Sunteți pe pagina 1din 19

PROIECT DIDACTIC

Data :
Profesor:
Aria curricular : Matematic i tiine ale naturii
Disciplina: Chimie
Clasa :a-VIII-a
Unitatea de nvare: Substane simple cu utilizri practice.Metale
Subiectul leciei: Metale cu importan practic deosebit-Fierul i cuprul
Tipul leciei: Lecie de verificare i sistematizare a cunotinelor
Scopul leciei: Verificarea i evaluarea cunotinelor privind structura,starea natural,
proprietile fizice i chimice ale fierului i cuprului
Competene generale:
C1: Explicarea unor fenomene, procese, procedee ntlnite n viaa
de zi cu zi
C2: Investigarea comportrii unor substane sau sisteme chimice
C3: Rezolvarea de probleme n scopul stabilirii unor corelaii
relevante,demonstrnd raionamente deductive i inductive
C4: Comunicarea nelegerii conceptelor n rezolvarea de probleme,
n formularea explicaiilor,n conducerea investigaiilor i n
raportarea rezultatelor
Competene specifice
1.2
Deducerea unor utilizri ale substanelor chimice pe baza
proprietilor fizico-chimice
2..1 Analizarea ,interpretarea informaiiilor/ datelor obinute prin
activitate investigativ
2.3. Formularea de concluzii i de generalizri pentru punerea n
eviden a proprietilor fizice ale ferului i cuprului
3.3. Aplicarea regulilor/legilor n scopul rezolvrii de probleme
4.2.
Prezentarea rezultatelor unui demers de investigare folosind
terminologia tiinific
5.1Aprecierea avantajelor i dezavantajelor utilizrii unor substane

Obiective operaionale :
La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
O1- s descrie structura atomic a fierului i cuprului
O2- s identifice compuii naturali ai acestor metale
O3- s stabileasc deosebirile i asemnrile dintre proprietile fizice ale fierului
i cele ale cuprului
O4- s scrie ecuaiile reaciilor chimice care ilustreaz proprietile chimice
O5- s rezolve probleme de calcul stoechiometrice
O6 s coreleze aplicaiile practice ale acestor metale cu proprietile lor
O7- s argumenteze importana lor fiziologic
O8- sdezvolte deprinder practice de lucru
Strategii didactice:
Metode i procedee didactice :
Metoda cubului
Conversaia euristic
Explicaia
Descoperirea dirijat
Problematizarea
Metoda ciorchinelui
Diagrama Wenn
Eseu de cinci minute
Copacul ideilor
Rezolvarea de probleme
Algoritmizarea
Munca pe echipe
Experimentul

Mijloace de nvmnt:
Cuburi colorate diferit pe cele ase fee
Fie de lucru
Diagrama Wenn
Manual
Culegeri de exerciii i probleme
Sistemul periodic al elementelor
Seria activitii metalelor
Portofoliu Fierul i Cuprul
Materiale de pe internet

Forme de organizare a colectivului de elevi:


Individua
Frontal

Pe grupe
Metode de evaluare :
Verificarea oral
Prin rezolvarea sarcinilor din fia de lucru
Observarea sistematic a activitii i a comportamentului elevilor
Bibliografie:
Manual de chimie Clasa a VIII-a -Sanda Ftu-Ed.Corint
Manual de chimie Clasa a VIII-a Cornelia Gheorghiu-Ed .All
Culegere de probleme- Cornelia Gheorghiu
Materiale de pe Didactic.ro

