Sunteți pe pagina 1din 9

Scoala cu clasele I-VIII nr. 29 Timisoara Str. Ioan Slavici nr.

51

PROIECT DIDACTIC
DATA: CLASA: a III-a A OBIECTUL: Limba si literatura romana SUBIECTUL: Ce te legeni, Mihai Eminescu TIPUL LECTIEI: De predare-invatare OBIECTIVE OPERATIONALE: O1 - sa citeasca in mod corect coerent constient si e!presiv te!tul" O2 # sa identi$ice titlul autorul si persona%ele participante la dialo&" O' # sa asocie(e cuvinte si e!presii cu ima&inile corespun(atoare si cuvintele date cu e!plicatia lor" O) # sa alcatuiasca propo(itii cu cuvinte date" O5 # sa raspunda la intrebari pe ba(a te!tului" O* # sa &aseasca sinonime si antonime pentru cuvintele date" O+# sa e!plice anumite e!presii din te!t" O, # sa transcrie selectiv versuri con$orm cerintei" O9 # sa transpuna in ima&ini continutul poe(iei" METODE SI PROCEDEE: conversatia e!plicatia demonstratia e!ercitiul %ocul didactic invatarea prin descoperire evaluarea $ormativa citirea in lant citirea selectiva. MIJLOACE DE INVATAMANT: $ise de lucru $ise bio-biblio&ra$ice portretul scriitorului ilustratii planse laptop pre(entare -o.er -oint cartonase cu cuvinte e!presii despre toamna si semne de punctuatie coli de desen mar/ere creioane colorate carioci. BIBLIOGRAFIE: V. -araiala D. -araiala 0.1. -araiala Limba si literatura romana auxiliar pentru clsa a III-a, citire-lectura 2ditura 2uristica Iasi 2335 p&. 25-2+ ....didactic.ro

Scoala cu clasele I-VIII nr. 29 Timisoara Str. Ioan Slavici nr. 51 Nr. Momentele crt lectiei . 1. Momentul organizatoric 2. Verificarea cunostintelor insusite anterior Contin t l lectiei 2levii isi pre&atesc materialele si instrumentele de scris necesare orei de limba si literatura romana. Se pre&ateste materialul didactic de catre invatator. a5 Veri$icarea temei pentru acasa se va $ace prin adunarea caietelor de teme si corectarea acestora de catre invatatoare intr-un moment ulterior lectiei. b5 Veri$icarea cunostintelor insusite anterior de catre elevi re$eritoare la semnele de punctuatie si intonarea corecta a propo(itiilor. In vederea acestui lucru se va %uca %ocul Formeaza propozitia cunoscut de elevii. Acestia vor primi pe $iecare banca un set de cartonase cu cuvinte si cu semne de punctuatie. Vor trebui sa le ordone(e in vederea obtinerii unor propo(itii. Se lasa timp de lucru cateva minute apoi se veri$ica $rontal prin venirea catorva elevi la panou pentru ordonarea propo(itiilor. Acestea vor $i citite de cateva ori cu intonatia ceruta de semnele de punctuatie. - Despre ce anotimp vorbesc aceste propo(itii7 8toamna5 - 2!tra&eti din aceste propo(itii semnele toamnei si asociati-le cu ima&inile corespun(atoare9 0ativa elevi vor trece la panou si vor pune cu ace cu &amalie in %urul cuvantului toamna 8scris pe un cartonas5 si in dreptul ima&inilor corespun(atoare $asiile de 6artie cu cuvintele si e!presiile cerute. 2levii vor completa si cu in$ormatii proprii. Se sinteti(ea(a ast$el in$ormatiile detinute de elevi despre acest anotimp. -e $iecare cartonas e!tras din propo(itii sunt 1 sau 2 litere in&rosate. Meto!e "i #roce!ee conversatia Mi$lo%ce !e in&%t%m%nt 4anuale caiete instrumentte de scris cartonase cu cuvinte pt. $iecare perec6e panou planse Forme !e or'%ni(%re activitate $rontala activitate $rontala activitate in perec6i Ve(i ane!a 1 O)".

conversatia e!plicatia demonstratia e!ercitiul %ocul didactic

'.

