Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

(ACTIVITATE OUTDOOR)
UNITATEA DE NVMNT: Grdinia cu program prelungit nr. 3 Sebe;
EDUCATOARE: Godiciu Ileana-Maria;
GRUPA: Mare;
TEMA ANUAL: CND/ CUM I DE CE SE NTMPL? ;
TEMA SPTMNII: Ce ne aduce toamna-n co?;
TEMA ACTIVITII:n grdina de legume;
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare-evaluare;
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate integrat (D+DOS);
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic;
LOCUL DESFURRII: grdina cu legume;
FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal, pe grupe.
SCOPUL ACTIVITII:
Dezvoltarea i evaluarea capacitii de cunoatere i recunoatere a legumelor de toamn, precum i
stimularea curiozitii pentru investigarea acestora n mediul lor natural.
Consolidarea deprinderilor practic-gospodaresti.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
D:
O1 - s denumeasc legumele de toamn culese din grdin;
O2- s asocieze legumele cu culorile corespunztoare acestora;
O3- s descrie legumele prin antrenarea analizatorului vizual (culoare, mrime);
DOS: O4- s culeag legume din grdin;
O5 - s prepare o salat de legume;
O6 - s respecte natura i regulile de igien;
STRATEGII DIDACTICE
METODE I PROCEDEE : conversatia, explicaia, observaia, problematizarea, jocul didactic;
MATERIAL DIDACTIC: legume de toamn din grdin, o mas, cuit, linguri, farfurii, sare,
coulee, sap;
SARCINA JOCULUI:
- Copiii vor culege legumele pe care le vor ghici;
- Copiii vor prepara salatele respectnd cerinele (salat din legume rotunde i
salat din legume lunguiee);
REGULI DE JOC:
- Copiii culeg doar legumele indicate prin ghicitori;
- Copiii prepar salatele doar din legumele care respect cerinele educatoarei;
ELEMENTE DE JOC: ghicitori, aplauze;
DURAT: 45;
BIBLIOGRAFIE:
1. ,, Activitatea integrata din gradinita , ed. Didactica Publishing House, 2008
2.,, Curriculum pentru nvmntul precolar ( 3 la 6/7 ani) , M.E.C.T. 2008

DEMERSUL DIDACTIC
EVENIMENT
DIDACTIC

CONINUT TIINIFIC

Moment
organizatoric

Se vor lua msurile necesare unei bune desfurri a


activitii-discuii preliminare cu proprietarul grdinii,
amenajarea spaiului unde se va prepara salata. Ne
vom deplasa spre grdina de legume.
Se face prin urmtoarele versuri
Iepuraul opil
Gogoarul sare iute:
A plecat in graba mare, ,,i pe mine de m vrei
Prin grdina cu legume Vitamine multe ,multe,
Ca s fac o plimbare.
De la mine ai sa iei.
Rotunjoar, drgla,
Lng el o varz crea,
Dup-o tuf de urzici,
Un morcov i-un pastrnac,
St o roie bucluca
Spun c sunt bune i ele,
,,Iepura, ce faci pe-aici?,
S le bage drept n sac.
,,Am venit s vd grdina ,, ,,Frate,toate suntei bune
i-i spune opil ei.
Crude,coapte, n salat,,
Uite-aicea lng mine
Zise opil- atuncea
ade grasul de ardei.
i le lu pe toate-odat.
Verde, aromat i vesel Greu e sacul, tii prea bine
Semn ii face s-l mnnci, ns mare vreau s cresc
Alturi de praz si ceap,
Copii, multe vitamine
In salat s-l arunci.
Legumele druiesc!

Captarea
ateniei

Anunarea
temei i a
obiectivelor

Dirijarea
nvrii

STRATEGII
DIDACTICE

EVALUAR
(instrumente
indicatori)

Explicaia

Observarea
comportamen
lui copiilor

Astzi vom merge ntr-o grdin, vom vom culege


legume proaspete i vom prepara o salat;
Copiii observ grdina i legumele. Le ofer coulee i
le propun s profitm de ocazia de a consuma legume
proaspete culegndu-le direct din grdin.
Pentru a fi culesul mai distractiv vom recolta legumele
pe baza unor ghicitori. Eu voi spune ghicitori despre
legume, iar copiii, pe rnd, vor culege leguma
potrivit. Copiii vor culege legume, aezndu-le n
coulee. n timp ce le recolteaz, ei observ plantele,
modul cum sunt aezate pe rnduri, cum roiile i
fasolea, stau pe vrejii legai de pari,
cum, pentru a-i culege, cartofii, morcovii i
pstrnacul trebuie scoi din pmnt cu o sap.
Se va desfura jocul de prob.
Ghicitori:Cu rochita rosioara,
Cand prind a te dezbraca
N-am de ce ma bucura
Ca ncep a lacrima. (ceapa)
Am camasi nenumarate
Le port pe toate mbracate. (varza)
Ce-i rosu, mar nu-i;
Creste-n pamant, ceapa nu-i? (sfecla)etc.

Observaia
Conversaia
Explicaia

Observarea
comportamen
lui copiilor

Jocul didactic

Problematizarea

Evaluarea
rspunsurilo
copiilor

Dup ce se spal pe mini vor descrie i vor compara


legumele culese cu ajutorul analizatorilor vizual, tactil
Observaia
i gustativ. Se analizeaz prile componente ale
Conversaia
legumelor, prin comparaie (se denumesc, se pipie, se
specific forma, mrimea, culoarea, se compar, se
decojesc, se rup frunzele, se ncearc ruperea tulpinii,
se specific mirosul, se gust i se precizeaz gustul);

Obinerea
performanei

Incheierea
activitii

Se va face prin activitatea practic-gospodreasc.


mprii n 2 grupe, copiii vor prepara cte o salat de
legume, respectnd urmtoarele cerine:
- Grupul I: salat din legume rotunde (roii,
ceap, sfecl, cartofi, varz);
Grupul II: salat din legume lunguiee
(castravei, morcovi, pstrnac, fasole).
Copiii vor identifica legumele. Ei vor realiza c, pentru
a fi consummate, unele legume trebuie preparate
termic (cartofi, fasole).
Se vor prepara salatele, apoi vom discuta despre
ingredientele pe care le-au pus n ele i despre modul
de preparare.
Ce mai putem prepara din aceste legume? (ghiveci,
ciorb, tocni, murturi);

n finalul activitii se fac aprecieri asupra modului de


comportare i participare al copiilor pe parcursul
activitii i se vor consuma salatele preparate.
Vom concluziona c legumele proaspete, culese direct
din grin, sunt cele mai gustoase i mai sntoase.

Explicaia
Observaia
Conversaia
Jocul didactic
Problematizarea

Conversaia
Explicaia

Aprecieri
verbale

S-ar putea să vă placă și