Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 12.04.2024
Scoala: Scoala Postliceala Sanitara ,,Carol Davila” Caracal
Profesor: Bojica Elena
Clasa: III C -Asistent medical generalist
Obiectul: 31. PUERICULTURĂ, PEDIATRIE ȘI NURSING SPECIFIC

Subiectul lectiei: INJECTIA INTRAVENOASA


Tipul lectiei: Lectie de formare, de priceperi si deprinderi
Durata: 50’
Activitatea de învăţare: Dobandirea cunostiintelor si deprinderilor necesare efectuarii injectiei
intravenoase
Rezultate ale învățării:
Cunoștinţe:
Cunoasterea locului de electie al injectiei intravenoase
Abilităţi:
Analiza venelor si adaptarea pregatirii pacientului
Atitudini:
Manifestarea interesului față de cunoașterea și înțelegerea tehnicii de injectie intravenoasa.
Pregatirea pacientului.Constientizarea nevoii de observare si de a transmite in timp util eventualele
accidente si incidente.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La sfarsitul orei elevii trebuie sa fie capabili sa :


a).obiective cognitive:
O1-sa defineasca I.V.( obiectiv considerat atins cand 25 de elevi din 30 stiu sa defineasca tehnica)
O2-sa precizeze scopul acestei tehnici (obiectivul este considerat atins daca 26 din 30 de elevi stiu sa
precizeze scopul tehnicii )
O3-sa recunoasca care sunt materialele necesare efectuarii acestei tehnici (obiectivul este considerat atins
daca 25 din 30 elevi sunt capabili sa recunoasca materiale necesare )
O4-sa pregateasca psihic si fizic pacientul ( obiectivul este atins daca 20 elevi din 30sunt capabili sa
pregateasca fizic si psihic pacientul)
O5-sa execute tehnica injectiei intravenoase ( obiectiv considerat atins daca 20 din 30 de elevi sunt capabili
sa execute tehnica )
O6-sa precizeze care sunt incidentele si accidentele ce pot sa apara in cursul efectuarii tehnicii ( obiectiv
considerat atins daca 26 din 30 elevi pot preciza incidentele si accidentele posibile )
b).obiective afective
O7-sa manifeste interes de a participa activ în aplicarea metodelor de investigare și tratament
c).obiective psiho-motorii
O8-sa aiba deprinderile necesare unei asistente medicale in timpul executarii tehnicii
O9-sa utilizeze adecvat materialele de lucru

METODE ȘI PROCEDEE:

▪ Exercițiul

▪ Conversația

▪ Explicația

▪ Predicția

▪ Demonstrația

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: tabla, suport de lectie ,manual si tehnici de nursing, materiale


sanitare, manechin, instrumentar

FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, in echipa


LOC DE DESFASURARE -sala de demonstratie

BIBLIOGRAFIE:

1. LEMON, cap. 4 – Procesul de nursing și documentarea, 1996


Secvențe O Conţinuturile învățării Strategii didactice Evaluare
didactice b.
O
p
1. O8 Se asigură condițiile optime pentru buna desfășurare a activității. Metode și procedee: Observarea
Moment -se pregătesc materialele necesare; Conversaţia sistematică
organizatoric -se amenajează spațiul de desfășurare a lecției; Mjilloace: caiete
2 min Forme de organizare:
frontală
2. O7 Captarea atenției se realizează prin conversatie,discutie introductiva, explicarea Metode și procedee: Observarea
Captarea O9 scopului activitatii,pregatirea elevilor pentru a pune in practica notiunile Observarea sistematică
atenției asimilate anterior Predicția
4 min Conversaţia
Mjilloace:
Tablă, creta
Forme de organizare:
frontală, individuală
3. O - Anunţă şi scrie la tablă titlul lecţiei si precizeaza obiectivele in Injectia Metode și procedee: Observarea
Anunțarea Intravenoasa. Conversaţia sistematică
temei și a Predicția
obiectivelor. Mjilloace:
2 min Tablă,creta,,materiale
sanitare
Forme de organizare:
frontală,
4. O1 Profesorul colaborand cu elevii fixeaza cunostiintele ce vizeaza : Metode și procedee: Observarea
Dirijarea O2 -definitia I.V. Explicatia,exercitiul sistematică
învățării O3 -scopul I.V. demonstratia
30 min O4 -arata materialele necesare Mjilloace:,materiale
O5 - musama, traversa, manusi sterile de cauciuc, seringi de unica folosinta , sanitare, instrumenar,
casoleta cu tampoane de vata , flacoane de solutii medicamentoase,in
O6 perfecta stare de integritate si valabilitate manechin
-pregatirea fizica si psihica a pacientului Forme de organizare:
-explica tehnica de executare si face demonstratia frontală, individuală, in
-exlica accidentele si incidentele echipe

5. O7 Pentru fixarea priceperilor profesorul invita cativa elevi sa execute demonstratia Metode și procedee:
Obținerea si pune intrebari . Explicatia
performanței Exercitiul
și fixarea Mjilloace:materiale sanitare,
cunoștințelor instrumentar, manechin
5 min Forme de organizare:
frontal, individuală, in
echipa
6. O Se fac aprecieri verbale, la nivelul întregii clase de elevi, asupra modului în Metode și procedee: Evaluare
Aprecierea care s-a desfășurat activitatea și asupra modului în care elevii s-au implicat si se Explicatia orală
performanței da tema pt. acasa.
elevilor și Forme de organizare:
încheierea frontal
activității
2 min

S-ar putea să vă placă și