Sunteți pe pagina 1din 4

Prof.

SOCAS ANCUTA
PROIECT DIDACTIC
Tema: Pregatirea elevilor pentru examenul de Bacalureat
Subiectul: Rezultatele la bacalaureat intre mit si realitate .
Clasa: a XII-a E
Durata: 50 min
Scop Dezvoltarea unor atitudini pozitive n r!ndul elevilor "at# de activitatea de nv#tare si "at# de examnul
de Bacalaureat.


Competene specifice:
identi"icarea comportamentelor corespunzatoare in pregatirea si sustinerea examenelor
Autocunoastere , imbunatatire a stime de sine si cresterea motivatiei pentru invatare
$tabilirea unui mod de a obtine succesul succesul scolar si "actorii care determina succesul

Obiective operaionale: O1 % identi"icarea intereselor personale&
O2 % identi"icarea "actorilor care determina obtinerea succesului scolar.
Strateia !i!actic": # $esurse proce!urale: % meto!e &i proce!ee: conversa'ia( aprobarea( problematizarea( exemplul&
% forme !e orani'are: "rontal( individual.
# $esurse materiale:calculator( videoproiector
Scenariu !i!actic:
(tapele
leciei
Ob.
op.
Coninutul informaional al leciei Strateia !i!actic"
Activitatea !iriintelui Activitatea elevilor
)eto!e &i
proce!ee
*orme !e
orani'are
$esurse
materiale
Do'are
)oment
orani'atoric
-)onsemneaz# absen'ele.
-*eri"ic# existen'a resurselor materiale
-R#spund la ntreb#ri. )onversa'ia "rontal
)otivarea
elevilor:
%sensibili'area
%captarea
ateniei
-se anunta tema si se prezinta materialele care
vor "i "olosite&
Imaginati-va si scrieti cum va vedeti peste 5
ani +
)onversatia "rontal
Comunicarea
obiectivelor
leciei
- De ce invatam + ,oteaz# subiectul
propus -i punctele
care trebuie atinse n
dezbatere.
)onversatia "rontal
Desf"&urarea
!e'baterii
./ /.$e proiecteaza la video proiector articole din
presa legate de rezultatetele la Bacalaureat
0.$e solicitata elevii sa identi"ice o emotie
legata de articolul citit1vizionat
-raspund la intrebari
expunerea
problematizarea
conversa'ia
individual Planse
videoproiector
2.Elevilor le este dat un exercitiu de
imaginatie ( sunt rugati sa %si imagineze ca au
reusit la examenul de bacalaureat si sa incerce
sa scrie un comentariu pe "aceboo3 legat de
reusita la bacalaureat ( apoi sunt rugati sa
anticipeze ce comentarii vor primi din partea
prietenilor .
$e subliniaza "aptul ca nu se poate impune
nimanui I,*454 )4 E BI,E .
$e dau exemple de personalitati 6 modele ale
lor care au luat de curand examenul de
bacalaureat 7
-raspund la intrebari
$eali'area
fee!%bac+%ului
Elevii sunt solicitati intr-un 8oc de rol ( doi
dintre ei sunt rugati sa 8oace rolul evaluatorilor
iar alti doi elevii vor reprezenta elevii evaluati
la proba de limba romana iar un alt coleg va "i
observatorul .
conversa'ia "rontal
individual
Conclu'ii $e prezinta un material po9er point legat de
pregatirea elevilor pentru bacalaureat
prelegerea

S-ar putea să vă placă și