Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Disciplina: Informatica
Clasa: a IX-a
Data: 12.02.2013
Profesor: Bujoreanu Ecaterina
Unitatea de nvare: Conceptul de aciune. Instruciunile unui limbaj de programare de nivel nalt
Subiectul leciei: Instruciunea IF
Tipul leciei: lecie de asimilare/achizionare a cunotiinelor
Durata: 45 min

Competene specifice:
- aplicarea metodelor de algoritmizare, de formare, de analiz, de sintez i de programare prin soluionarea problemelor legate de prelucrarea
digital a informaiei;
- translarea algoritmilor frecvent utilizai ntr-un limbaj de programare de nivel nalt.
Subcompetene:
- utilizarea tastaturii/ecranului n calitate de dipozitive standard de intrare/ieire;
- identificarea formulelor metalingvistice i diagramelor sintactice ale instruciunii if;
- elaborarea algoritmilor de rezolvare a problemelor din diferite domenii de activitate uman;
- translarea algoritmilor elaborai n programe Pascal;
Obiective operaionale: La sfritul leciei elevul va fi capabil:
O
1
- s reproduc i s explice forma general i interpretarea instruciunii IF fr a utiliza manualul;
O
2
- s elaboreze corect programe utiliznd instruciunea if ;
O
3
- s evalueze corect rezultatul programului n urma execuiei lui , fr a utiliza calculatorul;
O4 - s defineasc expresii.

Strategii didactice:
Metode si procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, problematizarea
Mijloace de nvmnt: calculator, manual, marcher, foi de hrtie

Bibliografie:
1. Anatol Gremalschi, Iurie Mocanu, Ion Spinei Informatica, Manual pentru clasa a IX-a, editura tiina
2. Curricula modernizat pentru clasele a V-IX-a


Etapele leciei Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevilor
Strategii
didactice
Timp
Organizarea
grupului de elevi
Salut elevii.
Verific prezena elevilor ntreb:Cum dispoziia
astzi?
Le urez succes.
Elevii m salut i se pregtesc pentru
lecie.
mi rspund la ntrebare.

1 min
Evocarea







O4








O
3

Rspunde la ntrebrile elevilor i lmurete
neclaritile parvenite la tema de acas.
- Ce tipuri de date am studiat?
- Care este formatul instruciunii de
atribuire ?
- Cum stabilim dac o instruciune de
atribuire este corect ?
Solicit elevilor s scrie n caiete 4 expresii cu
rezultat de tipul: real, integer, char, boolean, apoi s
le citeasc.
Propun elevilor s completeze spaiile libere din
afirmaii, obinnd o afirmaie adevrat ( Anexa 1)
Completeaz spaiile libere cu rspunsurile
elevilor
Pentru verificarea lucrului pentru acas, rog elevii
s indeplineasc n scfis nsrcinarea din Anexa 2
Ajut elevii s reprezinte programul de calcul a
perimetrului unui teren de form dreptunghiular,
cunoscnd lunghimea i limea lui (lucrul de acas)
ntr-un algoritm, utiliznd schema-bloc de
reprezentare.
ntrebarea: Doar toate problemele le putem
rezolva doar cu ajutorul algoritmilor liniari?
Ajut elevii s redee schema-bloc a
ramificatorului
Spun ce neclariti, greuti au ntlnit la
rezolvarea lucrului pentru acas



Rspund oral la ntrebri


Scriu n caiete. Citesc cele scrise n caiete




Completeaz oral

Scriu n caiere. Citesc cele scrise n caiete

Deseneaz schema bloc a algoritmului
liniar.

Rspuns: Nu. Dau exemple de probleme ce
nu pot fi rezolvate cu ajutorul algoritmilor
liniari.
Conversaia






Autoevalu-
area





Exerciiu





Conversaia

4 min






3 min





3 min




2 min



3 min
Realizarea
sensului
O
1


Astzi vom studia cum se scrie i modul de
utilizere a ramificatorul n Pascal
Propun elevilor s deschid manualul la pag. 88 i
s se fac cunoscut cu sintaxa instruciunii IF.
Explic sintaxa instruciunii IF i modul de
execuie a ei, precum i faptul c aceast instruciune
poate fi utilizat fie n forma deplin I f B then S1
Elevii -i scriu n caiete subiectul leciei.

Citesc tema din manual.

Elevii i noteaz sintaxa n caiet.





Lucrul cu
manualul
Explicaia





15
min
elseS2 sau n forma redus I f B then S.
Propun elevilor s analizeze programul P48 din
manual, deteminnd ce problem rezolv, care snt
datele de intrare i cele de ieire, precum i tipul lor,
apoi s lansesea programul Pascal i s-l execute la
calculator.
Ajut elevii, ce ntmpin greuti.

Elevii -i expun oral prerea

Verific la calculator, analizeaz rezultatele
furnizate de calculator.



Explicaia

Reflecia
O
3







O
2

Solicit elevilor s citeasc condiia i s realizeze
ex. 2 (a-d) pag. 89 . Verific corectitudinea ndeplinirii
exerciiului, intervievnd elevii

Dar se va ntmpla dac verificnd programul de
acas la calculator vom ntroduce valori negative?




Ajut elevii s rezolve corect problema.
Elevii i noteaz n caiete exemplul propus


-i expun prerea i trebuie s neleag c
nu putem utiliza numere negative n datele
de intrare, adic e necesar de perfectat
programul de acas stabilind condiie de
validare a datelor de intrare.

Elevii stabilesc locul unde trebuie adugat
instruciunea IF , precum i condiia de
validare la rezolvarea exemplului.
Demonstraria



Problematizarea

5 min


5 min
Extinderea mpreun cu elevii totalizez lecia.


Tema pentru acas este: Ex. 3 pag. 89.
Problem: Andrei este elev n clasa a IX-a i tatl su
i-a propus o excursie la munte, dac laexamenul de
matematic ia cel puin 6, iar la examenul de romn
ia nota 10. De alctuit un program care va permite
introducerea celor dou note obinute la examene de
Andrei i va afia mesajul dac pleac sau nu n
excursie.
Apreciez cu note munca elevilor la lecie,
argumentnd fiecare not
Elevii determin duc au fost atinse
obiectivele leciei, stabilind activitatea ce a
permis realizarea fiecrui obiectiv n parte.

Elevii vor nota tema pentru acas n caiet.

4 min










Anexa 1
Completai urmtoarele enunuri:
1. O expresie logic poate lua valoarea ............ sau ..................
2. n expresiile logice pot aprea i operatorii logici .....................................................
3. n expresiile logice se pot utiliza i operatorii aritmetici ............................................
4. n expresiile logice se pot utiliza i operatorii relaionali ............................................





Anexa 2
Se consider declaraia:
var a, b: integer;
c, d: real;
m, n: char;
p, q:boolean;
Determinai care din urmtoarele instruciuni de atribuire snt corecte:
a:= sqr(b); a:= pred(b);
c:= a / b; q:= A > b;
p:= d + b; m:= succ (C);
n:= chr(80); b:= c +sqrt (a);

S-ar putea să vă placă și