Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT ,,POVESTEA CELOR TREI BROSCUE

-SCENARIU DE O ZIPROIECT REALIZAT DE: NICA FLORICA, N COLABORARE CU :BULAT DANIELA GABOR LARISA, BORCHINA SANDICA , PROFESOR NVMNT PRECOLAR la GPP ,,CSIPIKE Sf G !"#$ ! NIVELUL: II( grupa mare) TE%A ANUAL: ,,Cnd/cum i de ce se ntmpl? SUBTE%A: ,,Prietenele mele, necuvnttoarele DO%ENII E&PERIENIALE : omeniul !m si "ocietate, omeniul #stetic i Creativ %I'LOACE DE REALIZARE : Activitate integrat: Povestirea educatoarei, $ctivitate practic (decupare, lipire, nnodare), Pictur, #duca%ie mu&ical TE%A ACTIVITII : !"'Povestirea educatoarei:,,Povestea celor trei (roscu%e)$ctivitate practic: ,,*roscu%e vesele +(con,ec%ionare mti)) #duca%ie mu&ical: ,,Ce petrecere ,rumoas'consolidarea deprinderilor de interpretare e-presiv) TIPUL ACTIVITII: transmitere de cunotin%e, ,ormare de priceperi i deprinderi) SCOPUL ACTIVITII: e&voltarea capacit%ii de a aprecia ,apte sau ac%iuni po&itive/negative) de&voltarea aten%iei voluntare) #-ersarea i consolidarea te.nicilor de lucru, speci,ice activit%ilor practice i plastice) "timularea i educarea interesului, a dragostei copiilor pentru mu&ic) OBIECTIVE CADRU: #ducarea trsturilor po&itive de voin% i caracter i ,ormarea unei atitudini po&itive ,a% de sine i ,a% de ceilal%i) /ormarea i consolidarea unor a(ilit%i practice speci,ic nivelului de de&voltare motric) /ormarea capacit%ilor de e-primare prin mu&ic)

OBIECTIVE DE REFERIN: " aprecie&e n situa%ii concrete unele comportamente i atitudini, n raport cu norme presta(ilite i cunoscute) "'i ,orme&e deprinderi practice i gospodreti) " intone&e cntece pentru copii, asociind micri sugerate de te-tul cntecului) OBIECTIVE OPERAIONALE : " urmreasc linia povestirii e-puse de educatoare) " rspund la ntre(rile educatoarei re,eritoare la con%inutul povestirii) " aprecie&e comportamentul persona0elor din povestire) " denumeasc corect materialele primite pe msu%e) " urmreasc cu atentie e-plica%iile i demonstra%ia educatoarei, re,eritoare la modul de lucru) " decupe&e corect) " aplice oc.ii (roscu%ei la locul potrivit, pe masc ) " e-ecute corect nnodarea elasticului la marginea mtii, n vederea prinderii acesteia pe cap) " interprete&e corect cntecul n cor, pe grupe i individual) FOR%E DE ORGANIZARE: ,rontal, pe grupe i individual) STRATEGIE DIDACTIC: RESURSE PROCEDURALE: conversa%ia, o(serva%ia, e-plica%ia, demonstra%ia, e-erci%iul) RESURSE MATERIALE: cr%i cu i despre (roscu%e, materiale din natur, pn& al(astr, pietre, (e%e, coli al(e i colorate, materiale te-tile de di,erite culori, imagini din poveste, mti decupate, elastic, tempera verde, pensule, lipici, ,oar,eci, C 'pla1er) RESURSE TEMPORALE: 2 .

SCENARIUL ZILEI
Pornind de la a(ordarea n manier integrat a activit%ilor din grdini%, n cadrul temei ,,Cnd/ cum i de ce se ntmpl?, ne'am imaginat o &i n lumea (roscu%elor, des,urat cu copiii de la grupa mare3 #venimentul de desc.idere a pornit de la o discu%ie n cadrul ntlnirii de diminea%, unde s'a propus copiilor tema, to%i copiii ,iind de acord cu aceasta, iar scenariul &ilei a avut urmtoarea structur: $ctivit%i pe domenii e-perien%iale (D")!*+,l O) -+ S".+!/a/!: Povestirea educatoarei: ,,Povestea celor trei (roscu%e Con,ec%ionare mti : ,,*roscu%e vesele (D")!*+,l E0/!/+. -+ C#!a/+1: ,, eprinderi de interpretare e-presiv'consolidare Cntec:,,Ce petrecere ,rumoas 4ocuri i activit%i didactice alese E/a2a I Construcii: ,,Construc%ii plane cu material din natur:,,5acul cu nu,eri tiin: ,,6s,oim cr%i cu i despre (roscu%e Joc de as: ,,Pu&&le cu (roscu%e E/a2a a-II-a 4oc sen&orial: ,,Ce ai au&it? $ctivit%i de de&voltare personal */3l*+#!a 4! 4+)+*!a56: ,,! &i n lumea (roscu%elor) Calendarul naturii i pre&en%a T#a*7+5++: ,, "rim ca (roscu%ele'e-erci%ii de mers i onomatopee) R,/+*!: ,,!rdine la sectoarele de activitate ,," servim gustarea