Captarea atentiei

conversatia e!plicatia demonstratia e!ercitiul %ocul didactic

panou ilustratii cu semnele toamnei $asii de 6artie colorata cu cuvinte si e!presii despre

activitate $rontala activitate individuala activitate in perec6i

Ve(i ane!a 2

Scoala cu clasele I-VIII nr. 29 Timisoara Str. Ioan Slavici nr. 51 Se atra&e atentia elevilor asupra acestora. - Literele in&rosate $ormea(a trei cuvinte care puse in ordinea corespun(atoare va vor da titlul unei poe(ii in care se vorbeste despre venirea toamnei. 2levii vor obtine titlul Ce te legeni!! Asta(i la ora de limba si literatura romana vom citi poe(ia Ce te legeni!! scrisa de 4i6ai 2minescu. Se scriu data si titlul pe tabla. 2levii primesc $isa bio-biblio&ra$ica a autorului si citesc individual in$ormatiile despre viata si activitatea acestuia. :isa urmea(a a $i adau&ata la porto$oliu. Invatatoarea ii intreaba apoi ce lucruri noi au a$lat despre 4i6ai 2minescu. 2levii primesc si o $isa de lucru. Se anali(ea(a ilustratia din manual care insoteste te!tul. Se e!plica $olosirea semnului de punctuatie din titlu. Se citeste te!tul in lant o data. Se scoate in evidenta $aptul ca poe(ia e scrisa sub $orma unui dialo& intre poet si codru. Se re(olva e!ercitiul 1 de pe $isa 86arta te!tului5. Se e!plica elevilor ca poetul atribuie codrului insusiri omenesti il vede ca pe o persoana cu care poate vorbi. Se citeste te!tul pe roluri. Se e!tra& cuvintele noi din te!t si se scrie e!plicatia acestora. Se alcatuiesc oral propo(itii cu acestea. Se $ac e!ercitii de citire selective. Se raspunde la intrebari pe ba(a te!tului. Se cauta sinonime si antonime ale unor cuvinte din te!t. 8e!ercitiile ' ) de pe $isa5 Se scoate in evidenta diversele sensuri ale cuvintelor se leagana, ingana si &reme prin re(olvarea e!ercitiului 5 de pe $isa. toamna mar/ere

). 5.

"nuntarea temei #re$area noilor cunostinte si $iri%area in&atarii

conversatia conversatia invatarea prin descoperire citirea in lant citirea selectiva e!plicatia demonstratia e!ercitiul

tabla mar/ere portretul scriitorului $ise biobiblio&ra$ice $ise de lucru planse

activitate $rontala activitate $rontala activitate individuala activitate in perec6i Ve(i ane!a '

Ve(i ane!a )

Scoala cu clasele I-VIII nr. 29 Timisoara Str. Ioan Slavici nr. 51 Se e!plica e!presiile si versurile; trece &remea mea" frunzisul mi-l rareste' (ucan$ gan$urile mele ) si norocul meu cu ele!' zarea lumii-ntunecan$' *i cu $oru-mi singurel)(e ma-ngan numai cu el!' ma lasa pustiit! <oc didactic; Varstele co$rului Se pre(inta ima&ini ale codrului in cele patru anotimpuri si se cere sa se spuna cu ce varste ale lui ar putea $i asociate si sa se &aseasca cuvinte care sa arate cum poate $i acesta in $iecare din ele. Transcriere selectiva; Scrieti cate ' versuri care redau; 1. aspecte ale codrului la s$arsitul toamnei 2. plecarea pasarilor calatoare '. tristetea codrului 2!ercitiul ,= $isa; Scrie cateva enunturi care dovedesc ca poetul atribuie insusiri omenesti codrului. 2levilor li se $ace o pre(entare -o.er -oint a continutului poe(iei transpus in ima&ini. Li se cere sa transpuna si ei continutul poe(iei in ima&ini in timp ce asculta inre&istrarea audio a poe(iei. Se pre(inta desenele" se a$isea(a cele mai reusite. Tema pentru acasa; memorarea poe(iei. 0ompletarea porto$oliului cu noua $isa si re(olvarea cerintelor de pe aceasta 8pana la s$arsitul semestrului5. Se $ac aprecieri asupra modului cum au participat elevii la lectie. Se acorda cali$icative celor mai activi.

