Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DIDACTIC

Vrjitoarea pentru Halloween


DATA:
CLASA: a IV-a
SCOALA: coala Gimnazial Iuliu Maniu Zalu
PROFESOR NVMNT PRIMAR: NEGREAN EUGENIA MONICA
ARIA CURRICULARA: Tehnologii
OBIECTUL: Educatie tehnologica
UNITATEA DE INVATARE: Activitati cu materiale obtinute prin prelucrare: Hrtia
SUBIECTUL: Vrjitoarea pentru Halloween
TIPUL LECTIEI: Lecie de predare, insusire de noi cunostinte
SCOPUL:
Dezvoltarea simului practic i estetic
Cunoaterea i utilizarea unor tehnici de lucru nvate (decupare dup contur, lipire,
nnodare, asamblare) cu diverse materiale i ustensile n realizarea unei produs
Cunoaterea semnifcaiei acestei srbtori: origine, cuvinte, tradiii i obiceiuri legate de
Halloween
OBIECTIVE OPERAIONALE:
a)cognitive:
1

O1: S utilizeze operaii simple de lucru cu materiale necesare;
O2: S se familiarizeze cu tehnicile de lucru necesare obinerii produsului;
O3: S decupeze corect, dup contur, pentru a putea defnitiva produsul;
O4: S asambleze prtile componente ale produsului, corect;
O5: S respecte etapele de lucru;
O6: S spun cuvintele specifce acestei srbtori n limba englez.
b) motrice:
O1 s aplice tehnicile de lucru invatate, in realizarea compozitiei
O2 s realizeze sarcini de lucru mnuind corect materialele si ustensilele de lucru

c) afective:
O1 s manifeste interes fa de activitate, concretizat n comportament, prin atenia sporit i
implicare activ
O2 s fe ncntai de realizarea lucrrii pentru Halloween
O3 s manifeste o atitudine degajat n comunicarea oral

METODE SI PROCEDEE: conversaia, explicaia, demonstraia, munca independenta, expunerea,
observarea dirijata, exercitiul individual, instruirea programata.
MATERIAL DIDACTIC: calculator, fe
o coala de carton A4
acuarele / carioci
1 bucata de material textil
2

foarfece
a mai groas
lipici
FORMA DE ORGANIZARE: frontal si individual
DURATA: 50 minute
BIBLIOGRAFIE:
Lucian Stan, Ileana Stan Abilitati practice - Ghid metodologic privind proiectarea si
desfasurarea activitatilor de predare invatare evaluare (clasele I IV), Editura
Aramis, Bucuresti, 2001
Brandusa Gherasim, Maricica Hutupasu, Elene Nechifor Educatie tehnologica clasa a IV-a,
Editura Euristica, Iasi, 2006
MEC, Consiliul National pentru Curriculum Curriculul National Programe scolare pentru
invatamantul primar, Editura Alpha MDN, Buzau, 1998
www.edu.ro, Curriculum naional. Programe colare pentru nvmntul primar
www.didactic.ro
3

Evenimentele
instruir
ii
O
b
O
p
Coninutul leciei Strategii
didactice
Forme
de
evalu
are Activitatea
nvtoarei
Activitatea
elevilor
Metode
i
proced
ee
Mijloac
e de
nvm
nt
Moduri
de
organiz
are
4

! " # $ % & '
Moment
ul
organiza
toric
Voi pregti clasa, materialul
didactic necesar si elevii,
asigurnd un climat propice,
pentru buna desfasurare a
leciei de educatie
tehnologica.
Elevii se vor pregti pentru
nceperea leciei de educa-
tie tehnologica.
conversatia foarfeca, li-
pici, carton
colorat
frontal observarea
sistematic
Captare
a
atentie
i
!ragii mei, ast"i, la
aceast or deosebit, vam
adus un musafir. # un musafir
secret, despre care nu credeam
c poate s vorbeasc. Vrei s
$tii despre cine e vorba%
& le arat Vr'itoarea, o
mascot $i le citesc povestea
ei( Anexa 1
#a ne va a'uta s ne
decorm sala de clas pentru
)allo*een. +redei c o va
face%
Ii exprim prerea.
explicatia
conversatia
exercitiul

