Sunteți pe pagina 1din 14

Prof. nv. precolar: STAN LOREDANA - ALINA **Inspecia curent 2** 25.04.

2013

Proiect de activitate integrat


Data: 25 aprilie 2013 Propunatoare: STAN LOREDANA - ALINA Unitatea de nvmnt: GPP.nr.2, Alba Iulia Nivelul/Grupa:nivelul I, grupa mic Tema anual de nvare: Subtema: Modelul integrrii: polarizat Durata: o zi

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITII INTEGRATE:


ADP ntlnirea de diminea: Salutul: Bun dimineaa copii, sunt puiorul Andrei Prezena Completarea calendarului zilei
2

mprtirea cu ceilali: Activitatea de grup: Noutile zilei: Plicuri cu sarcinile de la sectoare ALA1 Joc de mas : Din jumti ntreg Jocul umbrelor Art : Oul ginuei- pictur pe ou de ghips Puiorul lipire de a galben pe siluet de puior ADE Activitate integrat: DEC + D: Surprizele ginuei DEC (educaie muzical): Ginua cea rocat predare cntec Cnt cocoelul - repetare joc muzical D (activitate matematic): Puiorii istei ( ) ALA2 Puiori, venii acas joc de micare Plimb oul joc de atenie

SCOPUL:

OBIECTIVE OPERATIONALE : ACTIVITI LIBER ALESE 1:

JOC DE MAS : a) cognitiv-informaionale : s s


3

s formuleze propoziii simple. b) socio-afective : s c)psiho-motrice : s mnuiasc corect materialele puse la dispoziie.

ART : a) cognitiv-informaionale : s utilizeze corect instrumentele de lucru ; s s b) socio afective : s execute individual sau n grup tema dat. c)psiho motrice : s pstreze ordinea i curenia.

ACTIVITI LIBER ALESE 2:


s execute cu deplin control, micri care necesit orientare spaial; s s utilizeze corect micrile i regulile jocului; s respecte regulile jocului;

ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE :

DOMENIUL ESTETIC I CREATIV : a) cognitiv informationale : s s


4

s s s s s s b) socio afective : s respecte sarcina de lucru i regulile jocului ; s execute individual sau n grup tema dat, manifestnd spirit cooperant ; s ofere sprijin colegilor de grup pentru a-i ndeplini sarcina ; c)psiho motrice : s mnuiasc materialele puse la dispoziie ; s formeze grupe de lucru ; DOMENIUL TIIN: a)cognitiv informaionale: s s s s b)psiho-motrice: s manipuleze corect materialele i instrumentele de lucru

STRATEGII DIDACTICE:

METODE I PROCEDEE: observaia, conversaia, explicaia, expunerea, exerciiul, povestirea, problematizarea, munca independent, munca n echip, demonstraia, jocul, , mna oarb. MIJLOACE DE NVMNT:
5

ACTIVITI LIBER ALESE 1: JOC DE MAS : jetoane cu ART : foi cu ACTIVITI LIBER ALESE 2: ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE : DOMENIUL ESTETIC I CREATIV : DOMENIUL TIIN:

FORMA DE REALIZARE : -n grupuri mici, frontal, individual, n perechi MATERIAL BIBLIOGRAFIC : Metode interactive de grup , ghid metodic, ed. Arves, 2002 ; S. Breben, E. Gongea, G.Ruiu, M. Fulga Curriculum pentru nvmntul precolar (3 6/7 ani) M.E.C.T Buc. 2008; Activitatea integrat din grdini , Ghid 2008 nvarea bazat pe proiecte , Auxiliar didactic, editura Arves, 2009