Etapele
leciei

1.Moment
organizatoric

2.Captarea
ateniei i
motivarea
elevilor

DEMERSUL DIDACTIC
CS
Coninutul tiinific
STRATEGII DIDACTICE
Ob.
Activitatea
Activitatea
Forme
Metode i
Mijloce
Metode de
op
Profesorului
elevilor
de
procedeee
didactice
evaluare
organizare
Verific prezena elevilor
Se pregtesc pentru
Frontal
Conversaia
Creeaz condiii optime
lecie
euristic
pentru desfurarea leciei
*Cere elevilor s precizeze *Contientizeaz
titlul leciei
competenele
Cubul cu cele
*Prezint competenele
specifice ale leciei i
ase fee:
specifice i obiectivele
obiectivele
1.Descrieoperaionale ale leciei
operaionale
Albastru
Observarea
*mparte clasa n 6 grupe nu * Urmresc
Metoda
2.Comparsistematic
neaprat numeric egale
indicaiile referitoare
cubului
Rou
a elevilor
*ndeamn elevii s-i
la organizarea lecie
3.Analizeazaleag o culoare din cele
*Fiecare grup i
Frontal
Conversaia Galben
4.2 ase cartonae(rou,albastru, alege un lider, care va Individual euristic
4.Asociazgalben,verde,violet,portocoordona activitatea
Explicaia
Verde
caliu)
grupei
5.Aplic*Distribuie cuburile i
*Aleg o culoare i
Violet
explic corespondena ntre contientizeaz
6.
culoarea aleas i sarcina
sarcina de lucru
Argumenteace corespunde acelei culori nscris pe faa
z-Portocaliu
de pe cub
cubului
*Distribuie fiele
*Urmresc itemii de
individuale de lucru i d
pe fia de lucru
relaii despre modul de
folosire
*Liderul mparte

O1
3.
Dirijarea
Sistematizrii
i verificrii
2.3
O3
a)
Sistematizarea
cunotinelor
i verificarea
cunotinelor

2.1
O4

*Li se d un timp pentru a


rezolva sarcina de lucru
*Dirigeaz sistematizarea
cunotinelor i verific
nsuirea lor
Etapa 1:
*Cere elevilor grupei 1,
s descrie structura
atomic,poziia n
S.P,consecine ale structurii
atomice a Fe i Cu sub
form de ciorchine
folosindu-se i de fia de
lucru
Etapa 2:
*Propune compararea
proprietilor fizice ale celor
dou metale sub forma
diagramei Wenn

Etapa 3:
* ndeamn elevii grupei 3
s analizeze proprietile
chimice ale metalelor
studiate cuprinse n
evantaii s arate care
sunt posibile i care nu.

responsabilitile
fiecrui membru
Metoda
cubului
1.Membrii grupei
rezolv sarcina 1, iar
doi dintre ei
realizeaz la tabl
ciorchinele

2.Membrii grupei
rezolv sarcina 2 i
compeleteaz
diagrama
* dup expirarea
timpului de lucru o
prezint n faa clasei
3.
*analizeaz figura
*descoper
substanele
* scriu ecuaiile
reaciilor posibile la
tabl

4.

Ciorchinele

Lucru pe
grupe
Frontal
Individual

Diagrama
Wenn

Cubul
Sistemul
periodic
Cret colorat

Diagrama
Wenn

Fia de lucru
Plane
Descoperire
a dirijat
Problematizarea

Rezolvarea
fiei de
lucru

Observarea
sistematic
a elevilor

Produsul
activitii
elevilor

O2

a)
Sistematizarea
cunotinelor
i verificarea
cunotinelor

O5
O6
3.3
1.2

5.1
O7

Etapa 4 :
*Cere elevilor s prezinte
starea natural a Fe i
Cu,prin asocierea
termenilor
*ndeamn pe toi elevii s
asocieze cuvntul fier i
cuvntul cupru, cu alte
lucruri
*Cere s se scrie aceste
cuvinte pe cartonae
colorate i s se alctuiasc
un copac al ideilor
*Propune un eseu de cinci
minute
Etapa 5:
*Cere elevilor s aplice
cunotinele teoretice n
rezolvarea schemei de
reacie i calcule
stoechiometrice
*ndeamn elevii s
prezinte aplicaiile practice
a acestor metale

