Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: ________________
Liceul Teoretic “Mihai Eminescu” or. Cimişlia
Profesor: Suhan Viorica
Clasa: a V-a A
Disciplina: Geografie
Subiectul: Apele continentale
Tipul lecţiei: de însuşire de noi cunoştinţe
NOŢIUNI – CHEIE:
Ape continentale , rîu, fluviu, afluent, reţea hidrografică, bazin hidrografic, lacuri
DENUMIRI GEOGRAFICE:
Dunăre, Prut, Nistru, Volga, Ind, Gange Huan-He,Nil Congo, Mississippi, Mackenzie, Amazon
.
COMPETENTE SPECIFICE,
1. Utilizarea termenilor specifici în prezentarea şi explicarea informaţiei geografice
2. Raportarea conţinuturilor geografice la un suport cartografic şi grafic;
3. Formarea abilităţilor de comunicare corectă, constructivă în limba maternă;

SUBCOMPETENŢE:
- să definească principalele noţiuni geografice;
- să identifice părţile componente ale unui rîu;
- să explice dependenţa apelor curgătoare de climă şi relief;
- să argumenteze importanţa apelor curgătoare;
- să clasifice lacurile conform originii chiuvetei

DESCRIPTORI: (Obiective operaţionale)


O1 - să identifice pe hartă poziţia principalelor rîuri ale fiecărui continent.
O2 - să explice esenţa noţiunilor: rîu, fluviu, afluent, reţea hidrografică, bazin hidrografic,
lac, izvor, albie, cursul rîului, gură de vărsare.
O3 - să descrie tipurile de alimentare a rîurilor
O4 - să descrie dependenţa rîurilor de climă şi relief.
O5 - să conştientizeze importanţa rîurilor în viaţa oamenilor.

METODE SI PROCEDEE - conversaţia euristica, brainstorming, explicaţia,


rezolvarea situaţiilor-problemă, demonstraţia, lucru cu harta, lucru în perechi.

MATERIALUL DIDACTIC - Harta fizică a lumii, atlasul geografic, caietul elevului,


manualul, harta-contur

BIBLIOGRAFIE manualul “ Geografie ” cls. V-a ,


autori N.Rîmbu, P.Prunici, Z. Calanda
„Caietul elevului” N.Rîmbu
„Ghidul profesorului” M. Primenciuc , Z. Calanda
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

1. MOMENT ORGANIZATORIC ( 2 min )


Salutul, prezenţa, consemnarea absenţelor în catalog, pregătirea materialelor.

2. VERIFICAREA CUNOŞTINŢELOR ANTERIOARE ( 10 min )


Munca în perechi
La fiecare bancă se extrage un bileţel, pe care este formulată o întrebare. Elevii din fiecare pereche
se consultă. Apoi în ordinea în care au fost numerotate întrebările elevii dau răspunsurile.
1. Care sunt oceanele de pe Glob? Indicaţi-le la hartă.
2. Daţi exemple de 2 mări mediterane. Indicaţi-le la hartă.
3. Daţi exemple de 2 mări mărginaşe. Indicaţi-le la hartă.
4. Care este cea mai mare adâncime de pe Glob şi unde a fost măsurată? Indicaţi la hartă.
5. Ce sunt valurile?
6. Care sunt cauzele producerii valurilor?
7. Ce este un tsunami?
8. Care este cauza producerii mareelor?
9. Care sunt fazele unei maree ?
10. Ce sunt curenţii oceanici?
11. Care este cauza formării curenţilor oceanici?
12. Care sunt tipurile de curenţi oceanici?

3. PREGĂTIREA APERCEPTIVĂ ( 2 min )


- Ce mai cuprinde hidrosfera pe lângă Oceanul Planetar? (...apele continentale)
- Care sunt apele continentale? (... apele curgătoare, apele stătătoare, apele subterane, gheţarii)

4. ANUNTAREA SUBIECTULUI SI A OBIECTIVELOR URMARITE ( 1 min )


Profesorul prezintă tema lecţiei şi obiectivele pe care doreşte să le realizeze pe durata lecţiei.

