Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 24.11.2023
Scoala: Scoala Postliceala Sanitara ,,Carol Davila” Caracal
Profesor: Bojica Elena
Clasa: III C-Asistent medical generalist
Obiectul: M31.PUERICULTURA, PEDIATRIE SI NURSING SPECIFIC
Subiectul lectiei: Modificari morfologice ale nou nascutului
Tipul lectiei: Lecţie de comunicare/ insusire de noi cunostiinte
Durata: 50’
Activitatea de învăţare: Dobandirea de noi cunostiinte,dezvoltarea unor capacitati si atitudini in
ingrijirile copilului
Rezultate ale învățării:
Cunoștinţe:
31.1.1. Descrierea modificărilor apărute în diferite etape de creștere şi dezvoltare a copilului
Abilităţi:
31.2.1. Identificarea factorilor contextuali care influențează creșterea şi dezvoltarea copilului
Atitudini:
31.3.1. Argumentarea personală referitoare la creșterea şi dezvoltarea armonioasă a copilului

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) Obiective cognitive
O1– să identifice modificarile fiziologice aparute la nou nascut ( obiectiv considerat atins
cand toti elevii recunosc modificarile fiziologice 25 din 25)
O2 - să descrie modificarile fiziologice (obiectivul este considerat atins dacă 18 elevi
descriu modificarile fiziologice din cei 25 )
O3 – să defineasca activitatile planificate pentru ameliorarea starii nou nascutului(obiectivul
este considerat atins dacă toți elevii știu să descrie cel putin 4 din cele 7 activitati care trebuie
recomandate );
O4 – să pregătească planul de ingrijire al copilului in functie de dependenta (obiectivul este
considerat atins dacă 16 elevi pregătesc corespunzător planul de ingrijire din 25)
b) Obiective afective
O5 – să participe cu interes și plăcere la activitate;
c) Obiective psiho-motorii
O6 – să adopte o poziție corectă la scris;
O7 – să utilizeze adecvat materialele de lucru.

METODE ȘI PROCEDEE:

▪ Conversația

▪ Explicația

▪ Predicția

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: tabla, fişe de lucru, suport de lectie ,manual de puericultura,


pediatrie si nursing specific

FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală

BIBLIOGRAFIE:
1. Marcean Crin şi colaboratorii, Manual de Nursing pentru elevii de anul III ai Şcolii Postliceale Sanitare,
Editura All Educational, Bucuresti, 2012
2. Marcean Crin, Mihăilescu Vladimir-Manta, Pediatrie şi Puericultură, Editura Medicală, Bucureşti, 2013
3. Marcean Crin, Tratat de Nursing, Editura Medicală, Bucureşti 2010
4. Vasile Mihaela, Puericultură şi Pediatrie pentru Asistenţi medicali, Editura All, București, 2012
Secvențe O Conţinuturile învățării Strategii didactice Evaluare
didactice b.
O
p
1. O7 Se asigură condițiile optime pentru buna desfășurare a activității. Metode și procedee: Observarea
Moment -se pregătesc materialele necesare; Conversaţia sistematică
organizatoric -se amenajează spațiul de desfășurare a lecției; Mjilloace: caiete
2 min Forme de organizare:
frontală
2. O6 Captarea atenției se realizează prin conversatie,discutie introductiva, Metode și procedee: Observarea
Captarea explicarea scopului activitatii,pregatirea elevilor pentru asimilarea de noi Observarea sistematică
atenției cunostiinte Predicția
4 min Conversaţia
Mjilloace: tablă.
Forme de organizare:
frontală, individuală
3. O - Anunţă şi scrie la tablă titlul lecţiei si precizeaza obiectivele Metode și procedee: Observarea
Anunțarea Modificari fiziologice ale nou nascutului Conversaţia sistematică
temei și a Predicția
obiectivelor. Mjilloace: Tablă, creta,
2 min Forme de organizare:
frontală, individuală
4. O1 Profesorul transmite noile cunostiinte punand accent pe principalele Metode și procedee: Observarea
Dirijarea O2 modificari fiziologice: Conversaţia sistematică
învățării O3 -scaderea fiziologica Explicatia
30 min O4 -criza genitala Mjilloace: Tablă, creta
- icterul fiziologic Forme de organizare:
-colicile abdominale frontală, individuală
-eritemul alergic
-febra tranzitorie a nou nascutului,scaunele
-se completeza schema lectiei pe tabla
5. O6 Pentru asigurarea feed-back-ului li se pun cateva intrebari : Metode și procedee:
Obținerea 1.care sunt principalele modificari fiziologice ale nou nascutului? Explicatia Observare
performanței 2.In ce consta interventiile asistentei? Forme de organizare: sistematica
și fixarea Frontal, individual
cunoștințelor
5 min
6. O5 Se fac aprecieri verbale, la nivelul întregii clase de elevi, asupra modului Metode și procedee: Observare
Aprecierea în care s-a desfășurat activitatea și asupra modului în care elevii au Explicatia sistematica
performanței raspuns cerintelor profesorului vizand intelegerea noilor cunostiinte
elevilor și
Forme de organizare:
încheierea
activității frontal,
2 min

S-ar putea să vă placă și