Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Profesor: Busuioc Anna

Disciplina: Chimia

Data:

Clasa: a 8-a

Unitate de conținut: Reacțiile chimice - procese de transformare a substanțelor. Semnele reacțiilor chimice.

Tipul lectiei: de formare a deprinderilor și preceperilor

Unități de competență:

CS2-2.2. Exemplificarea proceselor chimice observate în lumea înconjurătoare în corelare cu semnele reacțiilor chimice.
CS3-2.6. Elaborarea unui proiect creativ ce se referă la utilizarea și importanța reacțiilor chimice.

Obiective operaţionale: Elevul va fi capabil:

 să definească noțiunile de reacție chimică, reactanți și produși de reacție;


 să identifice reactanții și produșii de reacție;
 să stabilească coeficienții reacției chimice;
 să recunoască semnele unei reacții chimice;
 să manifeste comportament responsabil.

Metode și procedee: conversația euristică, algoritmizare, problematizare, jocul didactic, rezolvarea de exerciţii.


Mijloace didactice: manual, SP, segvente video, ustensile și reactivi
Forma de activitate :individual
Desfășurarea activității

Obiective operaţionale
Strategii didactice
Predare - învăţare

Dozarea
Evenimente
Activitatea învăţătorului- elevilor

Forme de
Metode şi

activitate
procedee
instrucţionale

Evocare 1.Organizarea clasei pentru ore, asigur un climat favorabil pentru a desfășura activitatea.
Se salută elevii.
Se face analiza evaluării sumative Nr.1., cu comentarea greșelilor comise de majoritatea
elevilor.
2. Se propune elevilor un joc chimic:
Joc chimic
 dacă vom forma cuvinte cu ajutorul simbolurile chimice ale elementelor cu
următoarele numere de ordine ( Anexa 1), vom obține titlul lecției noastre de astăzi.

Realizarea Notați tema nouă de astăzi: „Reacțiile chimice. Semnele reacțiilor chimiceˮ
sensului Toate transformările care au loc în natură se numesc fenomene. discuție ghidată
Din clasa a 7 cunoaștem că există fenomene fizice și fenomene chimice.
Ne aducem aminte ce reprezintă fenomenele fizice și cele chimice.

Fenomenele chimice se numesc mai numesc reacții chimice - Procesul chimic în urma căruia una
sau mai multe substanțe chimice se transformă în alte substanțe cu proprietăți noi, diferite de cele
explicație
inițiale se numeste reacție chimica.
O reacție chimică poate fi scrisă sub forma : A + B= C
Substanțele A și B se numesc reactanți sau substanțe inițiale, iar substanța C se numește produs de
reacție.
Care credeți ca ar putea fi definiția reactanților? Dar al produșilor de reacție?
Substanțele care intră în reacție se numesc reactanți, iar substanțele care rezultă din reacție se numesc
produși de reacție. problematizarea
Reactanții și produșii de reacție pot fi:
Substanțe simple: H2, O2
Substanțe compuse: CaCO3, NaOH.
O reacție chimică poate avea ca reactanți:

 două substanțe simple ( dați exemple de substanțe simple)


H2 + O2  H2O sau C + O2  CO2
 o substanță simplă și una compusă ( dați exemple de substanțe simple și subst. compuse)
Zn + 2HCl → ZnCl2 + H2↑
 două substanțe compuse:
NaOH + HCl→ NaCl + H2O

Fenomenele chimice se deosebesc de cele fizice prin semnele reacției chimice. Se propune
elevilor spre vizualizare videoul https://www.youtube.com/watch?v=oG_nZrmV1ic&t=162s
Pentru a înțelege și observa mai bine semnele reacțiilor chimice segvente video
Enumerați semnele
Aceste semne sunt:

1. schimbarea culorii
2. apariția sau dispariția mirosului conversație
3. eliminarea unui gaz
4. degajarea sau absorbția căldurii ( luminii)
5. formarea sau dizolvarea precipitatului
6. schimbarea gustului.

Reflecție Se propune elevilor o serie de reacții chimice (Anexa 2) pentru a le caracteriza după algoritmul
propus:
Lucrul cu fișa
 să recunoască semnele reacției;
 să identifice reactanții și produșii de reacție; algoritmizarea
 să stabilească coeficienții reacției chimice;
 să citească reacția;
 să determine numărul de atomi / molecule din reacția chimică.

Extensie Se fac concluziile temei.


Se notează elevii activi cu argumentarea notelor.
Tema pentru acasă:
Proiect: Reacțiile chimice în lumea înconjurătoare ( pentru data de _____________)
Tema 2.1. pag. 23,
De caracterizat reacțiile după algoritmul cunoscut:
Ca + O2 = CaO
H2O + SO3 = H2SO4
Anexa 1

75 – Re (Reniu)
89 – Ac (Actiniu)
22 – Ti (Titan)
53 – I (Iod)
6– C (Carbon)
1– H ( Hidrogen)
53 – I (Iod)
12 – Mg (Magneziu) se va utiliza doar prima litera
53 – I (Iod)
58 – Ce (Ceriu)
Reacții chimice
Anexa 2

?CaO + O2  2CaO; H2 + Cl2  ?HCl;

?HCl + CuO  CuCl2 + H2O; ? Fe + ? Cl  2FeCl3.

?P + 5O2  ?P2O5; ?H2 + N2  ?NH3;

?H2 + O2  ?H2O; ?HgO  ?Hg + O2.

N2 + O2  ?NO;  ?HBr

?Fe(OH)3  Fe2O3 + ?H2O; Fe + ?HCl  FeCl2 + H2

S-ar putea să vă placă și