Sunteți pe pagina 1din 3

PROFESOR:

DISCIPLINA: Matematic

PROIECT DE LECIE
DATA

CLASA

UNITATEA DE NVARE__Mulimea numerelor raionale________________________________


TITLUL LECIEI

Multimea numerelor rationale

SCOPUL LECIEI

Asimilare de cunotine

OBIECTIVE OPERAIONALE:

La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:

1) S defineasca multimea numerelor rationale


2) S aplifice o fractie
3) S simplifice o fractie
4) S defineasca o fractie ireductibila
5) S defineasca opusul unui numar rational
6) Sa determine daca anumite numere sunt rationale sau nu
7)

METODE I PROCEDEE DIDACTICE

explicaia, expunerea, dialogul, exerciiul, conversaia,


.

MIJLOACE DE NVMNT manualul, culegerea,


TIPUL DE LECIE Lecie de comunicare de noi cunotine
DESFURAREA LECIEI: SCHIA LECIEI
Evenimentele
leciei

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

(CNM, metode, mijloace, materiale folosite)

(CNM, metode, mijloace, materiale folosite)

Moment
organizatoric

Verificarea prezenei
notarea absenelor.

elevilor

Captarea ateniei

Verificarea temei elevilor prin sondaj


folosind dialogul profesor elev, elev
- elev, prin confruntarea rezultatelor.

Verificarea leciei
anterioare

Profesorul ntreab elevii dac au fost


exerciii din tem pe care nu au reuit
s le rezolve.
Cheam un elev la tabl pentru a
rezolva exerciii din tem. Le d
elevilor care au fcut toat tema alte
exerciii i eventuale indicaii.

Informarea
elevilor asupra
obiectivelor
leciei

Anun titlul leciei noi i l scrie pe


tabl: Numere raionale .

Predarea noilor
cunotine

Def: ={x: exista a si b*

a
};
b
+={x: exista m* si b *
m
astfel incat x= }
n
astfel incat x=

a
0 dac a=0.
b
Def: A amplifica o fractie cu un
numar nenul inseamna a inmulti si
numitorul si numaratorul cu acel
numar.
c)
a a c

, a ,b *,c *
b b c
Def: A simplifica o fractie inseamna a
imparti si numitorul si numaratorul cu
un divizor comun al lor.
(d
a
a:d

, d | a si d | b.
b
b:d
Numaratorul si numitorul sunt numere
prime intre elefractii ireductibile.
Opusul unui numar rat. pozitiv x este
nr. negativ x iar opusul unui nr. rat.
negative x este nr. poz. x.
Consolidarea
cunotinelor

Tema pentru
acas

Profesorul propune spre rezolvare


exerciiile:
1.Stabiliti valoarea de adevar:
7
a)-9; b)7,8 ; c)56; d)
9
;
e) 0.
2. Enumerati elementele urmatoarelor
multimi:
6

a) A x : ;
x

b) B x : Z ;
x

Z ;
c) C x :
x2

Z ;
d) D x :
x5

16

.
e) E x :
x3

Se vor rezolva si problem din culegere

1.a) A; b) F; c) A; d) A ; e) A

6
a ) x D6
x
2.
x 1, 2,3, 6 A 1, 2,3, 6 ;
6
Z x D6 Z
x
b) x 6, 3, 2, 1,1, 2,3, 6
B 6, 3, 2, 1,1, 2,3, 6 ;

6
Z x 2 D6 Z
x2
c) x 6, 3, 2, 1,1, 2,3, 6
C 8, 5, 4, 3, 1, 0,1, 4 ;

7
Z x D7 Z
x5
d) x 5 7, 1,1, 7
D 12, 6, 4, 2 ;

16
x D16
x3
e) x 3 1, 2, 4,8,16
E 4,5, 7,11,19 ;

Elevii isi noteaza tema in caiete.

Manual pg 18, ex 1, 3, 5
2

S-ar putea să vă placă și