Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Propunator: Data: Scoala: Clasa: a V-a Disciplina: Geografie Unitatea de invatare: Relieful Pamantului Subiectul lectiei: Relieful- caracteristici generale Tipul lectiei- mixta Obiective operationale: O1- sa defineasca , in cuvinte proprii , relieful Pamintului; O2- sa clasifice formele de relief dupa anumite criterii( geneza, marime , altitudine); O3- sa prezinte, pe scurt, agentii morfogenetici ai reliefului( interni si externi) cu ajutorul textelor din manual sau imaginilor; O4- sa precizeze fortele care modifica relieful; O5- sa localizeze pe harta unitati de relief de pe Glob(campii, podisuri , munti); O6- sa explice prezenta vulcanilor in anumite regiuni ale globului; Strategia didactica: dirijata, cognitiva , euristica; Medode: conversatia, expunerea, explicatia, comparatia, problematizarea, lucrul cu harta; Material didactic: manualul, harta fizica a lumii, planse tematice;

Secvente didactice

Ob. Op.

Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Stategia didactica Mijloa Metode si Forme ce de procedee de invata organiza mant re

Evaluare

Moment organizatoric 1 min. Reactualizare a cunostintelor. 5-7 min. Captarea atentiei 3 min.

Noteaza absentele; Creeaza un climat optim pentru a se desfasura ora Profesorul adreseaza intrebari cu privire la continuturile lectiilor anterior invatate. Pentru a le capta atentia elevilor le prezint umatoarele ghicitori: La est e aezat, De peti e populat, Vara o cutm La soare s stm, n ea s notm ( Marea Neagr) Pentru colindat. Locul neted i ntins C-un covor de gru cuprins, (Campia) Elevii cauta raspunsurile ghicitorilor prezentate de professor. Profesorul scrie la table data si tittlul lectiei, iar elevii isi noteaza pe caiete(Relieful Romaniei-caracteristic generale) Harta Conversatia fizica a euristica lumii conversatia Frontala

frontala

Anuntarea temei si a obiectivelor 2 min

Dirijarea invatarii. 30-35 min.

O1 O2 O3 O4

Asigura: Cunoasterea -se incearca de catre copii o definire a reliefului. - elevii identifica formele de relief si criterii de clasificare, -profesorul le cere elevilor sa dea exemple de forme de relief si le localizeaza pe harta; -informatiile prezentate sunt notate de catre elevi in caiete Intelegerea noilor continuturi - explica modul cum factorii interni modifica relieful - li se cere elevilor sa mentioneze evenimente geografice care au dus la schimbarea reliefului, -ofera informatii despre vulcani si cutremure care au intrat in istorie -se localizeaza pe harta zonele cu numerosi vulcani Creeaza o situatie problema
De ce au existat munti vulcanici in Romania? De ce se produc cutrmure in tara noastra?

Harta fizica a lumii Planse tematic e Manual ul Planse tematic e

Conversatia Euristica

Frontala

Evaluez capacitate a copiilor de a define anumite concepte

Lucrul cu harta

Frontala

O7

Explicatia

Frontala

O5 Stimularea performantei 2-3 min. O6

Problematiza Frontala rea Conversatia Frontala Explicatia

-ofera explicatii referitoare la problema data

Evaluez capacitate a copiilor de a formula enunturi pentru o situatie problema

Asigurarea retentiei si transferului. 2 min. Incheierea lectiei 2 min

Cere elevilor sa precizeze activitati umane care au ca efect major modificarea aspectului reliefului; Face aprecieri generale i individuale cu privire la desfurarea activitii. Anun tema pentru acas

Conversatia

Frontala

Schita lectiei pe tabla Relieful-caracteristici generale Relieful - totalitatea neregularitatilor scoartei terestre. Clasificarea formelor de relief a)dupa marime -formele de relief planetare -continentele (Europa, Asia, America , Africa, Australia, Oceania, Antarctida) - bazinele oceanice (Pacific, Atlantic, Indian, Arctic) -formele majore de relief , care se dezvolta pe suprafata continentelor si oceanelor (munti, dealuri, podisuri, campii); b) dupa altitudine -campii : 0-300m Campia Europei de Est , Campia Nord Europeana, Campia Siberiei de Vest, Campia Mississippi. -podisuri si dealuri : 300- 800m- Podisul Siberiei Centrale, Podisul Brazilei, Podisul Tibet. -muntii: 800- >8000m -Himalaya, Alpi, Pirinei, Carpati, Cauzaz, Cordilieri. c) dupa modul de formare- incretire si inaltare- muntii si dealurile( Alpi, Caucaz, Subcarpati); - vulcanism muntii( Etna, Calimani) - acumulare si sedimentare- cimpiile si podisurile ( Campia Romana, Pod. Getic) Agentii morfogenetici ai reliefului: 1. agenti morfogenetici interni ( fortele tectonice) vulcanii cutremurele de pamant 2. agentii morfogenetici externi aerul apa

vietuitoarele omul si activitatile umane

S-ar putea să vă placă și