Sunteți pe pagina 1din 13

PLAN DE LECIE

Colegiul Economic Virgil Madgearu Galati Disciplina: Economia intreprinderii Clasa : a X a C Unitatea de invatare: Organizarea structurala a intreprinderii Lectia: Perspectiva profesionala si promovarea resurselor umane Tipul lectiei: mixt Anul: 2010 Durata: 50 min Profesor : CAZACU ANCUTA

COMPETENTE SPECIFICE: Precizarea elementelor de baza ale structurii organizatorice COMPETENTE OPERATIONALE: COGNITIVE Definirea bilantului profesional individual; Cunoasterea politicilor folosite pentru a defini un salatiat; Cunoasterea etapelor din cadrul planurilor privind carierele profesionale. RESURSE PROCEDURALE metode si procedee:conversatia,explicatia,observatia,demonstratia si exercitiul; forme de organizare:frontal,individual,de grup; RESURSE MATERIALE distributive:fise de lucru;chestionare;planes. Economia intreprinderii,manual pentru clasa a X-a,Editura Oscar Print,Bucuresti 2004 RESURSE BIBLIOGRAFICE programa scolara O.M.2008:ghid metodologic

SCENARIU DIDACTIC NR CR T 1 Evenimentele instruirii Competente derivate Activitati introductiv-educative Activitatea Cadrului didactic Se consemneaza absentele si tinuta; Se verifica existenta resurselor materiale; Profesorul ii intreaba pe elevi: - Care sunt criteriile de clasificare a conflictelor sociale? Activitatea elevilor Raspund la intrebari In mod selectiv, elevii raspund : Conflictele sociale pot fi clasificate dupa urmatoarele criterii: a) In functie de nivelul la care apar, exista: - conflicte individuale -conflicte la nivelul unei categorii de salariati dintrun atelier sau dintr-o specialitate profesionala; Resurse procedurale si materiale Metode si procedee Conversatia Forme de organizare Frontal Resurse materiale

MOMENT ORGANIZATORIC (4 MIN) VERIFICAREA CUNOSTINTELOR ANTERIOARE (CANTITATIV SI CALITATIV) (1MIN)

2.

Conversatie pe baza intrebarilor;

Individual

- conflicte la nivelul intregii intreprinderi. b)Din punct de vedere al organigramei intreprinderii, conflictele pot fi: - conflicte orizontale; - conflicte verticale. -Cate variante de greva cunoasteti? In practica conflictelor sociale de munca se pot intalni insa si alte variante de greva, cum ar fi: - greva de avertisment; - greva repetata; - greva turnanta; -greva-surpriza; - greva cu ocuparea spatiilor intreprinderii. -Evaluarea

-De cine se realizeaza

evaluarea salariatilor?

salariatilor se realizeaza de catre seful direct al acestora si urmareste o serie de elemente, respectiv: -rezultatele obtinute in postul pe care il ocupa; - orientarea profesionala; - potentialul salariatului; - perspectivele de dezvoltare profesionala. Pentru fiecare problema urmarita se apreciaza nivelul performantei pe o scara cu cinci marimi, de la I si V,reprezentand: I. performanta profesionala; II. performanta superioara nevoilor

CAPTAREA ATENTIEI (5 MIN)

ANUNTAREA TEMEI (2 MIN)

Profesorul cere parerea elevilor intrebadu-i: -Cat de importanta este promovarea resurselor umane in cadrul unei societati? Perspectiva profesionala si promovarea resurselor umane

postului; III. performanta corespunzand deplin nevoilor postului; IV. performanta acceptabila, care insa necesita o imbunatatire in viitor; V. performanta insuficienta, inferioara nivelului postului. Elevii raspund

Elevii asculta si noteaza titlul in caiete;

Expunerea

Individual

Tabla

DESFASURAREA ACTIVITATII (25-30 MIN)

- sa defineasca bilantul profesional individual;

Bilantul profesional individual reprezinta un diagnostic al dinamicii profesionale,permitand intreprinderii sa anticipeze evolutia profesionala a unui salariat.Bilantul profesional constituie un instrument al conducerii carierei profesionale a fiecarui salariat. Pentru a promova un salariat, intreprinderea poate sa foloseasca politici diferite, astfel: a)promovarea organizata pe baza unui plan; b)promovarea ocazionala, in functie de anumite situatii concrete.

