Sunteți pe pagina 1din 14

Proiect didactic

la geografie în clasa a IX-a


Profesor:Tudor Şaptefraţi Gimnaziul Hogineşti
Subiectul: Viticultura şi industria vinicolă
Subcompetenţe:Subcompetenţa 8. Caracterizarea economiei naţionale.

Obiective operaţionale:Elevii vor fi capabili:

O1- să identifice rolul viticulturii şi al industriei vinicole în economia naţională,în baza unei conversaţii euristice;

O2- să rezume particularităţile dinamicii suprafeţei viticole şi a producţiei de struguri,analizînd un grafic;

O3- să identifice particularităţile repartiţiei spaţiale a viticulturii, analizînd harta;

O4- să argumenteze factorii de localizare a întreprinderilor vinicole ,studiind un fragment de text şi harta;

O5- să recunoască poziţia geografică a centrelor principale ale industriei vinicole,studiind harta.

Tipul lecţiei:de înţelegere a cunoştinţelor şi de formare a competenţelor.

Metode/procedee:conversaţia euristică,studierea unui fragment de text,explicarea,analiza schemelor,exerciţii de studiere a materialului

grafic,vizionarea filmelor tematica,alcătuirea conspectelor de reper,tehnicile soarele ideilor,gîndeşte-perechi-prezintă,Frisco,excursie imaginară.

Forme de învăţămînt:frontală ,individuală,în perchi,în grup.

Materiale didactice:Harta viticulturii şi industriei vinicole,Harta economică,tabele,diagrame şi imagini fotografice


tematice,calculator,proiector,atlase,vitrine,expoziţii.

Strategii de evaluare:conversaţie de verificare,compararea,exerciţiul,soluţionarea situaţiei-problemă


Desfăşurarea lecţiei:
Etapele lecţiei Eşal Obiectiva operaţionale
ona- Activitatea profesorului şi a elevilor Evaluare
rea
în
timp

1.Captarea Apelul.Pregătirea elevilor către lecţii


atenţiei
2.Verificarea Propun să se prezinte la tablă cîte un reprezentant din cele 3 grupe care decupează Portofoliul
temei de acasă din ,,Rădăcina cunoştinţelor” a ,,Pomului aşteptării” sarcin pentru testarea – fulger: Evaluarea
Gr.I 1.Structura ramurală a agriculturii. noţiunilor însuşite
2.Caracterizaţi succind industria conservelor. anterior
Gr.II 1. Numiţi şi argumentaţi factorii principali de localizare a fabricilor de conserve.
2.Numiţi materiile prime folosite în industria conservelor.
Gr.III. 1.Numiţi principalii factori de dezvoltare şi de repartiţie a agriculturii.
2.Enumeraţi ramurile economiei cu care întreţine relaţii de producţie o fabrică
de conserve.
3.Captare atenţiei Profesorul anunţă mottoul lecţiei:,,E greu să precizăm timpul originii viticulturii în Conversaţie de
Basarabia – acesta se pierde în trecutul cel mai îndepărtat”,şi organizează o discuţie de verificare
la acest mottou.
Tehnica ,,Soarele ideilor”.
Elevii enunţă cîte o informaţie,iar cele mai principale idei sînt scrise pe tablă şi în caiet.
Vizionarea PPT ,,Legenda vinului”
4.Predarea/învăţarea Capacitatea de a
materiei noi Anunţarea subiectului ,,Viticultura şi industria vinicolă” şi obiectivele expune părerea
orei(O1,O2,O3,O4,O5). proprie
Activitate în grup:
Propun reprezentanţilor din grupe să desprinde de pe ,,Pomul aşteptărilor”cîte o
însărcinare. Analiza schemelor
Lucru în grup:Gr.I 1. Analizaţi dinamica supafeţei de viţă-de-vie,în baza fig.4.29,pag.78
din manual. Exerciţiul
2.Analizaţi fig.4.29,pag.78 din manual şi determinaţi suprefaţa cultivată de vii în
R.Moldova. Analiza hărţilor
Gr.II 1. Analizaţi dinamica producţiei de struguri, în baza fig.4.29,pag.78 din
manual. Analiza diagramelor
2.Identificaţi particularităţile evoluţiei istorice a viticulturii.
Gr.III 1.Analizînd diagrama din anexa N1,identificaţi distribuţia suprafeţei
viticole pe categorii de soiuri.
2.Numiţi produsele obţinute din struguri.