Brainstor-
ming
conversatia

mascota
frontal
frontal
observarea
sistematic
analiza
rspunsuri-
lor
Anuntar
ea temei
si a
obiectiv
elor
,nunt tema lectiei
Vrjitoarea pentru
Halloween cu oca"ia acestei
srbtori.
,poi voi comunica elevilor
scopul si obiectivele leciei ce
vor trebui atinse in cadrul
acestei lecii demonstrative.
Ascult cu atenie care este
tema leciei i obiectivele ce
urmeaz a f ndeplinite.
explicatia
expunerea
conversatia
frontal


-

(rezent
area
noului
con)
inut i
diri)
jarea
nvrii
Vr'itoarea mia promis c o
s v a'ute, dar nu sa putut
abine $i a pregtit pentru voi
cteva capcane, pe care trebuie
s le dep$ii ca s a'ungei la
modelul pe care .l vei lucra
ast"i.
/rima capcan este o fi$ cu
un labirint. &Anexa 2) !up ce
vei de"lega labirintul vei avea
acces la lista de cuvinte .n
limba engle", specifice
acestei srbtori.&Anexa 3)
!ac nu $tiu cuvintele nu vor
reu$i s confecione"e m$tile
pregtite.
0e pre"int un material
po*erpoint care conine o
descriere succint a acestei
srbtori1 origine, tradiii $i
obiceiuri legate de
),0023##4. &Versiune .n
limba englez(
5ravo6 ,i participat activ
$i meritai modelul promis. &7e
pre"int modelul ca pe o
surpri"(.

+er elevilor s identifice
materialele pe care le au pe
Rezolv sarcinile de pe fa
primit.
Inva cuvintele n limba
englez.( witch, spider,
broom, monster, mummy,
haunted castel, cloak...)
Urmresc prezentarea ppt.
explicatia
observatia
dirijata
conversatia
explicatia
explicatia
demonstra-
tia
explicatia
conversatia
f
calculator
frontal
Frontal
individual
Frontal
observarea
comporta-
mentului
elevilor
8

a) Int
uirea
materialului i
prezentarea
lucrrii model
b) Ex
plicarea i de-
monstrarea
modului de lu-
cru
c) Executarea
lucrrii de c-
tre elevi

banc.


/re"int elevilor lucrarea
model &Anexa 4) $i .mpreun
cu ace$tia identific
materialele din care sunt
alctuite, precum $i
principalele tehnici de lucru.
#9plic $i demonstrea"
modul de e9ecuie al lucr
rilor.
/e tabl este scris planul de
lucru necesar reali"rii lucrarii.
/ana sa inceapa reali"area
lucrarii, voi cere unui elev s
repete etapele de lucru.
7olicit elevilor s reali"e"e
lucrarea orientnduse dup
planul de lucru de pe tabl,
folosind corect tehnicile de lu
cru &conturare, decupare dupa
contur, lipire, innodare( si sa
lucre"e .ngri'it $i curat, avnd
gri' s nu se rneasca.
/e parcursul orei1
.ndrum, corecte", .ncura'e",
atenione".
Elevii descoper i descriu
materialele pe care le au pe
bnci.
ndrumai, elevii umesc ma-
terialele folosite pentru
realizarea lucrrii i iden-
tifc tehnicile de lucru.
Elevii urmresc cu atenie
explicaiile i demonstraia
invatatoarei.
Elevul solicitat repet eta-
pele de lucru.
Ascult i respect
cerinele i ncep s lucreze
pe fond muzical.
Elevii se strduiesc s lu-
explicatia
demonstra-
tia
munca
independen-
ta
explicatia
munca
independen-
ta
explicatia
conversatia
tabla
model
hrtie
foarfeca,
lipici
:

creze n linite i ordine.
Asigurar
ea
retentiei
si a *eet)
bac+)
ului

/e msur ce lucrrile sunt
gata se vor a$e"a .n faa clasei,
obinnduse o mic e9po"iie.
+er elevilor s aprecie"e lu
crrile dup urmtoarele
criterii1
corectitudinea decuprii
aran'area elementelor
acurateea lucrrii
;ac aprecieri generale $i
individuale asupra modului de
reali"are a lucrarilor.
Elevii realizeaz expoziia.

