Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 12.04.2024
Scoala: Scoala Postliceala Sanitara ,,Carol Davila” Caracal
Profesor: Bojica Elena
Clasa: III C-Asistent medical generalist
Obiectul: M31.PUERICULTURA, PEDIATRIE SI NURSING SPECIFIC
Subiectul lectiei: Bolile aparatului respirator la sugar, copil si adolescent
Tipul lectiei: Lecţie de comunicare/ insusire de noi cunostiinte
Durata: 50’
Activitatea de învăţare: Dobandirea de noi cunostiinte,dezvoltarea unor capacitati si atitudini in
ingrijirile copilului
Rezultate ale învățării:
Cunoștinţe:
31.1.4. Prezentarea bolilor întâlnite la sugari, copil şi adolescent
Abilităţi:
31.2.4. Identificarea particularităților bolilor la sugar, copil şi adolescent
Atitudini:
31.3.4. Manifestarea responsabilității în conturarea semnelor şi simptomelor bolilor sugarului, copilului şi
adolescentului

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) Obiective cognitive
O1– să identifice bolile aparatului respirator superior si inferior ( obiectiv considerat atins
cand toti elevii recunosc semnele si simptomele aparatulului respirator)
O2 - să descrie semnele si simptomele aparatului respirator superior(obiectivul este
considerat atins dacă 18 elevi descriu semnele din cei 25 )
O3 – sa cunoasca obiectivele planului de ingrijire al copilului cu afectiuni respiratorii in
functie de necesitatea copilului (obiectivul este considerat atins dacă toți elevii știu să descrie
obiectivele );
O4 – sa explice interventiile autonome si delegate(obiectivul este considerat atins dacă 16
elevi explica interventiile din 25)
b) Obiective afective
O5 – să participe cu interes și plăcere la activitate;
c) Obiective psiho-motorii
O6 – să adopte o poziție corectă la scris;
O7 – să utilizeze adecvat materialele de lucru.

METODE ȘI PROCEDEE:

▪ Conversația

▪ Explicația

▪ Predicția

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: tabla, fişe de lucru, suport de lectie ,manual de puericultura,


pediatrie si nursing specific

FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală

BIBLIOGRAFIE:
1. Marcean Crin şi colaboratorii, Manual de Nursing pentru elevii de anul III ai Şcolii Postliceale Sanitare,
Editura All Educational, Bucuresti, 2012
2. Marcean Crin, Mihăilescu Vladimir-Manta, Pediatrie şi Puericultură, Editura Medicală, Bucureşti, 2013
3. Marcean Crin, Tratat de Nursing, Editura Medicală, Bucureşti 2010
4. Vasile Mihaela, Puericultură şi Pediatrie pentru Asistenţi medicali, Editura All, București, 2012
Secvențe O Conţinuturile învățării Strategii didactice Evaluare
didactice b.
O
p
1. O7 Se asigură condițiile optime pentru buna desfășurare a activității. Metode și procedee: Observarea
Moment -se pregătesc materialele necesare; Conversaţia sistematică
organizatoric -se amenajează spațiul de desfășurare a lecției; Mjilloace: caiete
2 min Forme de organizare:
frontală
2. O6 Captarea atenției se realizează prin conversatie,discutie introductiva, Metode și procedee: Observarea
Captarea explicarea scopului activitatii,pregatirea elevilor pentru asimilarea de noi Observarea sistematică
atenției cunostiinte Predicția
4 min Conversaţia
Mjilloace: tablă.
Forme de organizare:
frontală, individuală
3. O - Anunţă şi scrie la tablă titlul lecţiei si precizeaza obiectivele Metode și procedee: Observarea
Anunțarea Bolile aparatului respirator inferior si superior la sugar ,copil si Conversaţia sistematică
temei și a adolescent Predicția
obiectivelor. Mjilloace: Tablă, creta,
2 min Forme de organizare:
frontală, individuală
4. O1 Profesorul transmite noile cunostiinte punand accent pe semnele si Metode și procedee: Observarea
Dirijarea O2 simptomele aparatului respirator la sugar , copil si adolescent Conversaţia sistematică
învățării O3 -stare generala alterata Explicatia
30 min O4 -nas infundat Mjilloace: Tablă, creta
-congestia mucoasei Forme de organizare:
-respiratie zgomotoasa frontală, individuală
-faringe hiperemic
5. O6 Pentru asigurarea feed-back-ului li se pun cateva intrebari : Metode și procedee:
Obținerea 1.care sunt semnele si simptomele in bolile aparatului respirator? Explicatia Observare
performanței 2. Interventiile asistentei , in ce constau? Forme de organizare: sistematica
și fixarea 3.Schema de tratament Frontal, individual
cunoștințelor
5 min
6. O5 Se fac aprecieri verbale, la nivelul întregii clase de elevi, asupra modului Metode și procedee: Observare
Aprecierea în care s-a desfășurat activitatea și asupra modului în care elevii au Explicatia sistematica
performanței raspuns cerintelor profesorului vizand intelegerea noilor cunostiinte
elevilor și
Forme de organizare:
încheierea
activității frontal,
2 min

S-ar putea să vă placă și