7n cadrul 0ocurilor i activit%ilor alese de diminea%, au ,ost pregtite trei arii de stimulare35a sectorul "8II9:; au ,ost puse la dispo&i%ia copiilor cr%i cu i despre (roscu%e, copiii recunoscnd animalele pre&entate i dicutnd despre via%a lor( n,%iare, .ran, mod de via% etc)35a 4!C<6I # =$";, au ,ost pregtite pu&&le'uri cu (roscu%e35a sectorul

C!9"86<C:II, copiii au ae&at material din natur si nu numai(pn& al(astr, pietre, conuri de (rad, (e%e etc), construind lacul cu nu,eri, ca mediu de via% al (roscu%elor3 $cesta va constitui c.iar decorul n care vor ,i reali&ate ulterior activit%ile pe domenii e-perien%iale3 5a activit%ile pe domenii e-perien%iale, n cadrul !=#9I<5<I != >I "!CI#8$8# s'a ,olosit ca mi0loc de reali&are povestirea educatoarei, pentru a e-pune o povestire adaptat dup 8ea 5ionni, n care eroinele principale, trei (roscu%e, descoper lucruri importante despre lumea lacului de pe lng care i ,ac veacul35a ,inalul povestirii, copiii au desprins mesa0ul acesteia, apoi au con,ec%ionat cu mult plcere mti de (roscu%e, pe care le'au ,olosit la activitatea mu&ical, din cadrul !=#9I<5<I #"8#8IC >I C6#$8I?3 7n cadrul 0ocurilor i activit%ilor recreative, n acelai d@cor amena0at pentru activitatea integrat, copiii au identi,icat glasul (roscu%elor, din mai multe sunete produse de animale, sunete imprimate pe un suport audio3

#?#9I=#9 8 I $C8IC

C!9:I9<8

"86$8#AI#

I $C8IC; /orm e de organ i'&are

=etode =i0loa' i ce procedee didacti' ce =ti ecupa te) Plane din poveste)

#?$5<$6 #

B3=oment 'Pregtirea materialelor organi&atoric necesare pentru povestire i activitatea practic; 'aerisirea slii de grup) 'distri(uirea materialului pe msu%e

'aran0area msu%elor pentru activitatea practic)pentru povestire decorul se reali&ea& de copii la activit%ile alese)

C3Captarea aten%iei 23$nun%area temei i a o(iectivelor

D3 6eactuali&a' rea cunotin%e' lor

E3 Pre&entarea noului con%inut i diri0area nv%rii F3$sigurarea 'revi&uirea titlului povetii i reten%iei i a repovestirea copiilor, cu trans,erului a0utorul educatoarei, pe (a&a ideilor principale) accentul se

'discu%ii re,eritoare la lacul cu nu,eri reali&at de copii, ca mediu de via% al (roscu%elor 'comunicarea inten%iei pentru care se organi&ea& activitatea: ,,$m pregtit pentru voi o poveste ,rumoasa despre trei (roscu%e3? rog s o asculta%i 'ntre(ri re,eritoare la povetile cunoscute) 'se cere copiilor s spun dac le plac povetile, ce poveti cunosc ei i ce persona0e pre,erate au) 'e-punerea te-tului i audierea lui de ctre copii:,,Povestea celor trei (roscu%e(ane-a la proiect)

Conversa '%ia, #-plica%ia Conversa '%ia, #-plica%ia

, Pensule , $p, tempera verde, lipici, ,oi al(e, elastic ecor reali&at de copii ecor reali&at de copii

/ron' tal /ron' tal

#valuare glo(al

Conversa '%ia

/ron' tal

#valuare glo(al

Povestire ecor a reali&at Conversa de copii, '%ia Imagini din poveste Conversa /ron' '%ia, tal #-plica%ia ecor reali&at

#valuare individual

pune pe caracteri&area persona0elor principale i desprinderea mesa0ului te-tului ,,?'a plcut povestea? Cum s'a numit? espre cine este vor(a n poveste? Ce s'a ntmplat cu (roscu%ele? Cum s'au comportat (roscu%ele? Ce au n%eles (roscu%ele n ,inal? Cum v' ati ,i comportat voi dac ati ,i ,ost n locul lor? G3!(%inerea 'reali&area mtilor de per,orman%ei (roscu%e i asigurarea Copiii sunt invita%i s se cone-iunii ae&e la msu%e,pentru a inverse reali&a mtile) se intuiesc materialele primate pe msu%e, se denumesc, apoi se e-plic i demonstrea& modul de lucru: se pictea& cu culoare verde masca, se las pu%in s se usuce, apoi se decupea& i se lipesc oc.ii si gura (roscu%ei la locul potrivit, iar n ,inal se nnoad pe margine elasticul, pentru a se putea pune masca pe cap) up e-plicarea i demonstrarea modului de lucru, copiii e-ecut e-erci%ii de ncl&ire a muc.ilor mici ai minii, apoi trec la