Copiii intr n sala de grup cu tranziia Bat din palme clap, clap, clap,/ Din picioare trap, trap, trap, / Ne-nvrtim, ne rsucim / Si la semicerc pornim i se aaz n semicerc astfel nct fiecare s aib contact vizual cu toi membrii grupei. Activitatea zilei ncepe cu NTLNIREA DE DIMINEA, cu poezia Dimineaa a venit/ Toi copiii au sosit/ Pe scunele ne-aezm/ Cu toii s ne salutm/ A-nceput o nou zi / Bun diminea a copii. Se salut musafirul apoi copiii se salut de la stnga la dreapta cu Bun dimineaa copii, sunt puiorul ......Andrei. La prezen, copiii sunt strigai n ordine alfabetic, vin i iau un medalion puior i l aeaz pe panou. Calendarul naturii va fi completat cu jetoane de ctre educatoare mpreun cu copiii, se va stabili ziua, anotimpul i cum este vremea . mprtirea cu ceilali , reprezint schimbul de impresii, aducerea n prim plan a experienelor proprii, preri despre o ntmplare, un eveniment pe care l-au trit recent. Acest moment solicit ntreaga grup i contribuie la realizarea unei intercunoateri, la exprimarea liber n faa celorlali, nvtnd s asculte i s-i exprime tririle. Pe scaunul povestitorului .. Activitatea de grup se realizeaz printr-un joc intitulat: Ce poi face cu un ou. Folosind un ou de plastic, educatoarea l arunc unui copil, copilul care prinde oul rspunde la ntrebare i l arunc napoi educatoarei. Jocul se continu pn cnd rspund 3-4 copii. Noutile zilei ne prezint sculeul cu eusoane i a unui ou mare cu ceea ce vor avea de fcut ei la cele dou centre, joc de mas i art. Cu ajutorul tranzi iei: Ca puiorii piuim / Ca i gina cotcodcim / Cucurigu noi cntm / i spre centre nendreptm , copiii se deplaseaz spre cele dou centre de activitate. La centrul JOC DE MAS , copiii au Jocul umbrelor i Din jumtintreg cu imagini reprezentnd cocoi, gini i puori. La centrul ART, vor avea de pictat ou din ghips i de lipit a galben pe ssiluete de puiori. Dup terminarea lucrului la centre, cu tranziia Bat din palme, copiii merg la baie.
7

Cntnd cntecul Puiorul cafeniu(doar prima strof) copiii intr n sala grup i se aaz la scunelele pregtite. La activitatea de EDUCAIE MUZICAL copiii vor nva cntecul Gnua cea rocat i repet jocul muzical Cnt cocoelul, iar la ACTIVITATEA MATEMATIC copiii se vor numra oule din bol, vor folosi numeralul ordinal pentru a afla al ctelea ou a ascuns clo ca sau al ctelea puior a plecat la plimbare, vor raporta cifra la cantitate, vor recunoate culorile iar n final vor rezolva dou puzzle-uri reprezentnd gina i cocoul.

DESFURAREA ACTIVITII

Etapele activitii

Coninutul tiinific

Strategii didactice Metode si Mijloace de procedee nvmnt

Momentul organiza toric 2 Captarea i orientarea ateniei

Asigur condiiile necesare bunei desfurri a activitii: aerisesc sala de grup i pregtesc materialele pentru activitate. Copiii intr n sala de grup cu tranziia: Bat din palme clap, clap, clap, Din picioare trap, trap, trap, Ne-nvrtim, ne rsucim, Si la semicerc pornim i se aaz n semicerc astfel nct fiecare s aib contact vizual cu toi membrii grupei. Activitatea zilei ncepe cu NTLNIREA DE DIMINEA, cu poezia: Dimineaa a venit, Toi copiii au sosi, Pe scunele ne-aezm, Cu toii s ne salutm. A-nceput o nou zi. Bun dimineaa copii. Se salut musafirul apoi copiii se salut de la stnga la dreapta cu Bun dimineaa copii, sunt puiorul ......Andrei. La prezen, copiii sunt strigai n ordine alfabetic, vin i iau un medalion puior i l aeaz pe panou. Calendarul naturii va fi completat cu jetoane de ctre educatoare mpreun cu copiii, se va stabili ziua, anotimpul i cum este vremea . mprtirea cu ceilali , reprezint schimbul de impresii, aducerea n prim plan a experienelor proprii, preri despre o ntmplare, un eveniment pe care l-au trit recent. Acest moment solicit ntreaga grup i contribuie la realizarea unei intercunoateri, la exprimarea liber n faa celorlali, nvtnd s asculte i s-i exprime tririle. Pe scaunul povestitorului .. Activitatea de grup se realizeaz printr-un joc intitulat: Ce poi face cu un ou. Folosind un ou de plastic, educatoarea l arunc unui copil, copilul care prinde oul rspunde la ntrebare i l arunc napoi educatoarei. Jocul se continu pn cnd rspund 3-4 copii. Noutile zilei ne prezint sculeul n are gsim ecusoane representative: Gin i Coco. 3 Anunarea ntr-un ou mare de plastic se gsesc dou imagini cu temei i a ceea ce vor avea de fcut ei la cele dou centre, joc de mas obiectivelor i art. 4 Prezentarea Cu ajutorul tranziiei: coninutului Ca puiorii piuim , i dirijarea Ca i gina cotcodcim, 9 nvrii Cucurigu noi cntm i spre centre ne-ndreptm , copiii se deplaseaz spre cele dou centre de activitate.

