Sunteți pe pagina 1din 2

Imperativul

Exist imperativ pentru persoana a II-a sg. i pentru persoana a II-a pl.

La persoana a II-a plural e simplu, forma e identic cu prezentul:

-a: a cnta voi cntai cntai! nu cntai!


-ea: a bea voi bei bei! nu bei!
-e: a merge voi mergei mergei! nu mergei!
-i: a citi voi citii citii! nu citii!
-: a cobor voi cobori cobori! nu cobori!
Cu persoana a II-a singular lucrurile sunt puin mai complicate.
Intervin diferene ntre forma afirmativ i forma negativ.
FORMA AFIRMATIV, persoana a II-a sg.:

Regula 1 !
Pentru verbele n -a, -,-i (cele cu-esc- n timpul conjugrii, ca a citi citesc),
ca i pentru verbele tranzitive n -e, -ea i -i, persona a II-a sg. a
imperativului e identic cu persoana a III-a sg. a prezentului indicativ.

Regula 1.a:
-a: a cnta el cnt (tu) cnt!
-: a cobor el coboar (tu) coboar!
-i (cu -esc- n conjugare): a citi el citete (tu) citete!
Regula 1.b, despre verbele tranzitive (adic verbele care au sau pot primi
complement direct, rspunde la ntrebrile pe cine?, ce?):
-e (tranzitive): a cere el cere (tu) cere!
-ea (tranzitive): a bea el bea (tu) bea!
-i (tranzitive): a oferi el ofer (tu) ofer!

Regula 2:
Persoana a II-a sg. a verbelor intranzitive n -e, -ea, -i este identic cu
persoana a II-a sg. a indicativului prezent. Unde verb intranzitiv e
verbul care nu poate avea complement direct.
-e (intranzitive): a merge tu mergi mergi!
-ea (intranzitive): a tcea tu taci taci!
-i (intranzitive): a dormi tu dormi dormi!

NOTA BENE!!!!
Pentru unele verbe tranzitive (a vedea, a auzi), persoana a II-a sg. a
imperativului e identic cu persoana a II-a sg. a indicativului prezent:
-ea (tranzitiv): a vedea tu vezi vezi! (ca n Vezi ce face copilul la
acolo!)
Unele verbe sunt neregulate:
a fi fii! / fii!
a zice -zi!(cu un singur i!)
a face f!
a desface desf!
a duce du!
a aduce adu!
a conduce condu!
a reduce redu!
a veni vino!
a preveni previno!
a reveni revino!

FORMA NEGATIV, persoana a II-a sg.:


Se formeaz cu negaia NU +infinitivul verbului.
Regul valabil pentru toate verbele de mai sus.
Ex:
-a: a cnta el cnt (tu) cnt! nu cnta!
-: a cobor el coboar (tu) coboar! nu cobor!
-i(cu -esc- n conjugare): a citi el citete (tu) citete! nu citi!
-e(tranzitive): a cere el cere (tu) cere! nu cere!
-ea (tranzitive): a bea el bea (tu) bea! nu bea!
-i (tranzitive): a oferi el ofer (tu) ofer! nu oferi!
-e(intranzitive): a merge tu mergi mergi! nu merge!
-ea(intranzitive): a tcea tu taci taci! nu tcea!
-i(intranzitive): a dormi tu dormi dormi! nu dormi!
a
a
a
a
a
a
a
a
a
a
a

fi fii!(cu doi i) nu fi!(cu un singur i, pentru c vine de la infinitivul a fi)


zice zi!(cu un singur i) nu zice!
face f! nu face!
desface desf! nu desface!
duce du! nu duce!
aduce adu! nu aduce!
conduce condu! nu conduce!
reduce redu! nu reduce!
veni vino! nu veni!
preveni previno! nu preveni!
reveni revino! nu reveni!