Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

GRDINIA VOINICEL, TOPLIA


EDUCATOARE: VOD ADRIANA
NIVELUL: II
TEMA DE STUDIU: CND, CUM I DE CE SE NTMPL?
SUBTEMA: Fructe buclucae
TEMA ACTIVITII: Culegem fructe din livad
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrat
CATEGORII DE ACTIVITI: DLC, DPM:
Ghicitori despre legume- joc didactic
Mergem prin livad- mers cu pas ncruciat

ALA:
TIIN: Sortm fructele dup culoare
ART: Colorm fructe
CONSTRUCII: Livada
FORMA DE REALIZARE: frontal, pe grupuri, individual
SCOPUL:
Stimularea creativitii verbale i a comunicrii prin formularea de ghicitori;
dezvoltarea capacitii de a opta, de a lua decizii, de a relaiona cu ceilali;consolidarea unor
deprinderi motrice;
OBIECTIVE OPERAIONALE:
a) cognitiv- informaionale:
- s formuleze ghicitori avnd ca suport imaginea fructului;
- s redea rspunsuri corecte la ghicitori;
- s foloseasc propoziii clare i corecte din punct de vedere gramatical;
- s compare grupe de obiecte n funcie de numrul acestora, sesiznd diferenele de
culoare;
- s gseasc soluii pentru finalizarea temei propuse folosind materialul pus la
dispoziie;
- s dea dovad de creativitate n amenajarea livezii.
b) psihomotorii:
- s respecte regulile jocului de micare;
- s execute corect mersul ncruciat;
c) afectiv- atitudinale:
- s coopereze i s colaboreze pentru ndeplinirea sarcinilor;
-s participe activ la activitile de grup.

STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode i procedee: conversaia, expunerea, explicaia, exerciiul,
observaia,jocul, metoda Ghicitorile, Piramida, Turul galeriei, procedeul
Mna oarb
b) Material didactic: coli A4, carioci, creioane colorate, jetoane cu fructe, cuburi din
lemn, crengi de copaci, CD cu muzic pentru copii.
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru nvmntul precolar 3- 6/t ani, 2008
Revista nvmntului precolar nr. 3-4 2008, 1-2 2009, 3-4 2009
Caietul profesional al educatoarei, Ed. Omfal Esential, Bucureti, 2006

EVENIMENTUL
CONINUT
DIDACTIC
Momentul
Se asigur condiiile unei bune
organizatoric
desfurri a activitii. ntlnirea de
diminea debuteaz cu gimnastica de
nviorare:
Dac vreau s fiu voinic
Fac gimnastic de mic.
Unu, doi,unu, doi,
Facei toi la fel ca noi.
ntind braele s zbor,
Sar apoi ntr- un picior,
M opresc respir uor.
i- acum pe covor s ne- aezm
Cu nume de fructe s ne salutm.
Se realizeaz salutul, prezena, se
completeaz calendarul naturii,au loc
discuii referitoare la tema abordat n
aceast sptmn,se alege omul zilei,
se cnt cu toi copiii cntecul
Dac vesel se triete.
Captarea ateniei Se va realiza printr- o conversaie
referitoare la culegerea fructelor care
au mai rmas neculese n unele livezi.
Anunarea temei
i a obiectivelor

Astzi noi vom culege fructe din livada


pe care o vom amenaja noi. Se prezint
centrele de activitate cu materialele i
sarcinile specifice.
Tranziie: Bate vntul frunzele
Copiii intuiesc materialele de la fiecare
centru, ascult cerinele, dup care prin
procedeul Mna oarb se grupeaz la
centre.

Dirijarea nvrii TIIN: copiii vor sorta fructele


dup criteriul culorii, pentru a putea fi
aezate n pom.
ART: vor fi colorate fructele necesare
pentru amenajarea livezii
CONSTRUCII: copiii vor construi cu
diverse materiale o livad n miniatur.
3

STRATEGII EVALUARE
DIDACTICE
Conversaia
Exerciiul

Evaluare
oral a
modului de
exprimare

Conversaia
Observaia

Stimularea
interesului
pentru
activiti

Conversaia
Expunerea

procedeul
Mna oarb

Evaluarea
performanei

ncheierea
activitii

Cu lucrrile realizate de copii la


sectoare se va amenaja livada, se vor
pune fructele n pomi.
Tranziie: Cte unul pe crare
La ntoarcere, se formeaz cercul, se
intuiesc materialele i se explic
modul n care vor culege fructele din
livad. Pentru nceput se realizeaz o
plimbare prin livad, dup care se fac
exerciii de nclzire a organismului.
Se respect etapele unei activiti de
educaie- fizic. Se demonstraz
varianta de mers, dup care copiii o
execut mergnd unul dup altul, fiind
ateni s nu se loveasc de copaci.
Dup nvarea variantei de mers se
trece la culegerea fructelor. Copiii se
vor plimba prin livad, iar la semnalul
educatoarei se opresc i un copil va
alege un jeton din copac, va descrie
fructul sub form de ghicitoare, iar
copilul care d rspunsul corect va
aeza fructul la culoarea potrivit
pentru a realiza piramida ( Grmada de
fructe). Se reia jocul pn va fi
completat piramida.
Se realizeaz un concurs Cel mai
rapid culegtor. Se explic regulile,
copiii vor forma dou echipe, la
semnalul dat de educatoarei vor
pargurge traseul prin mers ncruciat,
vor culege un fruct i- l vor aeza n
co, se va ntoarce n pas alergtor i
va atinge colegul din echip care va
realiza acelai traseu. Ctigtoare este
echipa care a terminat mai repede de
cules fructele.
Se va fixa tema activitii, se vor face
aprecieri
asupra
modului
de
desfurare a activitii

Evaluarea
modului de
exprimare, a
nivelului de
cunotine
dobndite n
activitile
anterioare.
Ghicitorile
Piramida

Jocul
Exerciiul

Conversaia

Evaluare
oral a
modului de
desfurare a
activitii.

S-ar putea să vă placă și