e numea mama vitrega a 2i!ucai@ -&e ce nu o p acea pe 2i!uca@ -&e cine a fo"t cre"cuta 2i!uca, dupa moartea mamei@ -Ce "e (otara"te 2i!uca "a faca@ -Cum "e pregate"te de drum 2i!uca@ -&e ce are nevoie de cenu"a@ -Cu cine "e inta ne"c in padure@ ..a. Apoi prime"c foi de de"en pe care tre+uie "a picte!e o e'cur"ie in padure. Intuie"c materia u didactic. #'ecuta e'ercitii de mi"care a mu"c(ii or mici ai mainii, #ducatoarea e demon"trea!a cum tre+uie "a picte!e. 1re"co arii incep apoi ucru . Ce e mai frumoa"e ucrari vor fi e'pu"e pe panou. -&e"pre ce am vor+it a"ta!i a Inta nirea de dimineata@ -Ce pove"te am a"cu tat noi@ -Ce e"te dum+rava@ -Ce am pictat noi@ #ducatoarea face aprecieri individua e "i g o+a e

4ra $ Fronta $ pe grupuri

&iri-area Anv$*$rii

Conver"atia e'p ica*ia , demon"tra*i, , pro+ emati!ar ea, pove"tirea, munca individua a, p an"e , dvd, acuare e, foi de de"en

A"igurarea reten*iei

Conver"a*ia 4ra $

Cnc(iderea

activit$*ii a"upra comportamentu ui copii or pe durata activit$tii.

Fronta $ pe grupuri Individua

S-ar putea să vă placă și