Etapa 6:
*Propune argumentarea
unor afirmaii

*Asociaz formulele
minereurilor naturale
cu denumirea lor
*Realizeaz un
copac al ideilor
despre metalele
nvate
*Citete eseul

Eseul de
cinci minute Fia de lucru
Copacul
ideilor

Cartonae
adezive
autocolante
Plan
Hrtie
colorat

5.
*Rezolv schema de
reacie
*Determin
substanele
necunoscute
*Rezolv problema
de calcul
stoechiometric
*Aplic utilizrile n
viaa cotidian
6.
*Argumenteaz
situaiile impuse sau
nou create

Rezolvarea
fiei de
lucru
Observarea
sistematic
a elevilor

Lucru pe
grupe
Frontal
Individual
Problemati
zarea
Fia de lucru
Algoritmiza Plane cu
Rea
utilizri
Explicaia
Conversaia
Rezolvarea
de probleme

Conversaia
descoperire
a
Dirijat

Seria
activitii
metalelor
Portofolii

Produsul
activitii
elevilor
Realizarea
feed backului

b)
Fixarea
cunotinelor i
asigurarea
feedack-ului
2.1
O8

4Evaluarea

5.Tema pentru
acas

*Cere elevilor s realizeze


experimentele din fia de
lucru, respectnd cu atenie
msurile de protecia muncii
*ndeamn elevii s aplice
sarcina de lucru la
experimentele efectuate

* Apreciaz activitatea
elevilor
*Evalueaz modul de
realizare a sarcinilor
*Verific modul de
completare a fiei
*Comunic elevilor c
exerciiile rmase
nerezolvate vor fi tem
pentru acas

*Pun n practic
instruciunile
*Realizeaz
experimentele
*Completeaz fia de
lucru

* Fiecare lider
prezint activitatea
grupei
*Noteaz eventualele
greeli

*Noteaz tema

Lucru pe
grupe
Individual

*Frontal
*Individual

*Individual

Experimentul
Conversaia

Spirtier
Pulbere de
Cupru
Pilitur de
Fier
Eprubete
Cuie de fier
Srm de
cupru
Soluie de
sulfat de
cupru
Soluie de
azotat de
argint

*Catalog
*Conversa
-ia

*Explicaia

*Fie de
lucru

Observarea
sistematic
a elevilor

*Realizarea
Feed-backului

FI DE LUCRU
1. Prin completarea spaiilor punctate vei obine informaii privind structura i unele
caracteristici ale atomului de Fe i Cu:
Element chimic cu.......=26 i ........= 56,atomul de fier are urmtoarea structur:
.........nucleoni:....p+,.....n0,......e- . Configuraia electronic este: K....e-;L.....e- ; M....e-; N.....e- .
Fierul se afl n sistemil periodic n grupa.......;perioada......;poate forma ionii:......i........n
combinaii manifest valen variabil.........i..........El are caracter chimic de ..........i caracter
electrochimic.............................
Cuprul are numrul atomic....=25 i numrul de mas .......=64.Numrul de
nucleoni este..........Cei ........electroni din nveliul electronic sunt repartizai astfel:K......;
L........; M........;N...........Poziia lui n sistemul periodic este....................................................
tiind c are valena I i III,procesul de ionizare arat astfel..............................;........................
prezentnd caracter chimic de ..........i caracter electrochimic...............................
2. Tiai informaiile incorecte:
Cuprul este metal/ nemetal solid de culoare galben/ armie, are/ nu are luciu metalic,
conduce bine/ mai puin bine curentul ,fiind pe locul doi/patru n ce privete conductibilitatea
electric,solubil-insolubil n ap,este maleabil putnd fi tras n foi/fire i ductil fiind tras n
fire/foi.
Ferul are culoarea cenuie/argintie,este un metal greu/uor,conduce bine/ru cldura.
Acest metal este solubil/insolubil n alte metale formnd aliaje: fonta/constantan/oel.
Are duritate mic/mare i este maleabil putnd fi tras n foi/fire.
3.Alegei reaciile posibile ale metalului X,respectiv Z cu reactanii pe care-i vei descoperi
i scriei ecuaiile reaciilor chimice:
X-al doilea metal ca rspndire; Z-metalul care coclete.
Gazul care arde,dar ntreine arderea
Halogen galben verzui
X+
Pucioas
Substan indispensabil vieii, care se poate gsi n toate
cele trei stri de agregare
Acidul din sucul gastric
Acidul cu raportul atomic H:S:O =1:2:4
(diluat i concentrat )
Y+
Acidul azotic (diluat i concentrat )
Piatra vnt
FeSO4
Piatra iadului
4.Stabilii corespondena dintre denumirile compuilor naturali ai fierului i cuprului i
formulele lor:
1.limonit
a.Cu2S
2.hematit
b. Fe2O3
3.cuprit
c. FeCO3
4.pirit
d. Fe3O4
5. calcopirit
e. CuFeS2
6. siderit
f. FeS2
7. calcozina
g. CuO

