Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC DATA: 15.03.2010 GRADINITA: Trivalea-Mosteni GRUPA: combinata EDUCATOARE: Iancu Doinita Mariana TEMA ANUALA:Cand,cum si de ce se intampla?

TEMA PROIECTULUI: !rimavara cu alai de "lori ACTIVITATE INTEGRATA #D$,D%C,D&C' TEMA: (%aleaua si )ambila TIPUL ACTIVITATII: "ormare de priceperi si deprinderi SCOP: %ar*irea si adancirea cunostintelor despre "lori de primavara, aratandu-se asemanarile si deosebirile dintre ele+ OBIECTIVE OPERATIONALE: !e parcursul si la s"arsitul activitatii, toti copiii vor "i capabili, -sa descopere elementele componente ale "lorilor de primavara+ -sa enumere partile componente+ -sa descrie caracteristicile acestora,"orma, culoare, marime, miros, alcatuire e-terna, ase)are pe tulpina prin antrenarea tuturor or*anelor de simt+ -sa compare cele doua "lori+ -sa preci)e)e asemanarile si deosebirile dintre ele+ -sa enumere si alte "lori de primavara+ -sa "ormule)e enunturi cu noile cuvinte, petale,cupa, bulb + -sa desparta propo)itiile in cuvinte,cuvintele in silabe+ -sa recite poe)ii de primavara+

-sa compuna si sa re)olve probleme dupa ima*ini si *.icitori+ -sa reali)e)e "lori de primavara din diverse materiale+ -sa asamble)e elementele pe mac.eta,reali)and (*radina de "lori + -sa enumere actiunile de in*ri/ire a "lorilor, precum si uneltele necesare. -sa iubeasca "rumosul din natura+ -sa interprete)e cantece de primavara. STRATEGII DIDACTICE: M&T0D&, observarea spontana si diri/ata, invatarea prin descoperire, problemati)area, anali)a,e-plicatia,demonstratia, e-ercitiul, /ocul, munca individuala. M1T&2I1% DID1CTIC, - "lori naturale, lalele si )ambile+ - ima*ini cu "lori+ - atlas botanic+ - "isa de lucru+ - videoproiector. M1T&2I1% 3I3%I04215IC, - Revista Invatamantului Prescolar, nr.1-262007,M.&.C.I. - Pro-Ecologia mileniului III, &d. 2epro*rap.+ -Cunoasterea mediului inconjurator si Educatie ecologica, &d. 89I Inte*ral 3ucuresti 2000+ -Curriculum pentru invatamantul prescolar ( 3-6/7 ani), M.&.C.T. 200:

DEMERSUL DIDACTIC
EVENIMENTE DIDACTICE

CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE DIDACTICE

1.CAPTAREA $e va reali)a prin introATENTIEI ducerea elementului

surpri)a, ;ana !rimaverii, care va recita poe)ia (Primavara de &lena Dra*os, Primavara a venit Cu alai de flori albastre Si cu cerul insorit Pe meleagurile noastre. Hai, copile, pe campii, Sa fugim, sa prindem fluturi, Galbenelor papadii Palaria sa le-o scuturi. ;ana !rimavarii va imparti copiilor "lori de primavara, lalele si )ambile. 2.ANUNTAREA $e anunta tema activita- -conversatia TEMEI SI tii, (%aleaua si )ambila , ENUNTAREA si se pre)inta obiectivele -e-plicatia OBIECTIVEintr-un limba/ accesibil LOR copiilor. 3.REACTUALI- $e va reali)a prin cateva ZAREA intrebari re"eritoare la
CUNOSTINTE-

LOR

anotimpul primavara, -conversatia -Cate luni are anotimpul -"rontal primavara? -e-plicatia -Care sunt elementele caracteristice anotimpului primavara? -Ce flori de primavara cunoasteti? 4.DIRIJAREA $e porneste de la obser- -observarea INVATARII varea celor doua "lori. Copiii vor avea pe masute lalele si )ambile. 0bservarea se va reali)a liber #la inceput', iar apoi in mod sistematic, pe ba)a unui plan de intrebari. $e observa mai intai "loarea, care este mai -conversatia atra*atoare pentru copii. $e anali)ea)a "iecare "loare, -Cum este floarea lalele (ca marime)? -Cum sunt petalele? -Ce culoare au? -Ce miros are floarea? -Cum sunt frunzele? -e-plicatia -Ce culoare au? -Cum este tulpina? - ar radacina? 8oi "ace un re)umat la cele discutate,

!"loarea are forma de pa#ar (cupa), este de culoare rosu, galben... Spre tulpina (codita) -anali)a petalele au pete negre (cafenii) $u miroase,dar este foarte frumoasa."iecare floare este singura pe codita.%ulpina este lunga, rotunda si destul de groasa. &re frunze verzi, late, ascutite la varf. 'n pamant are radacina ca niste firisoare,prinse de un bulb ca o ceapa -conversatia mica (camara cu rezerve de #rana). (aleaua este o floare de gradina si infloreste in anotimpul primavara.) $e procedea)a asemanator si la observarea )ambilei. 1semanari, au "lori "rumos colorate, "run)ele sunt ver)i, late, ascutite -e-plicatia la var", tulpina este rotunda, radacina "iroasa, sunt "lori de *radina,

in"loresc primavara. Deosebiri, "lorile lalelelor sunt mai mari, sin*ure pe codita, nu miros+ ale )ambilelor sunt mai mici, -"ise de lucru mai dese si mai multe, sub "orma de clopotei. Codita lalelelor este lun*a, a )ambilelor scurta, la "el si "run)ele. Copiii sunt impartiti in doua ec.ipe, ec.ipa (alelelor#*rupa mi/locie' si ec.ipa *ambilelor#*rupa mare'. $e dau "ise de lucru cu sarcina, -problemati-ec.ipa (alelelor, )area (2ecunoaste si colorea)a doar "lorile de primavara + -"ise de - ec.ipa *ambilelor, lucru (2ecunoaste partile componente ale lalelei.Desenea)a in spatiul dat o lalea. $e recita poe)ia ($aptamana "lorilor de &lena Dra*os de catre un copil de *rupa mi/locie. Copiii din *rupa mare vor "ormula enunturi cu cuvintele, tranda"ir, bu/or, *aro"ita, lalea.!ropo)itiile

sunt despartite in cuvinte, cuvintele in silabe si repre)entate *ra"ic la tabla. $e re)olva probleme dupa ima*ini si *.icitori. &-emplu, 1m cules a)i in secret 0pt "lori sa "ac un buc.et -problemati$i-am mai pus una cu )area roua, In buc.et sunt acum.... . $e dau "ise de lucru cu sarcina, 2e)olva proble-"ise de mele si colorea)a tot atalucru tea patratele cat iti indica re)ultatul. Dupa ce copiii termina se discuta "isele. Din di"erite materiale copiii vor reali)a "lori de primavara pentru mac.eta (4radina cu "lori . Copiii sunt impartiti pe *rupe, -*rupa 1 lucrea)a lalele -*rupa 2- )ambile -*rupa 3- copaci in"loriti &ducatoarea e-plica modul de lucru.$e lucrea)a pe "ond mu)ical. &lementele se asamblea-

)a pe mac.eta.
5.INCHEIEREA Copiii vor iesi din sala ACTIVITATII de *rupa interpretand

cantecul !+ine, vine primavara).

-se "ac aprecieri si observatii "rontal si individual.

S-ar putea să vă placă și