Elevii asculta cu atentie;

Conversatia

Frontal Individual Tabla

Elevii vor nota in caiete Conversatia Individual

- sa cunoasca politicilor folosite pentru a defini un salatiat;

Elevii isi expun parerile/ideile;

- sa cunoasca etapele din cadrul planurilor privind carierele profesionale.

Promovarea organizata, pe baza planurilor privind Elevii vor nota carierele profesionale, in caiete necesita parcurgerea a cinci etape: 1) analiza trecutului profesional al salariatului; 2)analiza aspiratiilor, motivatiilor si

posibilitatilor salariatului; 3) alegerea unui domeniu profesional si orientarea in acest sens a lucratorului; 4) stabilirea mijloacelor pentru adaptarea salariatului; 5) elaborarea strategiei de promovare a planului de actiune. 6 OBTINEREA PERFORMAN TEI Feed-back (7 MIN) TEMA PENTRU ACASA (2 MIN) Se propune elevilor un studiu de cazElaborarea unui plan privind cariera profesionala la societatea X. Se propune elevilor un studiu de cazElaborarea unui plan privind cariera profesionala la societatea X. Elevii se vor impartii pe grupe; Elevii isi noteaza tema. Studiu de caz Grupe

Frontal

Perspectiva profesionala si promovarea resurselor umane

Bilantul profesional individual reprezinta un diagnostic al dinamicii profesionale,permitand intreprinderii sa anticipeze evolutia profesionala a unui salariat.Bilantul profesional constituie un instrument al conducerii carierei profesionale a fiecarui salariat. Pentru a promova un salariat, intreprinderea poate sa foloseasca politici diferite, astfel: a)promovarea organizata pe baza unui plan; b)promovarea ocazionala, in functie de anumite situatii concrete.

Promovarea organizata, pe baza planurilor privind carierele profesionale, necesita parcurgerea a cinci etape: 1) analiza trecutului profesional al salariatului; 2)analiza aspiratiilor, motivatiilor si posibilitatilor salariatului; 3) alegerea unui domeniu profesional si orientarea in acest sens a lucratorului; 4) stabilirea mijloacelor pentru adaptarea salariatului; 5) elaborarea strategiei de promovare a planului de actiune.

ANEXA 1

Fisa de evaluare performantelor resurselor umane

Anul.............. Nume si prenume....................... Varsta.................Vechimea in unitate.............. Calificarea actuala.....

Categorie Indeplinirea sarcinilor

Aspect Promptitudine Corectitudine

Performanta 1-5 1 1 2 2 3 3 4 4
5 5

Implicare Perfectionism Organizarea sarcinilor Prioritizare Incadrare in timp Indeplinirea sarcinilor primite Volum de sarcini /zi Competente Word XLS Internet Power Point Matematice (contabilitate) Capacitatea de a se exprima in scris Capacitatea de a se exprima oral Relationare Respectul fata de ceilalti Abilitati de lucru cu oamenii Capacitatea de a primi feedback Capacitatea de a oferi feedback Abilitati de negociere Abilitati de consultanta si consiliere

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2

3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3

4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4

5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5

Dorinta de a oferi ajutor altor persoane Personale Incredere in sine Spirit practic Capacitate de automotivare Increderea in ceilalti Echilibru emotional Capacitate de automonitorizare Capacitate de autoevaluare Aptitudine generala de invatare Amabilitate Dorinta de a se informa Capacitate de a evalua Capacitate de a lua decizii Rezistenta mare la stres Exigenta Obiectivitate Spirit critic Organizare personala Capacitatea de adaptare Spirit inovativ Comportament adecvat limbaj Comportament adecvat vestimentatie

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2

3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3

4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4

5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5

Situationale

Comportament adecvat politete Capacitate de abstractizare Capacitate de sintetizare Manageriale Folosirea eficienta a resurselor Capacitate de conducere Capacitate de control Capacitate de monitorizare Capacitate de evaluare Capacitate de previziune Luarea initiativei

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2

3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3

4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4

5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5

ANEXA 2

Fisa de lucru
1.Activitatea laborioasa de evaluare a resurselor umane................................................................................................................................................................................... ........................................................................ 2. Promovarea organizata, pe baza planurilor privind carierele profesionale.......................................................................................................................................................................... .......................

3.Evaluarea salariatilor unei intreprinderi se poate raliza: a) in raport cu cerintele si particularitatile locurilor de munca; b) in functie de responsabilitatile pe care le au; c) in functie de rezultatele obtinute; d) in raport cu salariul anual; e) in functie de relatiile interpersonale. 4.Ce reprezinta bilantul profesional individual?

S-ar putea să vă placă și