5. DOBÂNDIREA NOILOR CUNOŞTINŢE ( 20 min )


Brainstorming frontal
- Care credeţi că sunt tipurile de ape curgătoare? (…pârâul, râul, fluviul)
- Prin ce deosebesc acestea? (...)
Se definesc cele trei noţiuni. Profesorul notează pe tablă, iar elevii în caiete.
- Ce râuri curge prin localitatea noastră?
O1 Munca în perechi
Elevii trebuie să identifice în atlase principalele fluvii ale lumii. Şase perechi vor analiza harta
Europei, iar câte două perechi hărţi ale altor continente: Asia, Africa, America de Nord şi America de
Sud. Din fiecare pereche un elev va ieşi la hartă şi va indica fluviul menţionat şi va stabili în ce mare
sau ocean se varsă.
Profesorul împreună cu elevii completează schema „ Cele mai mari fluvii „
Fluviile se notează la tablă şi în caiete.
 Europa: Volga, Dunărea, Nistru Prut
 Asia: Ind, Gange, Huan-He, Chang-Jiang....
 Africa: Nil, Congo,...
 America de Nord: Mississippi, Mackenzie,...
 America de Sud: Amazon,......

CELE MAI
MARI
FLUVII

AMERICA AMERICA
EUROPA ASIA AFRICA
DE NORD DE SUD

1 1 1 1 1
2 2 2 2 2
3 3 3 3 3

O2 Profesorul propune elevilor să analizeze fig. 89 şi 90 din manual şi defineşte noţiunile


de: izvorul rîului, gura de vărsare, vale, albie şi lunca rîurilor, afluent de dreapta şi stînga
Profesorul explică noţiunile de reţea hidrografică şi bazin hidrografic. Elevii notează
noţiunile în caiete.
O3 Profesorul împarte elevii în două grupe mari şi propune grupului I să studieze textul
din manual „ Alimentarea rîurilor” iar grup II studiază textul „Influenţa reliefului asupra rîurilor” şi
să răspundă la întrebările:
Grupul I
- Indicaţi sursele de alimentare a rîurilor.
- De ce nivelul rîurilor Amazon şi Congo este ridicat pe tot parcursul anului?
- Care sunt trăsăturile specifice ale rîurilor din Republica Moldova?
Grupul II
- Ce tipuri de rîuri putem deosebi în funcţie de relief. ( Rîuri de cîmpie şi rîuri de munte)
- Care sunt caracteristicile unui rîu de cîmpie?
- Dar al unui rîu de munte?
- Defineşte termenii: - meandre
- praguri
- cascade
6. FIXAREA CUNOŞTINŢELOR ( 8 min )
Elevii primesc fişe de lucru pe care trebuie să identifice şi să completeze elementele râului, în
timp de 2 minute, după care fiind îndrumaţi de profesor completează tabelele:
Alimentarea şi regimul rîurilor
Rîurile Tipul de alimentare Regimul rîului
Amazon Pluvială Nivelul ridicat pe tot parcursul anului
Volga Mixtă Cel mai ridicat nivel îl are primăvara
Chang Jiang Pluvială Nivel ridicat vara în timpul ploilor musonice
Sîdaria şi Amurdaria Glaciară Nivel ridicat vara la topirea gheţarilor
Yucon Nivală Nivel ridicat vara la topirea zăpezii

Influenţa reliefului asupra cursurilor rîurilor


Tipuri de rîuri Rîuri de cîmpie Rîuri de munte
Exemple: 1. 1.
2. 2.
3. 3.
Carcateristică: - -
- -
- -
- -

7. TEMA PENTRU ACASĂ. APRECIEREA ACTIVITĂŢII ( 2 min )


Depuneţi pe harta contur cele mai mari rîuri ale continentelor .
Scriţi un minieseu despre importanţa rîurilor pentru natură şi activitatea omului.
Studiaţi tema „ Apele continentale „ manual p.78-80
Schiţa pe tablă

Apele curgătoare
Tipuri de ape curgătoare
- pârâul – cea mai mică apă curgătoare.
- râul – apă curgătoare permanentă formată din mai multe pâraie.
Exemple: Mureş, Olt, Siret, Prut, Dâmboviţa, etc.
- fluviul – ce amai mare apă curgătoare care se varsă direct în mare sau ocean.
Exemple: Dunărea, Volga, Nil, Amazon, etc
Elementele unei ape curgătoare
- izvorul – locul de unde începe o apă curgătoare
- cursul de apă
- gura de vărsare
- afluent
- bazin hidrografic – suprafaţa de pe care un râu şi afluienţii săi îşi adună apele

S-ar putea să vă placă și