Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT n ateptarea rndunelelor

GRDINIA NR.7 LIZUCA - BRILA


Educatoare: Bordea D. ( Srbu ) Carmen-Veronica

DATA: 6 aprilie 2011 UNITATEA DE NVMANT: Grdinia nr.7 LIZUCA NIVEL: I (grupa mic) TEMA ANUAL: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim? DENUMIRE PROIECT: Minunile Primverii TEMA SPTMANII: Psri cltoare vin din deprtare TEMA ZILEI: n ateptarea rndunelelor TIPUL ACTIVITATII: mixt FORMA DE REALIZARE: activitate integrat INTEGRARE :ALA + ADE + ALA 2 DURATA: o zi SCOPUL: - mbogtirea i sistematizarea cunotinelor referitoare mediul nconjurtor,n special la modul de via al rndunelelor; - Formarea si dezvoltarea motric general, dezvoltarea musculaturii, a simului de orientare i consolidarea deprinderilor motrice de baz si aplicativ-utilitare;

ACTIVITI DE NVARE Activiti de dezvoltare personala (ADP) ntlnirea de diminea: Bun dimineaa rndunelelor ! Rutine: autoservirea si curenia la sectoarele de activitate; Tranziii: joc de micare cu text i cnt: Rndunica, elemente de euritmie-imitm micrile rndunelelor;

Activiti liber-alese: (ALA 1) Construcii: Cuiburile rndunelelor; Art: Rndunica (colorare,asamblare) Joc de rol:Grune pentru rndunic

Activiti pe domenii expereniale (ADE) Domeniul Om i societate: Cuibul cu rndunele (confecie) Domeniul Psiho-motric: ,,Cursa psrelelor- tafet cu sritur pe dou picioare peste 34 bastoane; Activiti distractive (ALA 2) Petrecerea rndunelelor,audiie muzical, euritmie;

OBIECTIVE OPERAIONALE

a) Cognitive: -s comunice pe baza temei date; -s foloseasc materialele puse la dispoziie conform indicaiilor primite; -s fac aprecieri att despre lucrarea proprie ct i despre lucrrile colegilor; -s verbalizeze aciunile efectuate;

b) Psihomotorii: -S modeleze grunele rndunelelor asumndu-i rolul; -S execute exerciiile viznd motricitatea diferitelor segmente ale corpului (cap, gt, membre) izolat ori n coordonare; -S respecte ritmul impus prin numrare n executarea exerciiilor; -S urmreasc foarte atent exerciiul-model, pentru a ti succesiunea micrilor; -S-i formeze i s exerseze apoi n cadrul jocului deprinderea de sritur; -S participe activ la joc, manifestnd o atitudine de cooperare n timpul activitii;

c) Socio afective: -s coopereze cu membii echipei;


3

- s se implice activ la jocuri, comunicnd cu educatoarea i cu colegii, ateptndu-i rndul i respectnd prerile celorlali; - s interacioneze pozitiv cu partenerii de joc, fr a manifesta comportamente negative; -s participe afectiv la dans manifestndu-se liber; -s exprime unele sentimente de bucurie, mulumire, satisfacie;

STRATEGII DIDACTICE Metode si procedee: conversaia euristic, explicaia, jocul, exerciiul, surpriza, munca n echip, Braistorming, Turul galeriei, Material didactic: ntlnirea de diminea: Construcii: -beioare, crengue mrunte,suport pentru cuiburi; Joc de rol: -aluat din fin, orulee; Art: -silueta rndunicii (corpul i aripile), creioane colorate;

Alte materiale folosite n timpul desfurarii activitilor: video-proiector, scrisoarea rndunicii, medalioane, viermiori din jeleu

Bibliografie - ,, Curriculum Pentru nvmntul Precolar, Editura Dph Bucureti, 2009; - Metode Interactive De Grup, Editura Arves, 2008;
4