5. Se d schema :
1) a + S = b
2) b+ HCl =c +H2S
3) a + HCl = c +H2
4) a + d = FeSO4 + H2
5) a+e = FeSO4 +f
6 ) f + d = e + SO2 +H2O
7 ) f + g = Cu ( NO3)2 +h + H2O
8) h+ O2 = NO2
9 ) a+ g = Fe (NO3)2 + H2
10) f + i = Cu ( NO3)2 + Ag
Se cere :
a) substanele ce se ascund n spatele literelor a-i
b) scrierea ecuaiilor chimice
c) s se calculeze, ci moli de dioxid de sulf rezult din reacia 6, tiind c s-au
folosit 400g de metal f cu 12 % impuriti.
d) Cantitatea de substan a ce reacioneaz n reacia 4 cu 200g acid d de
concentraie 98 %.
6.Argumenteaz :
a) importana fierului i cuprului n organism
b) cisternele pentru acid azotic i sulfuric concentrat se fac din fier
c) de ce cuprul nu reacioneaz cu FeSO4?
d) de ce obiectele din fier se corodeaz ?
ACTIVITATE EXPERIMENTAL
Punei n practic reaciile posibile folosind urmtoatrele ustensile i substane chimice :
Spirtier,eprubrubete, pulbere de cupru, pilitur de fier, cuie de fier, srm de cupru, soluie
de sulfat de cupru, soluie de azotat de argint.
Completai obsrvaiile n tabelul de mai jos:
Activitatea
Materiale necesare
Ecuaia
Observaii Concluzii
experimental
reaciei
chimice

Anexa 1
Nr.crt. Numele i prenumele elevului

DESCRIE
Structura atomului de fier i cupru printr-un ciorchine folosindu-te de imformaiile de
la exerciiul 1 din fia de lucru
1.Prin completarea spaiilor punctate vei obine informaii privind structura i unele
caracteristici ale atomului de Fe i Cu:
Element chimic cu.......=26 i ........= 56,atomul de fier are urmtoarea structur:
.........nucleoni:....p+,.....n0,......e- . Configuraia electronic este: K....e-;L.....e- ; M....e-; N.....e- .
Fierul se afl n sistemil periodic n grupa.......;perioada......;poate forma ionii:......i........n
combinaii manifest valen variabil.........i..........El are caracter chimic de ..........i caracter
electrochimic.............................
Cuprul are numrul atomic....=25 i numrul de mas .......=64.Numrul de
nucleoni este..........Cei ........electroni din nveliul electronic sunt repartizai astfel:K......;
L........; M........;N...........Poziia lui n sistemul periodic este....................................................
tiind c are valena I i III,procesul de ionizare arat astfel..............................;........................
prezentnd caracter chimic de ..........i caracter electrochimic...............................
Anexa 2
Nr.crt. Numele i prenumele elevului

