Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Rezolvari Contabilitate 490-501
Rezolvari Contabilitate 490-501
a) 1) emitere aciuni
4.000 lei
456
%
1011
1041
2) ncasare mprumut
4.000 lei
5121
=
456
i transferare capital nevrsat n capital vrsat
3.000 lei
1011
=
1012
b) emitere mprumut din emisiunea de obligaiuni
7.000 lei
461
=
161
c) 1) rscumprare aciuni
500 lei
1091
=
462
2) anulare aciuni
500 lei
%
=
300 lei (100
1012
ac *3)
200 lei
149
d) 1) rscumprare 100 ac*2=200
200 lei
1091
=
2) anulare aciuni proprii
300 lei
1012
=
1091
4.000 lei
3.000 lei
1.000 lei
4.000 lei
3.000 lei
7.000 lei
500 lei (100 ac
*5)
500 lei
462
200 lei
%
1091
141
300 lei
200 lei
100 lei
491.
a) produse finite acordate sub form de donaie
50.000 lei
6582
=
345
Dac cheltuiala este nedeductibil se colecteaz si TVA
9.500 lei
635
=
4427
b) 1) lips echipament la inventar
9.000 lei
%
=
2131
6.300 lei
2813
(70%*9.000)
2.700 lei
6583
2) imputare salariat
3.570 lei
4282
=
%
7581
4427
i reinere imputaie din salariu
3.570 lei
421
=
4282
50.000 lei
9.500 lei
9.000 lei
3.570 lei
3.000 lei
570 lei
3.570 lei
c)
donaie utilaj
20.000 lei
%
=
2131
16.000 lei
2813
(80%*20.000
)
4.000 lei
6582
Dac cheltuiala este nedeductibil se colecteaz si TVA
760 lei
635
=
4427
20.000 lei
760 lei
492.
D
SI
Rest
Sold
371
200 buc*40 = 8.000 lei
300 buc*40,5 = 12.150 lei
250 buc*40,5 = 10.125 lei
400 buc*50 = 20.000 lei
300 buc*50 = 15.000 lei
a) factura
Pre de cumprare
- Rabat 10%*13.500
=Cost de achiziie
+TVA 19%*12.150
=Total
C
200 buc*40 = 8.000 lei
50 buc*40,5 = 2.025 lei
250 buc*40,5 = 10.125 lei
100 buc*50 = 5.000 lei
300 buc*45=13.500
1.350
12.150
2.308,5
14.458,5
12.150
= 40,5
300buc
401
14.458,5 lei
%
707
22.312,5 lei
18.750 lei.(250
buc*75)
3.562,5 lei
4427
descrcare gestiune FIFO: 200 buc*40+50buc*40,5 = 10.025 lei
10.025 lei
607
=
371
c) achiziie mrfuri
Pre de cumprare
400 buc*50=20.000
- Scont 5%*20.000
1.000
=Valoare net financiar
19.000
+TVA 19%*19.000
3.610
=Total
22.610
23.610 lei
20.000 lei
%
371
401
10.025 lei
23.610 lei
3.610 lei
4426
contabilizare scont
1.000 lei
401
=
767
plata furnizorului
22.610 lei
401
=
5121
d) vnzare mrfuri
Pre de vnzare
350 buc*80=28.000 lei
-Remiz 4%*28.000
-1.120 lei
=Val net comercial
26.880 lei
- Scont 5%*26.880
-1.344 lei
=Valoare net financiar
25.536 lei
+TVA 19%*25.536 lei
4.851,8 lei
=Total
30.387,8 lei
31.731,8 lei
4111
%
707
4427
1.000 lei
22.610 lei
31.731,8 lei
26.880 lei
4.851,8 lei
contabilizarea scontului
1.344 lei
667
=
4111
1.344 lei
descrcare gestiune FIFO: 250 buc*40,5+100buc*50 = 15.125 lei
15.125 lei
607
=
371
15.125 lei
ncasare crean
30.387,8 lei
5121
=
4111
30.387,8 lei
2000
641 = 421
3000
6811 = 401
1500
628= 401
500
7000
OBS. Daca s-a realizat durata normei de functionare (DNF) in mod obligatoriu va trebui
sa se revizuiasca si baza de amortizare.
494. Obtinerea unui bun in regie proprie este evaluat la finalizarea la nivelul costului
efectiv care include numai acele ch. care au participat la obtinerea bunului.
Celelalte ch din CDP care nu se regasesc in calculul costului reprezentand ch sau cost al
subactivitatii (IAS 16)
Calculul costului de productie
-
ch directe = 6000
ch variabile = 6000
22000
3727
8227 / 5 = 1645
6811 = 281
2057
5950
7583
5000
4427
950
19500
6583
2500
16000
b) %
952
= 401
628
800
4426
152
d)
% = 758
7000
3021
5000
3024
2000
e) 6024 = 3024
2000
42171
16660
612
3500 x 4 = 14000
4426
2660
34000
Valoarea datoriei pe care socetatea trebuie so achite firmei de lease- back este fornata din
a) valoarea redeventelor totale (fara TVA)
= 14000 x 4 = 56000
b) valoarea de rascumparare = 34000
Total datorie = 90000
Pretul de vanzare la incheierea contractului = 42171
Datorie neta = 90000 42171 = 47829
498. I. % = 404
213
520000
4426
98800
411 = %
618800
701
520000
4427
Sau
II.
618800
% =
213
4426
98800
404
642600
540000
102600
411 = %
642600
701
520000
472
20000
4427
102600
20000
411 = %
100000
701
88595
472
11405
CA = 88595
Creanta = 100000
500. a) calculul venitului current aferent exercitiului N.
Venit = 200000 x 30% + 200000 x 50% + 200000 x 20% =
=60000 + 100000/1.2 + 40000/1.44 =171111,11
b) valoarea dobanzi anticipate = 200000 171111 = 28889
(472)
c) contab:
411 = %
200000
707
171111
472
28889
12000
501. a) % = 161
10000
461
9000
169
1000
1000
1681 = 5121
1000
b) rascumparare
505 = 5121
- anularea
c) 505 = 5121
- anularea
d) 161 = 5121
2750
161
2500
664
250
2000 (250 x 8)
161 = %
2500
505
2000
764
500
200