*.

Fixarea cunostintelor

conversatia e!plicatia demonstratia e!ercitiul %ocul didactic

$isa de lucru ima&ini cu padurea in cele ) anotimpuri laptop pre(entare -o.er -oint coli de desen creioane colorate carioci

activitate $rontala activitate individuala

Ve(i ane!a )

+.

Incheierea lectiei

conversatia e!plicatia evaluarea $ormativa

desenele elevilor $isa de porto$oliu

activitate $rontala

Ve(i ane!a 5

Scoala cu clasele I-VIII nr. 29 Timisoara Str. Ioan Slavici nr. 51

NU

FRUN*ELE

STOLURI

*ILELE

S+AU

MAI RASUNA

RUGINII SE

DE

DEVIN MAI

COPT :

RANDUNELE VESTEJIT

CANTECUL

LEAGANA INTAR*IATE

BRUMA

SCURTE GUTUILE

PASARILOR

IN

SE

FLORILE

SI

NUCILE

Scoala cu clasele I-VIII nr. 29 Timisoara Str. Ioan Slavici nr. 51

IN CODRU

BATAIA VANTULUI

VAD IN

DIN GRADINA

NOPTILE STRUGURII MAI ,

*ARE INVALUIE . RECE


.

LUNGI

PARCUL

PLOAIA

DE

OCTOMBRIE

PUSTIU

Scoala cu clasele I-VIII nr. 29 Timisoara Str. Ioan Slavici nr. 51

ANE/A 0 -ropo(itiile de pe cartonase; 1. >u mai rasuna cantecul pasarilor in codru9 2. :run(ele ru&inii se lea&ana in bataia vantului. '. Stoluri de randunele intar(iate se vad in (are. ). ?ruma a veste%it $lorile din &radina9 5. @ilele devin mai scurte si noptile mai lun&i7 *. S-au copt; &utuile nucile stru&urii. +. -loaia rece de octombrie invaluie parcul pustiu.

Ane1% 2: :run(ele ru&inii randunele intar(iate ?ruma bataia vantului @ilele mai scurte

TOA4>A
&utuile nucile stru&urii

noptile mai lun&i

Scoala cu clasele I-VIII nr. 29 Timisoara Str. Ioan Slavici nr. 51

-loaia rece Ane!a ';

octombrie

MIHAI EMINESCU 8 1,53- 1,,9 5


:iind al Aaptelea din cei unspre(ece copii pe care i-a avut 16eor&6e 2minovici Ai soBia sa Caluca Mi3%i Emine"c s-a nDscut la 15 ianuarie 1,53 la ?otoAani . Studiile primare le $ace la 0ernDuBi avEnd Aansa unui pro$esor de limba romEnD $oarte bun Aron -umnul la moartea cDruia scrie Ai prima sa poe(ie intitulatD La moartea lui "ron #umnul! A studiat la Viena la ?erlin a lucrat la ?iblioteca 0entralD din IaAi apoi la (iarul +impul. Anul 1,,' este anul Fn care apare primul volum de #oezii scrise de Mi3%i Emine"c . A iubit si a descris $rumusetile naturii in poe(ii ca; ,e&e$ere, Ce te legeni!!!, La mi%loc $e co$ru $es, Fiin$ baiet pa$uri cutreieram!!!, #o&estea co$rului, $ar si in basme precum Fat-Frumos $in Lacrima! 4oare la 15 iunie 1,,9 $iind FnmormEntat la cimitirul ?elu din ?ucureAti.

Scoala cu clasele I-VIII nr. 29 Timisoara Str. Ioan Slavici nr. 51

S-ar putea să vă placă și