Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic la biologie pentru clasa a IX-a D

Unitatea de învățare nr.4: Organismul uman și sănătatea


Subiectul lecției: Fecundația, gestația și nașterea la om.
Competențe specifice disciplinei:
 Utilizarea limbajului științific biologic în diverse contexte de comunicare referitor la
structuri, procese, fenomene, legi, concepte.
 Investigarea lumii vii cu ajutorul metodelor și a mijloacelor specifice pentru
îmbunătățirea calității vieții și a mediului.
 Implicarea în activități de menținere a stării de sănătate proprii și a celor din jur prin
aplicarea metodelor interactive în vederea formării unui comportament sanogen.
 Participarea în acțiuni de ocrotire a biodiversității prin parteneriat în vederea
rezolvării problemelor ecologice la nivel individual, local și global.

Unități de competență:
 Definirea termenilor: fecundație, gestație, naștere, ciclu, ciclu ovarian, ciclu uterin.
 Recunoaștere organelor de reproducere la om.
 Descrierea procesului de fecundație, gestație și naștere la om.
 Stabilirea corelației între creșterea și dezvoltarea fizică la om cu aspecte ale
dezvoltării psihice.
 Propunerea modalităților de prevenire și profilaxie a infecțiilor sexual transmisibile.

Obiective operaționale. Fiecare elev va reuși:


O1. Să explice noțiunile de fecundație, gestație și naștere la om;
O2. Să descrie procesele de fecundație, gestație și naștere la om;
O3. Să găseasca asemănări și deosebiri dintre etapa embrionară și etapa de făt;
O4. Să identifice etapele de la embrion pînă la nașterea fătului.

Strategii didactice: Resurse didactice:


1. Manual
Metode și procedee (M) Forme de organizare(F)
M1 Conversația F1 Individual 2. Proiector
M2 Explicația F2 În grup
M3 Problematizarea 3. PPT
M4 Elaborarea schemelor
M5 Rezolvarea exercițiilor
SECVENȚELE O F/M CONȚINUTUL SARCINILOR DIDACTICE MATERIALE TIMP
LECȚIEI
I. Evocare Moment organizatoric, verificarea prezenței,
notarea temei lecției în caiete/în registru.
Captarea atenției: reactualizarea temei precedente 2 min
Sistemul reproducător masculin și cel feminin;
O1 F1 A.E. Elevii răspund la sarcina propusă. Manual 10 min
O2 A.P. Anunțarea temei noi: Fecundația, gestația și PPT
M4 nașterea la om.
M5 Introducere la temă. Explicarea noțiunii de 5 min
fecundație.
A.E. Notează în caiet definiția.
II. Realizarea O2 F1 A.P. Explică noțiune de gestație. Manual 3 min
sensului O4 M3 A.E. Notează în caiet definiția.
M4 A.P. Vorbește despre cele 3 etape ale gestației. 10 min
A.E. Elevii notează în caiet etapele. PPT
A.P. Se continuă cu explicarea etapelor: 5 min
preembrionară, etapa de embrion şi etapa de făt.
A.E. Elevii notează în caiet cele mai importante 3 min
informații.
A.P. Explică procesul de naștere și fazele acesteia.
A.E. Elevii notează în caiet fazele nașterii.
III. Reflecție O3 F1 La tema: fecundația, gestația și nașterea se propune Manual 5 min
M3 rezolvarea exerciților 2,3 pag.13
IV. Extensie F1 A.P. Autoevaluarea activității elevilor. Manual 2 min
Se indică tema pentru acasă:
De studiat tema din manual: Fecundația, gestația și
M3 nașterea la om pag.11-12
Exercițiu 1, 4 pag. 13-14.
A.E. Elevii notează tema în caiet.

S-ar putea să vă placă și