Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 20 mai 2014


Unitatea de nvare: coala Gimnazial Nr. 13, structur a colii Gimnaziale Candiano Popescu
Clasa a III - a
Propuntor: profesor pentru nvmntul primar Curea Georgiana Ctlina
Aria curricular: Matematic i tiinele naturii
Disciplina: Matematic
Unitatea de nvare: Uniti de msur
Subiectul leciei: Uniti de msurat lungimea. Metrul
Tipul leciei: comunicare nsuire de noi cunotine

Obiective operaionale:
La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
O1: s denumeasc unitatea de msur pentru lungime, pe baza explicaiilor profesorului;
O2: s recunoasc importana metrului n msurarea lungimilor, pe baza exerciiilor efectuate;

O3: s utilizeze instrumentele i unitile de msur potrivite pentru efectuarea unor msurtori, pe baza explicaiilor profesorului;
O4: s compare diferite lungimi, folosind instrumente de msur standard i nestandard;

Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea;


Mijloace de invatamant: cartea, tabla, plan, fi de lucru;
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;

Resurse temporale: 45 min

Material bibliografic:

Ministerul Educatiei si Cercetarii - Programe scolare pentru clasa a III-a, Bucuresti, 2005;
Stefan Pacearca, Mariana Mogos Matematica manual pentru clasa a III-a, Editura Aramis, 2005

Activitatea
Etapele leciei

Ob

Strategii didactice

Evaluare

op

profesorului

1. Moment
organizatoric

Asigur un climat potrivit pentru


ora de matematic.

2. Captarea
ateniei

Voi cere unor elevi s ias n faa


clasei pentru un exerciiu de
observare.
i voi ruga s fie ateni la nlimea
fiecruia pentru a putea rspunde la
cteva ntrebri.
1. Cine este cel mai nalt
dintre ei?
2. Cine este cel mai scund
dintre ei?
3. Cum putem afla cu precizie
nlimea fiecruia pentru a
verifica rspunsurile?

elevilor

Metode i
procedee

Mijloace
didactice

Forme de
organizare

i pregtesc cele
necesare pentru
desfurarea orei de
matematic.
Vin n faa clasei.
Conversaia

Chestionare
oral

Se studiaz cu atenie.
frontal
Joc didactic
Observare
sistematic

Vor rspunde
ntrebrilor.

problematizarea
3. Anunarea
temei i a
obiectivelor

Astzi vom nva despre principala Sunt ateni.


unitate de msur: metrul.
Se anun obiectivele leciei.
Voi scrie titlul leciei la tabl
Noteaz n caiete.
Uniti de msurat lungimea.
Metrul- multiplii i submultiplii.

conversaia
frontal
tabla

4. Dirijarea
nvrii

O3

O2

O4

Le voi prezenta elevilor o plan cu


uniti nestandard.
Vom discuta pe baza acesteia.
Vom face cteva exerciii de
msurare ale obiectelor din clas
banc, carte, caiet, coal, dar i
diferite lungimi prin clas. De
exemplu : lungimea de la banc
pn la u, lungimea de la catedr
pn la o anume banc etc
Toate vor fi notate pe tabl i n
caiete.
Le voi prezenta elevilor
instrumente standard de masurare a
lungimii: rulet, metrul
tmplarului, metrul croitorului,
rigla.
Vom efectua aceleai exerciii
pentru a putea compara rezultatele.

Vor fi ateni i vor


aduce completri.

Vor efectua
msurtori i vor
compara rezultate.
Exerciiul
Vor observa c
rezultatele nu sunt
egale, pentru c
unitile nestandard
sunt diferite la fiecare
persoan.

O2

Chestionare
oral

Carte

Individual

Observare
sistematic

Vor fi ateni i vor


aduce completri.

Caiet

Conversaia
Spaiul din
clas

Frontal
Chestionare
oral

Exerciiul
Rulet
Individual
Metrul
tmplarului

Metrul este unitatea principal


pentru msurarea lungimii. notez
la tabl
Ce ai observat ? Msurtorile
voastre au fost exacte ?
Pentru a putea msura lungimi mai
mari sau mai mici dect un m
exist alte uniti de msur .
Acetia se numesc multiplii i
submultiplii metrului .

Frontal

Banc

Vor nota n caiete.


O1

Plan
Conversaia

Metrul
croitorului
Rspund ntrebrilor.

Observare
sistematic

Frontal

Conversaia
Rigla
Individual
Tabla

Noteaz n caiete.

Plan

Voi prezenta plana cu multiplii i


submultiplii metrului . Voi
exemplifica pe metru , pe rigl .
Voi scrie la tabl care sunt acetia .
Multiplii metrului :
- decametrul (dam )
- hectometrul ( hm )
- kilometrul ( km )
Submultiplii metrului :
- decimetrul ( dm )
- centimetrul ( cm )
- milimetrul (mm )
5. Obinerea
performanei

6. ncheierea
activitii

Voi mpri clasa n dou grupe


pentru un joc didactic ce are ca
sarcin de lucru calcularea traseelor
a doi turiti.
Cine ajunge primul?
Va ctiga echipa care va rezolva
cel mai rapid i corect .
Prin cteva ntrebri voi evalua cele
nvate astzi .
Voi face aprecieri asupra felului
cum s-au descurcat elevii , felului
cum au scris i participat la lecie .
Se ofera recompense celor care au
raspuns.
Voi nota civa elevi .

Vor calcula n caiete


i doi elevi desemnai,
cte unul din fiecare
echip, va calcula la
tabl.

Pe grupe
Exerciiul

Table
Caietul

Conversaia
Frontal

ANEXA 1
201m
Turistul numrul 1:

321 m

254 m
100 m

123 m
A

Turistul numrul 2:
342 m
151 m
343 m

101 m
A

223 m

S-ar putea să vă placă și