- ,, Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru nvmntul precolar, Editura Delta Cart Educaional 2009; -www.didactic.ro;

SCENARIUL ZILEI
La venirea n grdini copiii vor viziona imagini n format pps cu i despre psrile clatoare n general, cu suport muzical, vor fredona cantecele de primvar nvate, vor socializa. Se va servi masa dupa care va ncepe activitate propriu-zis. Activitatea zilei debuteaz cu NTLNIREA DE DIMINEA. Copiii se aeaz n semicerc pe pernue. SALUTUL: Voi saluta copiii utiliznd formularea ,,Pe bolta senin s-a ivit mreul soare, Bun dimineaa, psri cltoare, Iar copiii rspund: ,,Bun dimineaa, doamna educatoare! MPRTIREA CU CEILALI: Copiii vor schimba impresii i vor discuta despre: Cum m-am mbrcat astzi? De ce? (pentru ca suntem n anotimpul primvara), se va completa Calendarul naturii si se va face prezena la grup prin aezarea fotografiilor la panou; NOUTATEA ZILEI: Sub pretextul ca dimineaa, cnd am plecat de acas am gsit o scrisoare in cutia potala, captez atenia copiilor prin citirea acesteia: Scrisoare de la rndunic de Elena Drago, (aceast scrisoare va fi memorat pe parcursul activitilor din ntreaga sptmna). ACTIVITATEA DE GRUP :

Invit copiii la o discuie pe baza celor spuse de rndunic n scrisoare dup care distribui copiilor medalioane cu rndunele i berze, mprindu-i n dou echipe. Acestea vor trebui s se ntreac n jocul Cursa psrelelor ( executnd sritura n lungime cu sprijin pe palme) realizndu-se activitatea pentru DPM. Ctig echipa unde toate psrile au srit peste obstacolele aprute n drumul lor spre "cuib ". Cnd toate psrile au ajuns la cuib, se vor odihni i vor cnta un cntec despre rndunic, apoi vor imita mersul berzei i felul n care st ntr-un picior (tranziie) dup care i anun c vom trece la realizarea cuibului propriu-zis, a rndunelelor i a hranei pentru acestea sub ndemnul : ,, Psrele minunate La mese mergei toate Atenie , s ascultai Ce v spun eu s lucrai! Astfel la sectorul Art copii vor colora i asambla silueta rndunicii, la sectorul Joc de rol vor face bobie pentru rndunele iar la sectorul Construcii vor construi cuibul rndunicii.

EVENIMENT DIDACTIC

CONINUT INFORMAIONAL

STRATEGII DIDACTICE Metode si procedee Material didactic Forme de organizare

FORME DE EVALUARE

1.Moment organizatoric

Pentru o bun desfurare a activitii se iau urmtoarele msuri: -crearea spaiului ambiental necesar; -aranjarea materialelor didactice pe centrele de activitate; -intrarea copiilor n clas; Se realizeaz n cadrul ntlnirii de diminea prin citirea scrisorii de la rndunic i a conversaiei purat pe latura acesteia. -conversaia euristic; -surpriza; -explicaia; -braistorming; -conversaia; -surpriza; -scrisoarea rndunicii;

-frontal;

-continu;

2.Captarea ateniei

-frontal;

-Observarea comportamentului iniial

-frontal; 3.Anunarea temei i a obiectivelor Propun copiilor s ateptm rndunica aa cum se cuvine pregtindu-le cuiburi i grune i mai ales s le artm drumul corect ctre cas i cuib prin jocul pe care l vom desfura Cursa psrelelor Tranziia se va realiza prin interpretarea cntecului Rndunica a sosit utilizndu-se elemente de euritmie, dup care copiii se aeaz n formaie i vor executa la ndrumarea mea cteva exerciii fizice necesare nclzirii aparatului locomotor.

