Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt:coala Gimnazial Nr 1 Snnicolau-Romn Profesor: POP ANGELA Data: 18 -11 - 2012 Clasa: a VII-a Aria curricular: Consiliere i orientare Tema: mpreun pentru pace Tipul leciei: mixta Competente specifice: 2.2. s identifice norme i reguli de comportament civic n diferite situaii; 4.1. s compare n termeni simpli informatiile necesare lurii unor decizii; Obiective operationale: O1-s si nsuseasc si s si clarifice terminologia cu privire la notiunile de pace si nonviolent; O2 -s analizeze cauzele si efectele unui conflict; O3 - s participe activ si constient la dezbaterea unor cazuri concrete; O4 -s gseasc solutii pentru stoparea violenei; Strategii didactice: Resurse procedurale: conversaia, explicaia, expunerea, studiul de caz, munca n echip, problematizarea, turul galeriei, evaluarea, jocul de rol. Resurse materiale: fie de lucru, prezentare Power Point, jetoane, plane, texte, tabla. poezii, citate,definiii Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.

Demers didactic

Coninutul informaional i demersul didactic Etapele leciei Ob . Activitatea cadrului Op didactic . Activitatea elevilor

Elemente de strategie didactic Dozar e Procedurale Evaluare Materiale Forme de organiza re Frontal Observarea/ verificarea

1.Moment organizatori c

Pregtete materialele i cadrul Se pregtesc optim necesar leciei. pentru lecie. Colectivul de elevi este organizat pe grupe (4 grupe a cte 5 elevi). Prezentarea diapozitivelor Power Point cu ajutorul videoproiectorului Urmresc cu atentie si interes imaginile prezentate.

Conversaia 1

2.Captarea ateniei

4 Conversatia

CD

Frontal

Observarea

3.Anunarea temei i a obiectivelor

Astzi vom nva despre,ca toti copiii trebuie sa fie Impreuna pentru pace,. Scriu titlul leciei la

1 Ascult cu atenie. Conversaia Frontal

S-ar putea să vă placă și