de copii

=ti ecor

Conversa '%ia, #-plica%ia , emons' tra%ia, #-erci%iul

/ron' tal, Pe grupe , Indivi' dual

#valuare glo(al #valuare individual

e-ecutarea temei) #ducatoarea va trece printre mese pentru a'i ndruma, a0uta i da indica%ii) up ce au ,ost e-ecutate mtile, copiii le vor ,olosi la interpretarea cntecului pe care l vor nv%a3"e interpretea& de ctre educatoare cntecul ,,Ce petrecere ,rumoas, se discut pe marginea te-tului cntecului, se reia interpretarea model i se trece la nv%area pe ,ragmente a cntecului "e va nv%a cntecul si se va interpreta n cor, pe grupe i individual3 H3 7nc.eierea "e vor ,ace aprecieri asupra Conversa activit%ii modului n care s'a '%ia des,urat activitatea

ANE& LA PROIECT

P!?#"8#$ C#5!6 86#I *6!"C<:# 'adaptare dup 8ea 5ionni'

# o dup amia& plcut3"oarele arunc ra&e 0ucue n apele lacului38rei (roscu%e prietene au ieit s se ncl&easc pe o piatr din mi0locul lacului3#rau (une prietene i tot timpul se 0ucau mpreun: se ascundeau su( ,run&ele de nu,r, se ntreceau care sare mai departe n lacI Cele trei (roscu%e au nceput s se 0oace ca de o(icei, dup care li s'a ,cut ,oame3$u notat dup petiori, au srit dup g&uli%e, apoi s'au ae&at s se odi.neasc pe un (olovan mare3 'Ce (ine ne'am distratICe (ine e pe lac i ce (ine e c lacul e al nostru i numai al nostruJ spuse una dintre ele3 ' aJ >i totul n 0ur ne apar%ineJ Ce (ine e c lacul e al nostru i numai al nostruJ spuse i a doua (roscu%3 'Ce vor(i%i? Cum s ,ie sta lacul nostru?#ste lacul meu i numai al meu, pentru c eu l'am gsit primaJ strig ,urioas a treia (roscu%3 >i aa a nceput glceava: '*a este lacul meu, pentru ca eu am inotat prima n elJspuse prima (roscu% '*a este lacul meu, pentru c eu am gsit prima mncare n elJ spuse i cea de'a doua (roscu%3 '*a e al meuJ '*a e al meuJ >i tot certndu'se ele aa, se iscase o glgie i o orcial, de nu mai au&eai i nu mai n%elegeai nimic n 0ur3

'Ce'i atta &arv aici? se &(urli la ele o (roasc mare i rioas, care ieise de su( o ,loare de nu,r3 '9imeni nu poate s se odi.neasc de rul i orciala voastr, complet ea3 'Ia te uit, cine se tre&ete acum s vor(eascI=ai (ine %i' ai vedea de trea(, rioasoJ 8u nu ve&i ce urt eti?nu se ls mai pre0os una din glgioasele (roscu%e3 7ns, dup ceva vreme, timp n care (roscu%ele i revendicau ,urioase lacul, (rusc, cerul se nnor i ,ulgere nspimnttoare ncepur s (r&de&e cerul3Picturi mari de ploaie se loveau de apele lacului3"periate, cele trei (roscu%e se adpostir, care pe unde apucar3 >i plou, plou &ile la rnd, iar apa crescu tot mai mult3 'Ce ,ric imi e de tunete i de ,ulgereJspuse una dintre (roscu%e ' ac mai plou mult se inund tot malul i nu o sa mai avem unde s ne adpostimJ &ise i cea de'a doua (roscu%3 '!acJ Iat acolo un (olovan mai mareJ " ,ugimJ " ne adpostimJstrig i cea de'a treia3 6epede, repede, (roscu%ele srir pe (olovanul cel mare, unde sttur pn ra&ele soarelui se ivir din nou, de su( stratul gros de nori3 'IatJ Ploaia s'a opritJ ' ar vaiJ Ce se ntmpl? "e mic (olovanul cu noiJ in ap, iei (roasca rioas, care le purta n spate pe cele trei (roscu%e glgioase3 '# (roasca rioasJ # (roasca rioasJ #a ne'a salvatJ '?ede%i, spuse (roasca rioas, a%i spus c tot lacul e al vostru i numai al vostru3Ce v'a%i ,i ,cut dac nu eram i eu n acest lac?

'=ul%umim c ne'ai salvatJ 6uinate, cele trei (roscu%e au lsat capul n 0os i au reali&at c de ,apt,lacul era al tuturor ,iin%elor care locuiau n el3

*i(liogra,ie:
M.E.C.I.-,,Curriculum pentru nvatamant precolar (3-6/7 ani), 2 !"

=#CI',,$plicarea noului curriculum pentru educa%ia timpurie'o provocare?, #ditura iana, Piteti CKKL
#.$%M&, M. 'I($%I), M. &*#+E, - ,,(uport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul pre-colar, nivel .-7 ani, E/itura 0elta Cart, 2 1" ,,2lani3icarea tematica -i proiectarea /i/actica a activitatilor /e invatare /in 4ra/inita nivel II, E/itura 0iana.

S-ar putea să vă placă și