Panoul ,,ntlnirii de diminea Conver saia Scule, Ecusoane

Metoda expozitiv narativ

Calendarul naturii jetoane

Ou mic de plastic

Expuner ea

Ou de plastic cu sarcinile de la sectoare

Conversaia Observaia

Jocul umbrelor Din jumtintreg

ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE :


Activitate integrat: DEC + D: Surprizele ginuei DEC (educaie muzical): Ginua cea rocat predare cntec Cnt cocoelul - repetare joc muzical D (activitate matematic): Puiorii istei- joc didactic

Etapele activitii

Coninutul tiinific

Strategii didactice Metode si Mijloace de procedee nvmnt

1 Momentul Asigur condiiile necesare bunei desfurri a organiza activitii: aerisesc sala de grup i pregtesc materialele toric pentru activitate. Copiii ntr n sala de clas cu prima strof a cntecului Puiorul cafeniui se aeaz n semicerc mprii n dou echipe, conform ecusonului din piept. 2 Captarea atentiei Elementul surpriz este un puior adevrat, pe care l art copiilor. Vom purta un dialog despre puior i mmica lui. Le art i prima plan, o gin rocat cu trei ou. Astzi ne vom juca i vom nva un cntecel frumos despre o gin rocat care face multe ou, ne vom juca cu acele ou, le vom numra i le vom aranja n boluri pe culori. ntorc prima plan pe care o observm i o analizm printr-un scurt dialog: -Cine st pe cuibar? -Ce culoare au penele ginii? -Ce ne d nou gina? Gina este tare ncntat c ne d ou proaspete. i eu sunt ncntat cnd voi suntei cumini, cnd v jucai frumos, cnd facei o fapt bun, cnd suntei asculttori. Ginua cea rocat, este tare ncntat, face multe ouoare i strig

3 Anuntare a temei i a obiective lor 4 Dirijarea nvrii

10

n gura mare. Cum strig? Cot codac, cot codac, ou proaspete v fac. Vreau s nvm un cntecel care se numete Ginua cea rocat. Este un cntec tare vesel i cred c o s v plac. Voi face familiarizarea cu prima strof a cntecului:

Ginua cea rocat Ginua cea rocat Este tare ncntat Face multe ouoare i strig n gura mare R: Cot codac, cot codat Ou proaspete v fac! Voi cnta o dat singur, apoi voi repeta cu copiii de 2-3 ori prima strof. -Ce ne face gina? -Unde sunt oule? -Hai s numrm oule din cuibar. Prin ncercuire de la stnga la dreapta, numr oule ginii, (un ou, dou ou, trei ou) chem 2 copii pentru a numra i ei. Haidei s ne jucm un joc. Voi vei nchide ochiorii iar eu voi lua un ou din cuib. Cnd bat din palme, voi deschidei ochiorii i mi vei spune al ctelea ou a ascuns cloca primul, al doilea sau al treilea. Dar cum se numete cea care are grij de psrile din curte? Da, gospodina le iubete i le d mncare i ap n fiecare zi, le face curat n cuibar, le adun oule. Ce face gospodina cu oule? Voi ce credei?Acum c se apropie Patele, se vopsesc ou. Numai de Pate se vopsesc oule, de obicei cu culoarea roie, dar se poate i n alte culori, de exemplu galben, albastru sau verde, potocaliu. Gospodina le vopsete roii, galbene, albastre, s fie gata de Pate. Cnt strofa a doua a cntecului: Gospodina o iubete Oule i le vopsete Roii, galbene, albastre, S fie gata de Pate! R: Cot codac, cot codat 11

Ou proaspete v fac! Cnt o dat model, apoi cnt cu copiii de 2-3 ori. Vom cnta mpreun ambele strofe. Gospodina noastr ne-a lsat un co dar este acoperit i nu tiu ce se afl n el i ne-a mai lsat i trei boluri transparente. Oare ce se afl n co? Voi chema un copil s descopere coul i s spun ce se afl n el. n co se afl i o scrisoare, s vedem ce ne scrie gospodina: Dragi copii, Ginua mea rocat a fcut multe ou pentru voi, pe care eu cu drag le-am vopsit, dar din pcate oule s-au amestecat. V rog s le grupai pe culori, n fiecare bol mic, oule s aib aceeai culoare, apoi s le numrai i s mi spunei n care mulime sunt mai multe. Dac m ajutai, v voi trimite tuturor surprise frumoase. Semneaz Gospodina