Fac aprecieri asupra
lucrrilor expuse
expunerea
explicatia
conversaia
Lucr
arile
realizate
frontal

analiza
aprecierea


,nc-eier
ea
lectiei
Voi face aprecieri asupra
comportrii din timpul
activitii $i al modului eficient
de lucru.
;iecare .$i va imagina o
poveste .nfrico$toare .n care
persona'ul principal s fie
vr'itoarea obinut ast"i.
&Anexa 5). 0e sugere" s
foloseasc $i cuvinte .n limba
engle", specifice acestei
srbtori.

Scriu o poveste
despre vrjitoarea obinut.

conversatia

frontal
individual



<

Anexa 1
Povestea btrnei vrjitoare
A fost odat ca niciodat, c de n-ar f nu s-ar povesti, o feti.
Ea era ascultatoare i nu ieea niciodat din cuvntul prinilor
si.
ntr-una din zile le-a spus prinilor ei:
- Am auzit multe despre o vrjitoare btrn i-mi doresc foarte
mult s merg s o vad! Oamenii spun c are o cas mare i plin
de lucruri minunate!
- Vrajitoarea este o btrn viclean, care svrete o mulime
de fapte pgne! Dac o s te duci s o vezi, nu mai eti copilul
nostru! i-au rspuns parinii. Fetia nu a ascultat cuvintele
prinilor i s-a dus s o vad pe vrjitoare. Btrna a
ntmpinat-o ntrebnd-o de ce este suprat. Fetia i-a rspuns:
- M-am speriat pentru ca am vzut un om negru n dreptul
scrilor casei tale.
- Era un miner, i-a raspuns btrna.
- Apoi am vzut un om verde!
- Era vntorul, i-a replicat ea.
- A urmat un om rou, i-a zis fetia!
- Acela era mcelarul!
- Dar cel mai mult m-a nfricoat, a spus fetia, momentul n
care am privit pe fereastra i am vzut o creatur cu o fa
ciudat mbrcat n hainele tale!
- Asta nsemn c ai vzut adevrata fa a vrjitoarei! Pe tine
te-am ateptat timp ndelungat pentru a primi lumina de care
aveam nevoie!
copac i a bgat-o la foc!...
Dup ce copacul s-a fcut scrum, btrna s-a asezat lnga
vatr i s-a nclzit spunnd:
-Ce bine ma simt! Focul nu a mai fost aa puternic de mult
timp!
=

Anexa 2
Ajut-l pe Frankenstein s ajung la casa bntuit!
Help Frankenstein t get t t!e !aunte" !use!
1>

Anexa 3
WITCH BROOM CLOAK CAULDRON
BLACK CAT SPIDER
BAT GHOST MONSTER
MUMMY GRAVEYARD OWL
HAUNTED CASTLE MOON
GOBLIN PUMPKIN
11

SKELETON VAMPIRE
Anexa 4
o coala de carton ,4
acuarele ? carioci
1 bucata de material te9til
foarfece
ata mai groasa
lipici
1. 7e imprima componentele vra'itoarei din ane9a si se decupea"a dupa
contur
2. 7e asamblea"a bucata cu bucata si se leaga cu ata in dreptul punctelor
pentru a obtine o marioneta
12

3. 7e colorea"a marioneta obtinuta
4. !in bucata de tesatura se decupea"a un trape" pentru rochie si i se fac
fran'uri
-. 7e lipeste peste carton ca o rochie
8. 7e lipeste matura in mana dreapta
:. 7e perforea"a palaria in varf si se introduce ata pentru a o suspenda
<. 7e decorea"a rochita in functie de imaginatia fiecaruia decupand si lipind
diverse figurine din carton, sau chiar bucatele de material de diverse
culori
13

14

1-


#e"actea$ scurt p%estir &n'ric(tare!
)rite a s!rt scarr* str*!
Anexa 5
18

S-ar putea să vă placă și