COMPAR
Proprietile fizice ale fierului cu cele ale cuprului,folosind diagrama Wenn
Folosete informaiile de la ex.2
2. Tiai informaiile incorecte:
Cuprul este metal/ nemetal solid de culoare galben/ armie, are/ nu are luciu metalic,
conduce bine/ mai puin bine curentul ,fiind pe locul doi/patru n ce privete conductibilitatea
electric,solubil-insolubil n ap,este maleabil putnd fi tras n foi/fire i ductil fiind tras n
fire/foi.
Ferul are culoarea cenuie/argintie,este un metal greu/uor,conduce bine/ru cldura.
Acest metal este solubil/insolubil n alte metale formnd aliaje: fonta/constantan/oel.
Are duritate mic/mare i este maleabil putnd fi tras n foi/fire.

Anexa 3
Nr.crt. Numele i prenumele elevului

ANALIZEAZ
i descoper reaciile posibile:
3.Alegei reaciile posibile ale metalului X,respectiv Z cu reactanii pe care-i vei descoperi
i scriei ecuaiile reaciilor chimice:
X-al doilea metal ca rspndire; Z-metalul care coclete.
Gazul care arde,dar ntreine arderea
Halogen galben verzui
X+
Pucioas
Substan indispensabil vieii, care se poate gsi n toate
cele trei stri de agregare
Acidul din sucul gastric
Acidul cu raportul atomic H:S:O =1:2:4
(diluat i concentrat )
Y+
Acidul azotic (diluat i concentrat )
Piatra vnt
FeSO4
Piatra iadului
Anexa 4
Nr.crt. Numele i prenumele elevului

ASOCIAZ
Informaiile teoretice despre fier i cupru cu noiunile ntlnite n viaa de zi cu
zi,realiznd un copac al ideilor i un eseu de cinci minute:
4.Stabilii corespondena dintre denumirile compuilor naturali ai fierului i cuprului i
formulele lor:
1.limonit
a.Cu2S
2.hematit
b. Fe2O3
3.cuprit
c. FeCO3
4.pirit
d. Fe3O4
5. calcopirit
e. CuFeS2
6. siderit
f. FeS2
7. calcozina
g. CuO

Anexa 5
Nr.crt. Numele i prenumele elevului

APLIC
Cunotinele teoretice n practic descriind utilizrile fierului i cuprului
5. Se d schema :
1) a + S = b
2) b+ HCl =c +H2S
3) a + HCl = c +H2
4) a + d = FeSO4 + H2
5) a+e = FeSO4 +f
6 ) f + d = e + SO2 +H2O
7 ) f + g = Cu ( NO3)2 +h + H2O
8) h+ O2 = NO2
9 ) a+ g = Fe (NO3)2 + H2
10) f + i = Cu ( NO3)2 + Ag
Se cere :
e) substanele ce se ascund n spatele literelor a-i
f) scrierea ecuaiilor chimice
g) s se calculeze, ci moli de dioxid de sulf rezult din reacia 6, tiind c s-au
folosit 400g de metal f cu 12 % impuriti.
h) Cantitatea de substan a ce reacioneaz n reacia 4 cu 200g acid d de
concentraie 98 %.
Anexa 6
Nr.crt. Numele i prenumele elevului

ARGUMENTEAZ
a) importana fierului i cuprului n organism
b) cisternele pentru acid azotic i sulfuric concentrat se fac din fier
c) de ce cuprul nu reacioneaz cu FeSO4?
d) de ce obiectele din fier se corodeaz ?
PRODUSE ALE ACTIVITII ELEVILOR CLASEI A VIII-a

2..

COMPAR.

3
ANALIZEAZ

5.
APLIC

6.
ARGUMENTEAZ

4.
ASOCIAZ

S-ar putea să vă placă și