Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de activitate didactică

Unitatea școlară: Școala Gimnazială ” Ion Creanga” bacău


Prof. Ionescu Vasile
Data: 22 noiembrie 2020
Disciplina: Educaţie tehnologică și aplicații practice
Clasa a V-a B
Mediul de instruire: sala de clasă virtuală - întâlnire Google Meet/classroom- Platforma G Suite for Education
Unitatea de învăţare: Originea Alimentelor
Tema : Procese tehnologice simple de cultivarea plantelor
Nr de elevi: 20
Obiectivul fundamental al lecției: aprofundarea cunoștințelor despre legume și etapele cultivării acestora

Obiective operaționale
A. Cognitive: la sârșitul orei elevii vor fi capabili
a. OC1- să definească legumele
b. OC2 – să clasifice legumele după criterii cunoscute
c. OC3 – să evidențieze importanța acestora în alimentația omului
d. OC4- să identifice structura legumelor și plantelor
e. OC5 – să enumere etapele ce trebuiesc respectate la cultivarea plantelor
B. Afective: elevii
a. OA1 – se vor implica afectiv în activitățile propuse
b. OA2 – vor aproba / dezaproba situațiile propuse dezbaterii
c. OA3- vor manifesta interes în observarea lor
d. OA 4- vor fi capabili să se autoevalueze
C. Psihomotorii: să utilizeze corect mijloacele de învățământ
Tipul lecției: comunicare de noi cunoștințe
Forme de organizare :
a. A conținuturilor: interdisciplinară
b. A activității: frontală, individuală
Tipuri de interacțiuni:
a. Profesor – elev
b. Elev-profesor
c. Elev-elev
Tipuri, forme, strategii și instrumente de evaluare:
1. Formativă
2. Orală
3. Autoevaluarea
Resurse
1. Pedagogice: observația, expunerea, exercițiul, conversația, explicația, metoda interactivă( explozia solară, brainstormig-ul și
ciorchinele)
2. Materiale: manual, tabla interactivă- Jambord, aplicații interactive on-line
3. Bibliografice:
a. Educatie Tehnologică și aplicații practice , manual ptr clasa a V a, M Mocanu, M.Mocanu, M. Dache, L.I. Săndulescu,
Ed. Aramis, București, 2017
b. Ghid metodico-științific în vederea utilizării metodelor active în învățământ, Ed CCD Bacău, 2004
4. Temporale :40 minute sincron ( Google Meet), 10 minute asincron( classroom)
5. Psihice: nivel mediu de informare și formare practică
6. Umane : elevi
Ținta de progres profesional: Utilizarea metodologiei moderne în procesul de învățare.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

ETAPELE LECȚIEI OBIECTIVE ACTIVITATEA ACTIVITATEA STRATEGII FEEDBACK


OPERAȚIONALE PROFESORULUI ELEVULUI DIDACTICE UL/EVALUARE
1. Organizarea OA 1. CONECTAREA LA Se conectează la clasă, Metode: conversația Atenționare
lecției aprox. 5 CLASA VIRTUALĂ își pregatesc caietele și Mijloace: sistem de Apreciere
minute accesează tabla virtuală calcul, acces la
internet, google meet
Mod de organizare:
frontal
2. Enunțarea temei OA1 Informez elevii asupra Elevii sunt atenți îșî Metode: explicația
si a obiectivelor OA3 conținutului învățării și notează titlul lecției Mijloace: sistem de
a niveluilui calcul, acces la
performanțelor internet, google meet
așteptate Mod de organizare:
frontal
3. Actualizarea OC 1 Informez elevii că vom Elevii sunt atenți și Metode: conversația, Capacitatea de a
conoștințelor OC 2 aborda tema răspund la întrebări explicația, explozia prezenta definiția,
OC 3 interdisciplinar și le stelară clasificarea și
OC 4 solicit acestora să-și Mijloace: sistem de importanța legumelor,
OA 2 reamintească în cadrul calcul, acces la precum și structura
căror discipline au mai internet, google meet, acestora și a plantelor
discutat despre această Jambord la modul general
temă. Ajut elevii cu Mod de organizare:
întrebări acolo unde au frontal
nelămuriri
4. Dirijarea OC 5 Prezin elevilor o - Ascultă cu Metode: conversația Capacitatea de a
învățării OA3 prezentare realizată cu atenție Mijloace: sistem de enumera etapele ce
OM1 ajutorul Power Point cu - Privesc harta, calcul, acces la trebuiesc respectate la
tema Cultivarea notează internet, google meet cultura legumelor
Plantelor, realizez o - Lansăm discuții Mod de organizare:
hartă ciorchine pe pe această temă frontal, individuală
aceeași temă
5. Atingerea feed Realizez o sinteză a Rememorează Metode: conversația Evaluarea înțelegerii
back ului principalelor momente ale lecției Mijloace: sistem de conținuturilor
conținuturi analizate în oferind răspunsuri la calcul, acces la
demersul lecției întrebări internet, google meet
Mod de organizare:
frontală
6. Evaluarea Fac aprecieri orale Ascultă Metode: conversația Capacitatea de
performanței asupra modului de Mijloace: sistem de autoevaluare
elevilor desfășurare a activității calcul, acces la
Evidențiez elevii care internet, google meet
s-au remarcat în timpul Mod de organizare:
orei frontal
7. Retenția și OC1 Solicit elevilor ca temă Metode: explicația, Capacitatea de realizare
transferul OC2 pentru acasă să Mijloace: sistem de de referate
OC3 realizeze un eseu calcul, acces la
OC4 despre Cultivarea unei internet, google meet
OC5 plante, la alegere Mod de organizare:
OM1 frontal
Anexa 1 Ce
Ce sunt legumele?
Ce conțin acestea?

Care ?
Care sunt părțile unei plante?
Care sunt persoanele ce trebuie să consume
Legume? Cum
1. Cum se clasifică legumele în funcție de
partea comestibilă?
2. Cum se pot consuma acestea?

Unde ?
1. Unde cresc legumele?
2. De unde le putem procura?
Când?
1. Când se mănâncă legumele?
Anexa 2

S-ar putea să vă placă și