-Ei dragi copii, haidei s o ajutm pe gospodina i s sortm noi oule aa cum ne-a cerut, n fiecare bol s fie cte o culoare. n care bol sunt mai multe ou? Dar mai puine? Dar acum c am terminat de numrat oule, vreau s v ntreb, voi tii ce ias din ou? Da, puiorul nostru tot din ou a ieit dup ce cloca a stat pe ou mai multe zile. Gina cnd scoate pui se numete cloc. ntorc a doua plan, are reprezint cloca cu pui. -Ia uite, din ou, au ieit puiori, haidei s-i numrm prin ncercuire de la stnga la dreapta un puior, doi puiori, trei puiori. Chem 2 copii pentru a numra i ei prin ncercuire. -Acum nchidei ochii s vedem care puior pleac la plimbare primul, al doilea sau al treilea. 12

5 Obtinerea performa nei

-Bravo, ai fost minunai. Mai am o surpriz pentru voi. Vei lucra n dou echipe. Echipa care are ecusonul cu gina va face un flipchart, iar echipa care are ecusonul cu cocoul va lucre la cellalt flipchart. Fiecare echip va ntoarce cte o plan i va ncerca s ghiceasc ce reprezint, apoi va trebui s descrie acea imagine. La final, fiecare va descoperi imaginea echipei sale. -Pentru c ai reuit, haidei s cntm cu toii cntecul ginuei. -Dar nici cocoul nu se las mai prejos. Haidei s facem un rnd frumos i s i cntm cocoului. Vom cnta cntecul: Cnt cocoelul Cnt cocoelul Dis de diminea, Scoal-te copile, Spal-te pe fa. Cucurigu , cucurigu ! Cocoelul nostru, Strig-n gura mare, Pentru grdini-i Ora de plecare Cucurigu, cucurigu ! Copiii fac un rnd iar eu voi purta o masc de coco i i voi conduce spre u. Aproape de ieire, copiii vor descoperi un cuibar plin de ou kinder cu surprise dulci pentru ei.

6 ncheiere a activitii

Conversaia

Bombonele

ACTIVITI LIBER ALESE 2: Puiori, venii acas joc de micare Plimb oul joc de atenie
Etapele activitii Coninutul tiinific Strategii didactice Metode si Mijloace de procedee nvmnt

Momentul organiza 13

Asigur condiiile necesare bunei desfurri a activitii: pregtesc materialele pentru activitate: masca

de vulpe. Astzi, pentru c am avut musafiri, ai avut parte de multe surprize, ai realizat multe lucruri minunate, ce am putea face s ne distrm n continuare?A, cred c tiu, neam putea juca dou jocuri frumoase. Ce spunei? 3 Anuntarea Haidei s jucm jocul Puiori, venii acas. Eu voi temei si a fi cloca care v chem la mine, un bieel va fi vulpea iar obiectivelor restul vei fi puiori. Cnd vulpea va iei de dup cas, voi va trebui s fugii la mine. Fiecare va primi o coroni cu puiori, iar vulpea o masc. Bine?Apoi ne vom juca jocul Plimb oul, n care va trebui s ducem cu mare atenie oul n lingur s nu l scpm. 4 Prezentarea a)Explicarea i demonstrarea primului joc: continutului Jocul se va desfura sub form de dialog ntre mine gina i copii - puii. Puiori, venii acas - Puiori, venii acas! - Nu putem, c-i vulpea dup cas. - i ce face? - Taie lemne. - i ce face cu lemnele? - Face focul. - i ce face pe foc? - Pune oala. - i ce face n oal? - Ne fierbe pe noi. La un moment dat iese vulpea de dup cas i ncearc s prind puii. Puiul prins este dus dup cas. b)Jocul de prob; S vedem dac ai neles cum ne vom juca(cu sprijinul meu, copiii vor juca un segment din joc); c)Jocul propriu-zis(se execut jocul, urmrind respectarea regulilor i asigur buna lui desfurare). 2 Al doilea joc, Plimb oul, este un joc de atenie n care membrii celor dou echipe vor trebui s transporte oul fr s l scape. 5 Asigurarea transferului i a reteniei 6 ncheierea activitii 14 Dup executarea jocurilor, copiii vor spune ce jocuri au jucat astzi, i care joc le-a plcut mai mult i de ce . Voi face aprecieri individuale i generale.

toric Captarea atentiei

Conversatia

Conversatia Explicatia

Explicatia Demonstra ia

Conversaia

Conversaia

S-ar putea să vă placă și