Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecie

Obiectul de nvmnt: FIZIC


Profesor:
Tema leciei: Recapitularea i sistematizarea cunotinelor de la unitatea de nvare Principiile
mecanicii newtoniene. Tipuri de fore
Clasa: a IX-a
Tipul leciei: lecie de recapitulare-sistematizare
Obiective cadru: cunoaterea i nelegerea termenilor i conceptelor specifice domeniului
fizicii; dezvoltarea capacitii de analiz i de rezolvare de probleme.

Competente specifice:
CS
1
s enune principiile mecanicii newtoniene;
CS
2
s defineasc principalele tipuri de fore i s scrie relaiile matematice de calcul a
modulelor acestora, preciznd semnificaia mrimilor care intervin;
CS
3
s recunoasc i s reprezinte grafic forele care acioneaz ntr-o situaie concret;
CS
4
s rezolve probleme simple aplicnd principiile mecanicii.

Strategii didactice:
a. mijloace de nvmnt:
Schema de recapitulare: teste, manual, culegeri, tabl, cret.
b. metode de nvmnt:
Conversaia de fixare-sistematizare, algoritmizarea.
c. forme de activitate:
Frontal, pentru reactualizarea cunotinelor..
Individual, pentru rezolvarea problemelor.
d. metode de evaluare:
Verificare curent oral
Observarea sistematic a elevilor.



Succesiunea activitilor de instruire

Nr.
Crt.
Eveniment
Didactic
Durata
(min.)
Activitatea de instruire Obiective
Activitatea
profesorului
Activitatea elevilor
1. Moment
organizatoric
2 - verificarea prezenei,
captarea ateniei
- se pregtesc pentru
lecie

2. Prezentarea
schemei de
recapitulare a
noiunilor
nvate la
capitolul
Principiile
mecanicii
newtoniene.
Tipuri de fore
3 - prezint schema de
recapitulare
- urmresc schema de
recapitulare










3. Recapitularea -
sistematizarea
noiunilor
nvate la
capitolul
Principiile
mecanicii
newtoniene.
Tipuri de fore
20 Pune ntrebri:
Cine a formulat
principiile mecanicii
clasice? Care este enunul
principiul I? Ce este
ineria? Care este msura
ineriei unui corp? Care
este enunul celui de-al
doilea principiu? Scriei
ecuaia pr.II.
Care este enunul Pr.III?
Ce tipuri de fore
cunoatei? Care sunt
relaiile pentru
determinarea modulelor
acestor fore?
Exemplificai,
reprezentai grafic forele
care acioneaz n situaii
concrete.


- rspund la ntrebri
- noteaz ecuaia pr.II









- scriu pe tabl i pe
caiet relaiile pentru
greutate, f.f.,
f.elastic.
- identific tipurile de
fore care acioneaz
n situaii concrete.

O
2
O
3
4. Rezolvarea unor
probleme cu
diferite tipuri
de fore
20 - prezint fia cu
probleme
- numete elevi pentru
rezolvarea problemelor
la tabl
- d o problem pentru
rezolvare individual
- ies la tabl pentru
rezolvarea
problemelor


O
3


O
4

5. Evaluarea 4 - apreciaz i noteaz
elevii care s-au fcut
remarcai n timpul leciei




O
1

O
2
O
3
O
4

6. ncheierea
leciei
1 - d tema pentru acas - noteaz tema




































































SCHEMA DE RECAPITULARE

Principiul I al mecanicii (principiul ineriei). Ineria.
Principiul al II-lea al mecanicii.
Principiul al III-lea al mecanicii.
Tipuri de fore:
- greutatea
- fora de tensiune elastic
- fora de frecare / legile frecrii
- fora elastic / legea lui Hooke.
Probleme cu tipurile de fore studiate.



Probleme propuse:

1. Cu ce acceleraie s-a micat un lift de mas m = 1t, dac tensiunea din cablul su de susinere
a fost T = 13,8 kN?

2. Corpurile din figur au masele m
1
= 6 kg i m
2
= 4 kg i
se mic fr frecri, scripetele fiind ideal iar firul de
legtur inextensibil i fr greutate. S se determine
tensiunea n firul de legtur (T) i fora care apas
scripetele (F). (g = 10 m/s
2
)
a) T = 24 N; F = 48 N;
b) T = 12 N; F = 20 2 N;
c) T = 10 N; F = 20 N;
d) T = 24 N; F = 24 2 N;
e) T = 40 N; F = 60 N;

3. Un corp cu masa de 4 kg se afl pe un plan nclinat cu unghiul de 30. Coeficientul de frecare
dintre corp i plan este = 0,3. S se determine:
a) fora ce trebuie aplicat paralel cu planul pentru ca acceleraia corpului pe plan n sus s fie
de 1 m/s
2
;
b) fora ce trebuie aplicat paralel cu planul pentru a se obine coborrea corpului, cu aceeai
acceleraie;
c) fora ce trebuie aplicat paralel cu planul pentru ca micarea corpului s fie cu vitez
constant.


m
1
m
2

S-ar putea să vă placă și