Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 24.03.2014
OBIECTUL: PSHILOGIE
CLASA:A X A
PROFESOR: ACIOBANITEI CRISTIAN
PROPUNTOR: LUPU ALEXANDRA MANUELA
UNITATEA DE INVATAMANT: C.N COSTACHE NEGRI
SUBIECTUL LECTIEI: APTITUDINILE
TIPUL LECTIEI: mixt
COMPETENTE SPECIFICE:
1.3. Caracterizarea principalelor dimensiuni ale personalitii
2.3. Analizarea profilului propriei personaliti i a personalitii celorlali
3.2. Exemplificarea, prin cooperare cu ceilali, a unor trsturi ale personalitii necesare reuitei n activitate
4.2. Analizarea posibilitilor de dezvoltare personal din perspectiva cunotinelor de psihologie
5.1. Caracterizarea profilului unui participant responsabil i eficient la luarea deciziilor n comunitate

OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfritul leciei elevii vor fi capabili s:
O1. s identifice caracteristicile aptitudinilor;
O2. s identifice factorii care modeleaz i determin aptitudinile ;
O3. s analizeze diferena dintre aptitudine -capacitate- talent;
STRATEGIA: dirijat , inductiv, cognitiva;
ORGANIZAREA ACTIVITII: frontal, i independent-individual;
METODE DIDACTICE: conversaia, explicaia, analiza, problematizarea, discuia,
MATERIALE DIDACTICE: tabla, creta colorata;

DEMERSUL DIDACTIC
Ob
op.

Timp
1min

Momentele
leciei
Momentul
organizatoric

10 min Verificarea
cunotinelor
dobndite
anterior

2 min

Pregtirea
aperceptiva

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

1. Noteaz absentele ;
2. Asigura atmosfera de lucru ;

Se pregtesc pentru ora

Strategii
didactice
observarea

Adreseaza interogatii de control:

Asculta, se mobilizeaz si formuleaz expunerea


rspunsuri:
converatia
1. Ce intelegeti prin notiunea de
1. Elevii definesc conceptul
analiza
temperament?
lucrul cu tabla
referatul
2. Care
sunt
caracteristicile
2. Elevii enumera caracteristicile plana nr.1
temperamentului?
temperamentului si le explica
imagini
3. Dai exemplu de tipologii i portrete
temperamentale

3. E.
Kretschmer:
criteriul:
constitutia corporala si trasaturile
psihologice,
afective
si
psihopatologice.-picnicul,
astenicul, atleticul, si displasticul,
tipologia lui Pavlov

4. S explice viziunea lui C Jung


despre temperament

4. Orientarea subiectului spre


lume si spre propria persoana:
introvert si extrovert

5. Care sunt cele 4 tipuri de


temperamente si cum se definesc ?

5. Colericul,
sangvinicul,
flegmaticul si melancolicul

Solicita elevilor s explice


conceptului de APTITUDINE

definiia Elevii ncearc s defineasc


conceptul.

analiza
problematizare
a
conversaia

Evaluare
atenionare
aprecieri
apreciere
orala

analiza
rspunsurilor
elevilor

1 min

Enunarea
titlului si a Scrie titlul leciei pe tabla. APTITUDINILE
obiectivelor
Scrie pe tabla obiectivele urmrite.
urmrite
30 min Dirijarea
Concluzioneaz
rspunsurile
elevilor
predariidefinind conceptul de APTITUDINE;
invatarii
Solicita elevii sa identifice din definiie
caracteristicile aptitudinilor;

Ascult, se mobilizeaz i scriu titlul expunerea


leciei si obiectivele in caiete.
lucrul la tabla
tabla
Sunt ateni si iau notie ;
Identifica cele doua
ruralul si urbanul;

observarea
comportame
ntului
elevilor

expunerea
explicaia
dimensiuni:

Cere elevilor sa noteze pe caiet Analizeaz si identifica dependenta


caracteristicile si le sustine cu exemple pe urbanului de dezvoltarea economica si analiza
fiecare in parte,
invers;
conversatia
Solicita elevii sa citeasca din manual Scriu pe tabla aceste etape:
exemplele oferite de catre autorii (p 110)
- soc. agricola, soc. industriala, soc.
postindustriala, soc. informaionala;
Cere elevilor s rezolve aplicaia din
manual;
Identifica dominanta ruralului in soc.
Agricola, iar pe parcursul dezvoltrii
industriala,
creterea
ponderii
Solicit elevilor s coreleze notiunile de urbanului in defavoarea ruralului;
capacitate, talent i geniu.
Analizeaz si identifica dependenta
omului de natura si statutul sau de
Concluzioneaz
rspunsurile
elevilor cultivator - vanator;
analiznd legtura dintre termeni;
Sunt ateni si iau notie;
Cere elevilor sa noteze urmatorul subtitlu:
Rolul ereditatii in formarea si dezvoltarea
aptitudinilor;
Explica elevilor principalele teze ce sustin Identifica

analiza
tabla
analiza

observaia
comparaia
analiza
conversaia

expunerea
consecinele explicaia

stimularea
participrii
elevilor la
ora

influenta ereditatii si mediului asupra


aptitudinilor:
-aptitudinile sunt innascute
-aptitudinile sunt dobandite
-aptitudinile desi depind de ereditate sunt
influentate in mai mare masura de mediu si
de educatie
-interactiunea factorilor ereditari si a
factorului mediu duce la formarea
aptitudinilor

sedentarismului
impuse
de
domesticirea animalelor si cultivarea
pamantului;
analiza
explicaia

Sunt ateni si iau notie;

Analizeaz cauzele si identifica explicaia


condiiile de dezvoltare a oraelor in expunerea
detrimentul satelor ;
analiza
Scriu in caiete factorii care au dus la comparaia
explozia demografica ;
explicaia
expunerea

-diferentele dintre talent-capacitate-geniu


-exemple de personalitati

Analizeaz problema
diferentele ;
Sunt ateni si iau notie ;

si

enumera

dezbaterea
analiza
conversaia
expunerea
explicaia

Atingerea
Dai exemple de colegi care au aptitutidini Analizeaz si comenteaz aptitudinile analiza
feed-back-ului cognitive, mnezice, artistice;
colegiilor lor ;
conversaia

aprecierea
rspunsului

1 min

Precizarea
activitilor
pentru acas

Profesorul propune elevilor s citeasc


lecia din manual i s rezolve aplicaiile

Sunt ateni , iau notie si cer lmuriri;

explicaia
conversaia

S-ar putea să vă placă și