5.Obţinerea Lucrul diferenţiat: Veificarea însuşirii


performanţelor Propun la 5 elevi următoarele însărcinări(Anexa): temei noi
1. Numiţi soiurile de viţă-de-vie cultivate pe lîngă casă;
2. Folosind fragmentul de text din manual (pag.79) şi rubrica ,,Ştiţi că...”pag.80 din Analiza hărţilor
manual identificaţi categoriile şi soiurile de viţă-de-vie cultivate în R.Moldova;
3. Utilizînd Harta Viticultura şi industria vinicolă din manual (pag.79,fig.4.30) Harta-contur
descoperiţi regiunile viticole.În fiecare regiune determină podgoriile renumite şi
înscrieţi-le pe harta-contur; Analiza diagramelor
4. Utilizînd Harta Viticultura şi industria vinicolă din manual (pag.79,fig.4.30)
determină factorii de localizare a întreprinderilor vinicole.
5. În baza fig.4.32 din manual analizaţi dinamica producţiei de vinuri din republică.

De la ceilalţi elevi solicit curiozităţi despre viţa-de-vie,versuri,esee (însărcinarea au Evaluarea


primit-o la lecţia precedentă). creativităţii
6.Asigurarea fed- Propun elevilor o excursie imaginară în unele puncte din itinerarul Drumul Vinului Evaluarea
back-ului utiliîznd materialele expuse pe vitrină,cu vizionate materialelor video din aceste puncte. imaginaţiei şi
Solicit răspuns la întrebări: creativităţii
Generalizarea lecţiei 1. În ce state se cultivă pe larg viţa-de-vie?
2. Ce simbolizează cocostărcul cu un ciorcine de poamă în cioc?
7.Bilanţul lecţiei Apreciez activitatea elevilor referitor la realizarea obiectivelor.

Tema pentru acasă 1.Relizarea sarcinilor 1-3 din compartimentul Formare şi evaluare (pag.81,manual) Portofoliul
1. STRUCTURA RAMURALĂ A AGRICULTURII
Agricultura

A B
2 3 4 5 6 1 2 3 4 5 6 7 8
2.Caracterizaţi succind industria conservelor.
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
Factorii de localizare a fabricilor de conserve:
Materia primă folosită în industria conservelor:
Factorii de dezvoltare şi repartiţie a agriculturii:

A G R I C U L T U R A
Enumeraţi ramurile economiei cu care întreţine relaţii de producţie o fabrică de
conserve.
_____________________

_____________ _______________
Fabrica de

conserve

_____________________ _____________________
ORIGINEA VITICULTURII ÎN R.MOLDOVA
Anexa 1 Distribuţia suprafeţei viticole pe categorii şi soiuri
,,E greu să precizăm
timpul originii viticulturii în
Basarabia – acesta se pierde
în trecutul cel mai
îndepărtat”
Obiective operaţionale:
O1- să identifice rolul viticulturii şi al industriei vinicole în
economia naţională,în baza unei conversaţii euristice;
O2- să rezume particularităţile dinamicii suprafeţei viticole şi a
producţiei de struguri,analizînd un grafic;
O3- să identifice particularităţile repartiţiei spaţiale a
viticulturii, analizînd harta;
O4- să argumenteze factorii de localizare a întreprinderilor
vinicole ,studiind un fragment de text şi harta;
O5- să recunoască poziţia geografică a centrelor principale ale
industriei vinicole,studiind harta.

S-ar putea să vă placă și