Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 24.11.2023
Scoala: Scoala Postliceala Sanitara ,,Carol Davila” Caracal
Profesor: Bojica Elena
Clasa: III A- Asistent medical generalist
Obiectul: M31.PUERICULTURA, PEDIATRIE SI NURSING SPECIFIC
Subiectul lectiei: Ingrijiri acordate nou-nascutului la termen
Tipul lectiei: Lectie mixta
Durata: 50’
Activitatea de învăţare: urmareste realizarea in egala masura a mai multor scopuri sau saricini
didactice: comunicare, sistematizare,fixare,verificare
Rezultate ale învățării:
Cunoștinţe:
31.1.1. Descrierea modificărilor apărute în diferite etape de creștere şi dezvoltare a copilului

Abilităţi:
31.2.1. Identificarea factorilor contextuali care influențează creșterea şi dezvoltarea copilului

Atitudini:
31.3.1. Argumentarea personală referitoare la creșterea şi dezvoltarea armonioasă a copilului

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La sfarsitul orei elevii trebuie sa fie capabili sa :


a).Obiective cognitive:
O1-sa recunoasca principalele ingrijiri acordate nou-nascultului la termen
(obiectiv considerat atins cand toti elevii pot recunoaste principalele ingrijiri acordate imediat dupa
nastere 25 din 25)
O2-sa identifice datele antropometrice la nou-nascut ( obiectivul este atins cand 18 din 25 elevi sant
capabili sa identifice datele )
O3-sa defineasca caracterele morfologice ale nou-nascutului (obiectiv atins daca 16 din 25 elevi
pot defini caracterele morfologice )
O4-sa poata evalua scorul APGAR nou-nascutului (obiectiv atins daca toti elevii pot evalua scorul
APGAR )
O5-sa manifeste responsabilitate in realizarea procesului de nursing ( obiectiv considerat atins daca
16 din 25 de elevi sunt responsabili )

b). Obiective afective :


O6-sa manifeste interes si placere la activitate
c). Obiective psiho-motorii
O7-sa adopte o pozitie corecta de scris
O8-sa utilizeze adecvat materialele de lucru

METODE ȘI PROCEDEE:

▪ Dialogul

▪ Conversația

▪ Explicația

▪ Expunerea

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: tabla, videoproiector, laptop, suport de lectie ,manual de


ginecologie si tehnici de nursing,

FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală

BIBLIOGRAFIE:

1.Marcean Crin şi colaboratorii, Manual de Nursing pentru elevii de anul III ai Şcolii
Postliceale Sanitare, Editura All Educational, Bucuresti, 2012
2. Marcean Crin, Mihăilescu Vladimir-Manta, Pediatrie şi Puericultură, Editura
Medicală, Bucureşti, 2013
3. Marcean Crin, Tratat de Nursing, Editura Medicală, Bucureşti 2010
4. Vasile Mihaela, Puericultură şi Pediatrie pentru Asistenţi medicali, Editura All,
București, 2012
Secvențe O Conţinuturile învățării Strategii didactice Evaluare
didactice b
.
O
p
1. O Se asigură condițiile optime pentru buna desfășurare a activității. Metode și procedee: Observarea
Moment 6 -se pregătesc materialele necesare; Conversaţia sistematică
organizatoric -se amenajează spațiul de desfășurare a lecției; Mjilloace : caiete,pix
2 min -stabileste prezenta elevilor Forme de organizare:
frontală
2. O Profesorul verifica cunostiintele din lectia anterioara ,,Date Metode și procedee: Observarea
Verificarea 6 antropometrice la nou-nascut” punand intrebari : Observarea sistematică
cunostiintelor 1.Cum este pielea nou nascutului la temen? Predicția
dobandite 2.Cum este ombilicul situat la nou nascutul la termen? Dar la prematur? Conversaţia
anterior Mjilloace:
5 min Tablă, creta
Forme de organizare:
frontală, individuală
3. Captarea atenției se realizează prin conversatie cu elevii Forme de organizare:
Captarea frontală, individuală
atentiei
3 min
4. O - Anunţă şi scrie la tablă titlul lecţiei : ,,Ingrijiri acordate nou nascutului Metode și procedee: Observarea
Anunțarea 7 la termen” si precizeaza obiectivele ce le asteapta la sfarsitul lectiei Conversaţia sistematică
subiectului și a Mjilloace: Tablă,creta,
obiectivelor Forme de organizare:
lectiei. frontală
2 min

5. O Profesorul pe baza unui dialog cu elevii, face apel la cunostiintele lor si Metode și procedee: Observarea
Transmiterea 1 la materialul didactic, explica lectia si ideile principale vor fi notate de Expunerea sistematică
noilor O acestia in caiete Explicatia
cunostiinte si 2 -dezobstruarea cailor aeriene superioare conversatia
dirijarea O -sectionarea cordonului ombilical Mjilloace: Tablă,
învățării 3 -legarea cordonului ombilical creta,laptop, proiector
30 min O
4 - profilaxia oftalmiei gonoccice Forme de organizare:
O -aprecierea starii clinice a nou-nascutului in care se face scorul frontală, individuală
5 APGAR prin note de la 1 – 10

6. O Pentru fixarea cunoștințelor profesorul pune cateva intrebari: Metode și procedee:


Fixarea si 6 1.Cum se face taierea cordonului omblilical? Explicatia Evaluare
sistematizarea 2.De ce se face profilaxia oftalmiei gonococice? Dialogul orala
cunoștințelor Mjilloace:materiale;
5 min notitele din caiet
Forme de organizare:
individuală, in echipa
7. O Se fac aprecieri verbale, la nivelul întregii clase de elevi, asupra modului Metode și procedee: Evaluare
Aprecierea în care s-a desfășurat activitatea și asupra modului în care elevii s-au Explicatia orală
performanței implicat.
elevilor și Tema pentru acasa -realizati un eseu cu titlul ,, Ingrijiri acordate nou Forme de organizare:
încheierea nascutului in prima saptamana de viata „ frontal
activității Salutul elevilor.
3 min

S-ar putea să vă placă și