Sunteți pe pagina 1din 3

C.E.C.C.A.R.

Filiala Bacau
Vizitiu Ioana Nectara
Stagiu An I

Bilet nr. 26
1. La 30.06.N, o ntreprindere obine o subvenie de 16.000.000 u.m. pentru
a achiziiona o instalaie al crei cost este de 40.000.000 u.m. i care va f
amortizat conform metodei lineare pe o durat de 4 ani. Administraia public
acord subvenia cu condiia angajrii a trei absolveni pentru o durat minim de
un an. Presupunem c n exerciiul N+l societatea a fost obligat s ramburseze
90% din subvenia pentru investiii pe care o primise n exerciiulprecedent.
S se contabilizeze rambursarea subveniei n conformitate cu IAS 20, tiind
c la data primirii sale subvenia se dedusese din valoarea activului.
Rezolvare:
Subveniile guvernamentale pentru active, trebuie prezentate n bilan fe
prin nregistrarea subveniei ca venit amnat, fe prin deducerea subveniei
pentru obinerea valorii contabile a activului
Uneori, subveniile sunt primite ca parte a unui pachet de ajutoare fnanciare
sau fscale care este nsoit de o serie de condiii. Se poate considera potrivit
alocarea unei pri din subvenie pe o anume baz i a altei pri pe o baz diferit.
In cazul nostru subventia a fost alocata in intregime achizitiei activului,
nefind alocata nicio parte conditiei angajarii celor 3 absolventi.
Inregistrarile efectuate la 30.06.N
Achizitia utilajului:
2131
=
-

404

Contabilizarea subventiei:
445
=
Incasarea subventiei:
5121
=

40.000.000
475

445

16.000.000
16.000.000

Deducerea subveniei pentru obinerea valorii contabile a activului:


475
=
2131
16.000.000

Inregistrarea amortizarii utilajului la 31.12.N


24.000.000/4 = 6.000.000/2 = 3.000.000
6811
=
2813

3.000.000

In ex. N+1:
Rambursarea unei subvenii referitoare la un activ trebuie nregistrat prin
creterea valorii contabile a activului. Amortizarea suplimentar cumulat care ar f
fost recunoscut la zi ca o cheltuial n absena subveniei trebuie recunoscut
imediat drept cheltuial

Rambursarea subventiei prin cresterea valorii contabile


16.000.000*90% = 14.400.000
2131
=
5121
14.400.000

activului

Si inregistrarea diferentei de amortizare:


Amortizare curenta = 3.000.000
Amortizare in cazul diminuarii subventiei
38.400.000/4 = 9.600.000(aferenta N+1)+4.800.000 (aferenta N) =
14.400.000
Diferenta de amortizare:
6811
=
2813
11.400.000

2. O societate comercial cu amnuntul achiziioneaz mrfuri pe baza


facturii. Preul de cumprare 400 lei, rabat 2%, scont de decontare 1%, TVA 19%.
Societatea ine evidena mrfurilor la pre cu amnuntul (inclusiv TVA).In condiiile
n care cota de adaos comercial este de 30%, care este preul cu amnuntul
(inclusiv TVA) al mrfurilor achiziionate?
Rezolvare:
Costul de achiziie
= 400,00
Rabat 2%
= 8,00
Val. Neta comerciala = 392,00
Scont 1%
= 3,92
Val. Neta fnanciara = 388,08
Preul de vnzare cu amnuntul = valoarea neta comerciala + adaosul
comercial aferent acesteia + TVA neexigibil:
392 + 392 x 30% +19% x 509,6 = 606,424 lei
3. O societate pe aciuni pltitoare de impozit pe proft, ale crei aciuni sunt
deinute de A.A (persoan fzic) n proporie de 70% i de B.B (persoan fzic)
30%, realizeaz n exerciiul fnanciar 2009 venituri totale de 500.000 lei, din care
venituri neimpozabile de 10.000 lei, respectiv cheltuieli totale de 400.000 lei, din
care cheltuieli nedeductibile 30.000 lei. Conform politicii de dividend, 60% din
rezultatul annual net se repartizeaza la dividende. Dividendele se platesc in luna
martie 2011.
Calculati si inregistrati in contabilitate: impozitul pe proft, dividendele brute,
impozitul pe dividende, plata dividendelor nete prin virament bancar si plata cu
numerar a impozitului pe dividende (precizati scadenta acestuia).
Rezolvare:
-

Proft impozabil = venituri totale cheltuieli totale venituri neimpozabile +


cheltuieli nedeductibile
= 500.000 400.000 10.000 + 30.000 = 120.000
Impozit profit
= 16% * profit impozabil
= 120.000 * 16% = 19.200
proft brut
= 500.000 400.000 = 100.000 lei
proft net
= proft brut impozit pe proft = 100.000 19.200 =
80.800

dividende

= 60% din profitul net


= 60%* 80.800 = 48.480
divedendele actionarului AA= 70% X 48.480 = 33.936
dividendele actionarului BB = 30% X 48.480 = 14.544
impozitul pe dividende = 48.480*100/84= 57.714
= 57.714*16% = 9.234
impozitul afferent lui AA = 9.234*70% = 6.464
impozitul afferent lui BB = 9.234*30% = 2.770
plata dividendelor prin virament bancar
457
=
5121
48.480
plata cu numerar a impozitului pe devidende
446
=
5311
9.234
impozitul pe dividende este scadent in 25 a lunii urmatoare lunii in care s-a
efectuat plata catre actionari sau 31.12 a anului in care s-a facut distribuirea
dividendelor, in cazul de fata scadenta este 31.12.2010 chiar daca
dividendele se platesc in luna martie 2011.