-continu;

4. Prezentarea coninutului i dirijarea nvrii

-jocul;

-frontal; -continu;

-conversaia;

-indicaii;

1. Privim cerul Privim pamntul Deprtat stnd cu minile pe solduri: T 1- aplecarea capului in fata, T 2- revenire, T 3- aplecarea capului pe spate, T 4- revenire. 2. Rotim capul Deprtat stnd cu minile pe solduri: T 1- rotim capul spre stnga, T 2- revenire. T 3- rotim capul spre dreapta, T 4- revenire. 3. Exerciii pentru brate. Ducem braele orizontal : 1,2,3,4 Apoi le ducem vertical: 1,2,3,4 4. Ne lum avantul Stnd cu bratele ntinse nainte:1-4 balansarea simultan a braelor nsoita de flexarea concomitent a genunchilor. 5.Exercitiu pentru trunchi: Bate vntul frunzele Se-nvirtesc moritele Rndunica aa zboar Iar eu trag zmeul de sfoar 6.Sri minge. n picioare stnd cu vrful picioarelor unite si minile in old :1-4 srituri cu aterizare n sprijin ghemuit .

-aprecieri verbale; -demonstaia;

-frontal; -explicaia; -corectatrea inutei;

-exerciiul; -indicaii;

Explic regulile jocului: Cele dou grupe (berze i rndunici) sunt aezate la linia de plecare. n faa lor sunt aezate 3-4 bastoane (suluri, fii de hrtie creponat). La semnal, primii din fiecare echip iau cte un grunte din coul de lng ei i pornesc prin srituri pe ambele picioare peste cele 3 bastoane, ajung la cuib, aeaz gruntele apoi se ntorc n alergare la spatele irului, predau tafeta la urmtorul care continu ntrecerea. Ctig grupa celui care a terminat primul ntrecerea. Se execut jocul de ctre copii. Voi face observaii i precizri suplimentare.

-instructajul; -medalii cu brze i rndunici; -graune; -cuiburi; -bastoane; -pe echipe; -ndrumri; -aprecieri;

-demonstraia;

-aprecieri verbale;

-exerciiul fizic;

Dup ce toate psrile au terminat cursa, se vor odihni, vor cnta un cntec despre rndunic, apoi se realizeaz tranziia ctre centrele de activitate prin versurile: Psrele minunate La mese mergei toate Atenie, s ascultai Ce v spun eu s lucrai! La sectorul Art vor colora rndunica i o vor asambla; -istructajul; La sectorul Construcii vor costrui din beisoare i crengue cuibul rndunelelor; -explicaia;

-creioane colorate; -beioare, crengue mrunte, -suport pentru cuiburi;

-pe grupe; -ndrumri; -pe grupe;

La sectorul Joc de rol copiii vor modela din aluat grune pentru rndunele. n ncheierea activittilor de la centre copiii i vor uni lucrile i vor obine rdunica i cuibul cu grune. 5.Obinerea performanei i asigurarea feed-back-ului Cu lucrrile obinute n timpul activitilor se va realiza o expoziie, fiecare copil i va descrie munca i va emite informaiile obinute despre psrile cltoare, n special despre rndunic. -turul galeriilor; -explicaia; -conversaia;

-aluat din fin, orulee, coulee;

-pe grupe;

-lucrrile realizate de copii;

-aprecieri verbale; frontal;

6. Evaluarea i ncheierea activitii

Voi face aprecieri asupra efortului depus de copii att a modului de lucru la centrele de activitate ct i a modului n care au executat micrile iar rndunica i va recompensa cu cte un viermior (jeleu). n ncheiere, voi strnge toi copiii n jurul meu eu voi fi mama rndunic iar ei pui de rndunic i voi iniia activitatea recreativ: Petrecerea rndunelelor unde vom cnta i vom dansa.

-conversaia; -jocul ; Jeleuri;

-frontal;

-sumativ; -recompense;

-frontal; Dvd-play-er; -aprecieri verbale;

-dansul;

10

S-ar putea să vă placă și