Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA:
27.04.2009

SCOALA LOC.: CLASA: a VII-a DISCIPLINA: Consiliere si orientare COMPONENTA EDUCATIVA: EU IN VIITOR TEMA: PLANUL MEU DE VIATA PROPUNATOR: LOC DE DESFASURARE: CDI COMPETENTE SPECIFICE:

-formarea si dezvoltarea capacitatii de

autocunoastere;

-dezvoltarea capacitatii de valorizare maxima a potentialului propriu; -stimularea motivatiei invatarii continue in scopul dezvoltarii propriei cariere; -dezvoltarea abilitatii de informare privind cariera; -formarea si dezvoltarea capacitatii decizionale;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

sa constientizeze importanta unui ideal;

-sa rationalizeze necesitatea autocunoasterii; -sa recunoasca aptitudinile pe care le au, fara ascunderea defectelor; -sa solutioneze situatiile limita; -sa manifeste interes in alegerea carierei, optand pentru stilul decizional care se potriveste fiecaruia;

-sa faca diferenta intre aptitudini, abilitati, deprinderi; -sa depaseasca indecizia in cariera; -sa constientizeze asemanarea sau diferenta dintre profesie si ocupatie;

STRATEGIA DIDACTICA: METODE SI PROCEDEE: conversatia, blazonul, aoutoevaluarea, metoda


Philips, brainstorming-ul, explicatia, expunerea PPT, munca individuala\pe grupe de elevi;

FORME DE ORGANIZARE: activitate frontala, individuala desfasurata in


CDI;

MIJLOACE DE INVATAMANT: fise de lucru, afise, marker, videoproiector; BIBLIOGRAFIE: Lemeni Gabriela, Miclea Mircea, Consiliere si orientareghid de educatie pentru cariera, editura ASCR, Cluj-Napoca, 2004

SCENARIU DIDACTIC

ETAPELE LECTIEI
1.Cunoast ere.Autoc unoastere

ACTIVITATEA PROFESORULUI
Introducerea in lectie se face dand exemplul personal, precizand obiectivul pe care-l urmareste profesorul. Pentru a ajunge acolo unde-si doresc, prof. le spune elevilor ca trebuie sa aiba fiecare un ideal pe care sa-l urmeze, dar, mai intai de toate, sa constientizeze importanta si valoarea celebrului dicton latinCognosce te ipsum!

ACTIVITATEA ELEVILOR

MAT ERIA LE

METODE SI PROCED EE
conversat ia

Idealul meu?

Imaginea de sine

*Constientizeaza importanta pregatirii teoretice si practice in vederea construirii unei cariere. *Mediteaza asupra idealului pe care-l au in viata, reflectand asupra propriilor persoane. *coli A4

conversat ia

Aplicatie 2.Stiluri decizional e

3.Aptitudi ni, abilitati, deprinderi

In cadrul imaginii de sine se diferentiaza mai multe componente: eul actual=modul in care persoana isi percepe propriile caracteristici; eul ideal=modul in care o persoana isi reprezinta, mental, ceea ce ar dori sa fie; eul viitor=modul in care o persoana isi reprezinta ceea ce poate deveni in viitor, folosind resursele de care depinde in prezent. Profesorul prezinta grupelor de elevi o situatie limita(vezi anexa 2). Prezinta elevilor anexa 3.

*Realizeaza, tipizat individual, un e blazon al imaginii de sine(vezi anexa 1).

munca individual a-blazonul autoeval.

metoda Philips, *coli munca in A4 echipa, *Cauta si brainstor prezinta, in ming-ul, grup, o solutie *afisul explicatia, posibila. conversat *Elevii asculta ia cu atentie. *Prezinta, pe scurt, ulnul din cele cinci stiluri. *afisul explicatia

Le cere elevilor sa opteze pentru unul din *Urmaresc, cu stilurile care li se atentie, Arborele potrivesc. expunerea vietii profesorului Profesorul prezinta diriginte. elevilor anexa 4. *Identifica legatura nuc-eu Prin anexa 5 profesorul actual-eu le cere elevilor sa viitor/ideal. Apoi intuiasca nucul prezentat primesc, pe si semnificatiile acestuia( grupe, cate un se stie ca nucul are o cartonas sub viata foarte lunga, forma de frunza lungimea radacinilor fiind de nuc pe care 4.Indecizi a de egala cu inaltimea; de este trecuta o asemenea se stie ca, profesie. Vor cariera atunci cand se planteaza trece pe acestea un nuc, trebuie sa i se cate trei puna o piatra pentru a nu aptitudini creste radacina-pivot. necesare Profesorul-diriginte acestor profesii, precizeaza faptul ca lipindu-le pe

marke expunere r,coli, a mater . didact ic

PPT

momentele de certitudine in alegerea 5.Finalizar carierei alterneaza cu ea procesului cele de indecizie. Ambele sunt stari temporare care instructiv duc la cristalizarea unei decizii educationale sau ocupationale. Daca apar dificultati, situatii negative se poate ajunge la hotarari nepotrivite. Aprecieri asupra activitatii desfasurate.

ramurile copacului.

*Sunt invitati la o PPT: Grauntele de cafea. (www.grauntele de cafea).

ANEXA 2

La un spital foarte cunoscut din zona noastra o echipa de medici dintre cei mai experimentati, devotati si constienti de capacitatile de care dispune fiecare, se afla intr-o situatie limita: pacientul lor, un tanar in varsta de 20 de ani, are nevoie de un transplant. Viata lui depinde de aceasta interventie chirurgicala, dar nu gasesc un donator compatibil. Sunteti echipa de medici. Gasiti solutia pentru a-i da tanarului sansa de a trai!

ANEXA 3

STILURI DECIZIONALE Evaluarea si selectia alternativelor de cariera reflecta stiluri diferite: 1.rational: am hotarat dupa ce am cantarit bine toate alternativele; 2.dependent: ceilalti stiu cel mai bine ce e potrivit pentru mine; 3.evitativ: acum nu e momentul potrivit sa iau aceasta decizie; 4.intuitiv: am facut asa pentru ca am simtit eu ca e mai bine; 5.spontan: am hotarat gandesc prea mult; rapid, fara sa ma

ANEXA 4 Aptitudini, abilitati, deprinderi

APTITUDINEA= potentialul unei persoane de a invata si de a obtine performanta intr-un anumit domeniu;

se dezvolta prin invatare si exersare; duce la dobandirea ABILITATILOR;

prin aplicare in practica si exersare, abilitatile devin DEPRINDERI;

EXEMPLU: aptitudine deprinderi

abilitate

aptitudine citit, scris, verbala

intelegerea mesajelor scrise

redactarea mesajelor scrise, formulare

S-ar putea să vă placă și