Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de lecie

I. Date de identificare:
Data: 16.12.2014
Clasa: a XII-a
Instituia de nvmnt: Liceul Teoretic Onisifor Ghibu, mun. Chiinu
Cadrul didactic/student: Andrei GNATIUC
II. Construcia:
Tema: PROBLEMELE GLOBALE CONTEMPORANE. Problema subnutriiei.
Tipul leciei: mixt.
Obiective operaionale:
Elevii vor fi capabili s:
O1: S defineasc noiunile: malnutriie, foamete, lecturnd textul din manual;
O2: S numeasc i s descrie cauzele subnutriiei, utiliznd manualul;
O3: S identifice marile perioade de foamete n lume, utiliznd tabelul din manual;
O4: S compare cele dou extreme: subalimentaia i supraalimentaia, lecturnd textul manualului;
O5: S propun soluii pentru rezolvarea problemei subnutriiei, n baza cunotinelor acumulate.
Strategii didactice:
a) Metode i procedee: povestirea didactic, conversaia, explicaia, munca cu manualul, Brainstorming, RAI.
b) Mijloace de nvare: tabel, poze (PPT).
c) Forme de organizare a activitii didactice: frontal, individual.
Bibliografie:
1. ISTORIE EPOCA CONTEMPORAN, clasa a XII-a, Nicolae Enciu, Civitas, 2011.

Etapele leciei

Evocarea:
1.Momentul
organizatoric
a) Pregtirea
rechizitelor
b) Apelul
c) Captarea
ateniei

d) Evaluarea
temei de acas

Subcompetene
Obiective
operaionale

Metode i
procedee
de nvare
Conversaia

Mijloace
didactice

Forme de
Activitatea
organizare
profesorului
a
activitii
didactice
Frontal
-Bun ziua!
-Va rog, luai loc!
-V rog s v pregatii
rechizitele colare de
care vei avea nevoie la
lecie, iar ntre timp eu
voi face apelul.
-Absenteaz __ elevi.
-Lecia de astzi vreau
s o ncepem cu un joc
de cuvinte. Vorbeam la
lecia anterioar despre
Problemele
Globale
Contemporane.
V
propun s formm un
cerc, persoana care
vorbete prima va
trebui s arunce pixul
cuiva din cerc; cel care
prinde pixul, rspunde,
apoi arunc pixul mai
departe. Este un joc de
cuvinte, va trebui s
spunem cte un cuvnt
cu
referin
la
Problemele
Globale.
Cine prinde pixul dar

Activitatea elevului

Tim
pul

Elevii se ridic n picioare i


salut profesoara.
i pregtesc rechizitele
colare i sunt ateni s-i
confirme prezena n timp ce
profesoara face apelul.

-Sunt activi n cadrul jocului


i rspund:
Terorism, nclzire global,
rzboaie,
problema
energetic, poluarea, topirea
ghearilor, suprapopularea,
epidemiile,
foametea,
srcia, etc

Observaii

nu tie un cuvnt, iese


din joc. S ncepem!
-Care a fost tema
studiat
la
lecia
trecut?
- Pentru acas ai avut
de realizat trei sarcini,
n caieele trebuia s
scriei:
1.Cauzele terorismului;
2. S aducei cinci
exemple de acte de
terorism;
3. S identificai soluii
pentru
rezolvarea
problemei terorismului.

7
Tema leciei de data trecut
a fost: TERORISMUL O
AMENINARE
LA
ADRESA SECURITII
MONDIALE

Elevii trec n faa clesei la


rspuns:
1. Rspunde Mihai;
principala cauz a fost i
este nc lipsa de dorin i
de iniiativ a claselor
conductoare de a rezolva
problemele arztoare cu care
este confruntat societatea.
Violena genereaz violen.
Actul individual de violen
este rspunsul la o situaie
politic i social. Srcia,
injustiia, segregaia rasial
alimenteaz continuu acest
fenomen.
2. Rspunde Daniela;
Oklahoma City, SUA, 1995;
New York, SUA, 2001;
Beslan, Federaia Rus,
2004;
Londra,
Marea
Britanie, 2005.
3. Rspunde Ion.

nelegere i cooperare ntre


state. Lichidarea srciei, a
injustiiei, a segregaiei
rasiale.
Realizarea
sensului
a) Anunarea
temei noi
b) Planul
leciei

c) Anunarea
obiectivelor
operaionale

Povestirea
didactic

Frontal,
Individual

-V rog s notai n
caiete tema leciei de
astzi: PROBLEMA
SUBNUTRIIEI
-Pn la sfritul leciei
mpreun
vom
fi
capabili s:
O1: S defineasc
noiunile: malnutriie,
foamete,
lecturnd
textul din manual;
O2: S numeasc i s
descrie
cauzele
subnutriiei, utiliznd
manualul;
O3:
S
identifice
marile perioade de
foamete n lume,
utiliznd tabelul din
manual;
O4: S compare cele
dou
extreme:
subalimentaia
i
supraalimentaia,
lecturnd
textul
manualului;
O5: S propun soluii

Elevii noteaz n caiete tema


nou i planul leciei.
Ascult
i
analizeaz
obiectivele
leciei
care
urmeaz a fi nsuite pn la
sfritul leciei.

pentru
rezolvarea
problemei subnutriiei,
n baza cunotinelor
acumulate.
d) Predarea
temei noi

O1

Povestirea
didactic,
conversaia
, explicaia,
munca cu
manualul,
braistormin
gul.

