Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 15.12.2024
Scoala: Scoala Postliceala Sanitara ,,Carol Davila” Caracal
Profesor: Bojica Elena
Clasa: III C- Asistent medical generalist
Obiectul: M34. GERONTOLOGIE, GERIATRIE ȘI NURSING
Subiectul lectiei: Ingrijiri acordate varstnicului cu Diabet zaharat Tip 1
Tipul lectiei: Lectie mixta
Durata: 50’
Activitatea de învăţare: urmareste realizarea in egala masura a mai multor scopuri sau saricini
didactice: comunicare, sistematizare,fixare,verificare
Rezultate ale învățării:
Cunoștinţe:
18.3.4.. Descrierea perturbarilor predominante ale metabolismului glucidic, cu hiperglicemie

Abilităţi:
18.3.4.. Identificarea si masurarea glicemiei pe nemancate ce depaseste 120mg
Atitudini:
Echilibrarea numai prin tratament cu insulina

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La sfarsitul orei elevii trebuie sa fie capabili sa :


a).Obiective cognitive
O1- Diagnostigarea ingrijirii- sa recunoasca principalele ingrijiri acordate varstnicului cu diabet
zaharat Tip I(obiectiv considerat atins cand toti elevii pot recunoaste principalele ingrijiri 25 din 25)
O2-sa identifice valorile glicemiei( obiectivul este atins cand 18 din 25 elevi sant capabili sa
identifice datele )
O3-sa defineasca alterarea celorlalte functii vitale
O4-sa poata sa formuleze obiective pe termen mediu si lung
O5-planificarea si aplicarea interventiilor autonome si delegate
O6-evaluarea rezultatelor

b). Obiective afective :


O7-sa manifeste interes si placere la activitate

c). Obiective psiho-motorii


O8-sa adopte o pozitie corecta de scris
O9-sa utilizeze adecvat materialele de lucru
METODE ȘI PROCEDEE:

▪ Dialogul

▪ Conversația

▪ Explicația

▪ Expunerea

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: tabla, suport de lectie ,manual de medicina interna si


tehnici de nursing,

FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală

BIBLIOGRAFIE:

1. *** LEMON, Capitolul 4: Procesul de nursing și documentarea, 1996


2. Cerghit, Ioan, Metode de învățământ, Editura Polirom, Iași, 2006
3. Marcean, Crin, coord., Manual de nursing pentru elevii din anul III ai Școlilor
postliceale sanitare, Editura All Educational, 2012
4. Monica, Moldoveanu, Geriatrie și Geropatologie pentru asistenți medicali, Editura
All, București, 2011
5. Moyet Linda Jual Carpenito, Diagnostics infirmiers, Editura Elsevier- Masson, 2012
6. Pascal Hallouet, Jerome Eggers, Fiches de soins infirmiers, Editura Elsevier Masson,
2008
7. Porter, S. Robert, Ghid practic de etiologie, evaluare și tratament, Editura All,
București
Secvențe O Conţinuturile învățării Strategii didactice Evaluare
didactice b
.
O
p
1. O Se asigură condițiile optime pentru buna desfășurare a activității. Metode și procedee: Observarea
Moment 9 -se pregătesc materialele necesare; Conversaţia sistematică
organizatoric -se amenajează spațiul de desfășurare a lecției; Mjilloace : caiete,pix
2 min -stabileste prezenta elevilor Forme de organizare:
frontală
2. O Profesorul verifica cunostiintele din lectia anterioara ,,Parapareza” Metode și procedee: Observarea
Verificarea 7 punand intrebari: Observarea sistematică
cunostiintelor -ce este papapareza: sindromul de imobilizare Predicția
dobandite -ce ingrijiri necesita , probleme, escare, luxatii Conversaţia
anterior Mjilloace:
5 min Tablă, creta
Forme de organizare:
frontală, individuală
3. Captarea atenției se realizează prin conversatie cu elevii Forme de organizare:
Captarea frontală, individuală
atentiei
3 min
4. O - Anunţă şi scrie la tablă titlul lecţiei : Ingrijiri acordate varstnicului Metode și procedee: Observarea
Anunțarea 8 Conversaţia sistematică
cu Diabet zaharat Tip 1 „ si precizeaza obiectivele ce le asteapta la
subiectului și a Mjilloace: Tablă,creta,
obiectivelor sfarsitul lectiei Forme de organizare:
lectiei. frontală
2 min

5. O Profesorul pe baza unui dialog cu elevii, face apel la cunostiintele lor si Metode și procedee: Observarea
Transmiterea 1 la materialul didactic, explica lectia si ideile principale vor fi notate de Expunerea sistematică
noilor O acestia in caiete Explicatia
cunostiinte si 2 -definitie- tulburare metabolica cronica conversatia
dirijarea O -cauza principala in diabet de Tip I deficit de insulina Mjilloace: Tablă,
învățării 3 -aprecierea semnelor si simptomelor bolnavului cu diabet creta,laptop, proiector
30 min O -diagnosticarea ingrijirii
4 -formularea obiectivelor pe termen mediu si lung Forme de organizare:
O -planificarea si aplicarea interventiilor autonome si delegate frontală, individuală
5 -evaluarea rezultatelor
O
6

6. O Pentru fixarea cunoștințelor profesorul pune cateva intrebari: Metode și procedee:


Fixarea si 7 - care sunt ingrijirile de baza? Igiena ,alimentatie, mobilizarea Explicatia Evaluare
sistematizarea -ingrijiri educative si de relationare-comune cu pacientul,apartinatorii, Dialogul orala
cunoștințelor construirea unei relatii terapeutice Mjilloace:materiale;
5 min -ingrijiri tehnice- supravegherea functiior vitale notitele din caiet
Forme de organizare:
individuală, in echipa
7. O Se fac aprecieri verbale, la nivelul întregii clase de elevi, asupra modului Metode și procedee: Evaluare
Aprecierea în care s-a desfășurat activitatea și asupra modului în care elevii s-au Explicatia orală
performanței implicat.
elevilor și Tema pentru acasa -realizati un eseu cu titlul ,, Exemplu de bune prectici Forme de organizare:
încheierea in ingrijirea varstnicului cu diabet zaharat de tip I” frontal
activității Salutul elevilor.
3 min

S-ar putea să vă placă și