Manualul

Frontal,
Gsii n textul din
individual, manual
definiiile
pe grupe pentru
noiunile:
malnutriie, foamete, i
scrieile n caiete.

Malnutriia constituie un
dezechilibru deficien sau
exces n raportcu elemente
nutritive i de alte
componente alimentare care
sunt necesare pentru o via
sntoas.
Foametea este un fenomen
n care o mare parte a
populaiei unei regiuni sau
unei ri este att de
prost hrnit,nct moartea
prin inaniie devine un
fenomen obinuit.

Identificai
i
caracterizai
cauzele
foametei,
lecturnd
textul din manual (pag
344).

Armatya Sen, Laureat al


Premiului Nobel, este de
prere c srcia, i nu lipsa
hranei este, n principal,
cauza
care
genereaz
foametea. Chiar n condiiile
existenei unei disponibiliti
suficiente
alimentare,
puterea
de
cumprare
sczut a oamenilor i
mpiedic s-i procure

O2

hrana necesar.
Politicile
guvernamentale
greite:
distribuia
inechitabil a pmntului i
a
altor
resurse;
managementul inadecvat al
datoriei externe; declanarea
rzboaielor; diferite forme
de conflicte interne sau
externe.
O3

O4

La pagina 343 din Elevii lectureaz perioadele


manual avei un tabel de foamete, n ordine
cu Marile perioade de cronologic.
foamete n lume
V rog s lecturai pe
rnd cte o perioad de
foamete, ara n care a
avut loc i numrul de
victime.
ncepe
______,
urmtorul

Iar acum v voi


prezenta
cteva
imagini n care vei
vedea persoane ce
sufer de subnutriie i
obezitate.

n caietele voastre SUBALIMENTAIA.


desenai un tabel cu Manifestare: boli, eficien

ase compartimente, i
scriei n el prin
comparaie, modul de
manifestare i zonele
de
rspndire
ale
subalimentaie i ale
supraalimentaiei.

O5

V este bine cunoscut


metoda brainstormingului. V rog s
propunei ct mai
multe soluii pentru
rezolvarea problemei
subalimentaiei,
iar
_________, le va nota
pe tabl.

Foarte bine, iar acum,


s analizm mpreun
ct de mari sunt

sczut n munc, decesul


prematur.
Regiuni
de
rspndire:
Africa, America Latin.
SUPRAALIMENTAIA.
Manifestare:
obezitate,
eficien sczut n munc,
boli.
Regiuni
de
rspndire:
Rusia,
Marea
Britanie,
Grecia, Spania.
Crearea locurilor de munc
pentru a lichida srcia dar
i pentru a produce alimente.
Perfecionarea metodelor de
prelucrare a pmntului
pentru
obinerea
unor
cantiti mai mari de
alimente.
Evitarea conflictelor interne
i externe, a rzboaielor.
Promovarea unei politici
demografice adecvate.
Oferirea ojutoarelor statelor
srace de ctre cele bogate,
dar i a oamenilor sraci din
partea celor bogai.
Descchiderea
azilurilor
pentru sraci i neputincioi.

12

posibilitile
de
implementare pentru
fiecare dintre soluiile
propuse de voi.

Reflexia

Tema pentru
acas

Conversaia,
RAI.

Frontal

-Pentru a vedea ct de
bine ai nsuit tema
leciei, prin metoda
RAI
(rspunde

arunc investigheaz)
v acordai fiecruia
cte o intrebare pe care
am discutat-o la lecie.

-Ce este Subnutriia?


-Definete
noiunea
de
foamete.
-Ce este supraalimentaia?
-Care
sunt
difernaele
principale
dintre
subalimentaie
i
supraalimentaie?
-Care ar fi soluiile cele mai
aficiente pentru rezolvarea
problemei subnutriiei?
-Pentru acas, v rog s Elevii noteaz n caiete tema
analizai documentele pentru acas i i i-au rmas
(Hipocrate, Platon) de bun de la profesor.
la pagina 343.
-V mulumesc pentru
acest lecie! S avei o
zi bun!

S-ar putea să vă placă și