Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Unitatea de nvmnt: coala General Nr. 2, Motru


Profesor: Urucu Felicia-Daniela
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba i literatura romn
Clasa: a VI-a B
Data: 4.12.2012
Subiectul: Sobieski i romnii, de Costache Negruzzi Momentele subiectului
Tipul leciei: nsuire de noi cunotine
Scopul: Cultivarea interesului pentru lectur i a plcerii de a citi, a gustului estetic n domeniul literaturii.
Competene generale:
Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse;
Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i
dialogat.

Competene specifice:
3.1. diferenierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu n cadrul unui text citit;
3.2. identificarea modurilor de expunere ntr-un text epic;
3.3. sesizarea valorii expresive a unitilor lexicale n textele citite;
4.4. alctuirea rezumatului unui text literar i nonliterar.
Obiective operaionale: La sfritul orei, toi elevii vor fi capabili:
O1 s recunoasc modul de expunere dominant;
O2 s desprind ideile principale ale textului;
O3 s identifice ordinea logic i cronologic a ideilor/momentelor;

O4 s alctuiasc rezumatul textului;


O5- s formuleze opinii referitoare la necesitatea ordinii etapelor textului literar.

Strategia didactic:
a.)
b.)
c.)
d.)

Metode i procedee: conversaia, exerciiul, explicaia, probematizarea, circhinele, tiu/vreau s tiu/am nvat;
Forme de organizare: activitate frontal i individual;
Materiale i mijloace: manualul, fiele de lucru;
Evaluare: continu formativ.

Blibliografie:
Crciun, Corneliu, Metodica predrii limbii i literaturii romne n gimnaziu i liceu, Editura Emia, Deva, 2004.
Curriculum Naional. Programe colare pentru clasele V- VIII. Aria curricular: Limb i comunicare, Bucureti, 1999.
Parfene, Constantin, Literatura n coal, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1977.
*** Dicionatul Explicativ al Limbii Romne, ediia a II-a, Editura Academiei, Bucureti, 1998.
*** Dicionarul Ortografic, Ortoepic i Morfologic al Limbii Romne, Editura Academiei, Bucureti, 2007.
*** Limba romn, manual pentru clasa a VI-a, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1998.

Scenariul didactic
Evenimentele
leciei
I. Moment
organizatoric
II. Actualizarea
cunotinelor
anterioare i
captarea ateniei

Timpul
Coninutul instructiv educativ
de
(activitatea profesorului)
lucru
1 minut Stabilesc un climat favorabil derulrii
activitii de nvare. Notez absenii.
14
Verific temele elevilor att cantitativ, ct
minute i calitativ.
Actualizarea cunotinelor anterioare se
face aplicnd metoda: tiu/Vreau s
tiu/Am nvat (conform anexei 1).
Le cer elevilor s treac n prima coloan
tot ce tiu n legtur cu opera Sobieski i
romnii, de Costache Negruzzi (modurile
de expunere, felul naraiunii, locul i
timpul, personaje, specia din care face
parte).
n cea de-a doua coloan( Vreau s tiu),
elevii vor trece: Momentele subiectului.

III. Anunarea
titlului i a
obiectivelor leciei

2
minute

IV, Dirijarea

28 de

Anun titlul i obiectivele leciei, pe care


le notez pe tabl: Sobieski i romnii, de
Costache Negruzzi Momentele
subiectului.
Informez elevii c vor nva s
consolideze coninutul acestei opere prin
delimitarea momentelor subiectului.
Le reramintesc elevilor ce este subiectul

Activitatea elevilor
i pregtesc cele necesare orei de
limba romn
Elevii prezint caietele, citesc tema
i se corecteaz cnd este cazul.

Tehnici de
instruire i de
evaluare
Conversaia
Conversaia

Elevii i noteaz cunotinele


dobndite anterior.

tiu/Vreau s
tiu/Am nvat

Elevii i exprim dorina de a afla


momentele subiectului n opera
Sobieski i romnii, de Costache
Negruzzi

Conversaia

Explicaia
Elevii contientizeaz obiectivele i
noteaz titlul n caiete.

Conversaia

nvrii

minute

operei literare:
Succesiunea de ntmplri, prezentate
ntr-o anumit ordine, prin care se
dezvluie caracterele diferitelor personaje
se numete subiect.
Se aplic metoda ciorchinelui pentru a
enumera momentele subiectului, ce conin
ele i identificarea acestora pe textul
suport (Sobieski i romnii, de Costache
Negruzzi).
Pe msur ce se precizeaz fiecare
moment al subiectului, se completeaz
ciorchinele (anexa 2) cu elementele
identificate n text.
n identificarea momentelor subiectului,
voi ghida elevii cu ntrebri precum:
1. Ce se prezint n expoziiune?
Care sunt indicii spaiali i temporali
identificai?

Care sunt personajele prezente n


expoziiune?
2. Ce determin intriga?

Ascult contient i i noteaz n


caiete.

Explicaia

Enumer momentele subiectului:


expoziiunea, intriga, desfurarea
aciunii, punctul culminant,
deznodmntul.

Ciorchinele
Conversaia

Expoziiunea este partea


introductiv a operei literare, n care
se prezint cadrul aciunii i unele
personaje.
Indicii spaiali sunt: Pe drumul ce
duce ctre Cetatea Neamu.
Indicii temporali sunt: pe la
sfritul lui septemvrie 1686.
Personajele prezente n expoziiune
sunt: armata polon, hatmanii
Iablonovski i Potoki i regele
Poloniei Ion Sobieski.
Intriga este faptul important care
determin desfurarea aciunii
Intriga este declanat de apariia

Conversaia

3. Ce ntmplri sunt cuprinse n


desfurarea aciunii?

4. Care este momentul de maxim


tensiune?

5. n ce const deznodmntul?

Dup identificarea momentelor

Cetii Neamului n calea otirii


poloneze i hotrrea lui Sobieski de
a o cuceri.
Desfurarea aciunii cuprinde
faptele determinate de intrig:
pregtirea moldovenilor pentru
Conversaia
rezisten, sosirea solului polonez,
refuzul btrnului de a nchina
cetatea i relatarea nfruntrii dintre
pliei i armata polon.
Punctul culminant al nuvelei l
reprezint intenia regelui polon de a
nu-i respecta promisiunea fcut
plieilor. Vznd c, n loc de o
straj numeroas, din cetate ies
numai ase lupttori, Sobieski s-a
mniat i a poruncit ca moldovenii
s fie spnzurai.
Deznodmntul este determinat de
intervenia hatmanului Iablonovski
n favoarea plieilor. Acesta i-a
reamintit regelui c plieii nu i-au
fcut dect datoria fa de ar.
Sobieski a revenit asupra poruncii i
i-a eliberat pe moldoveni, nu nainte
de a le luda curajul.
Pe msur ce se identific
momentele subiectului, se
completeaz ciorchinele de pe fia
de lucru.

V. Asigurarea feed
back-ului i a
reteniei

3
minute

VI. Asigurarea
reteniei i a
transferului

2
minute

Anexa 1

subiectului, le nmnez elevilor fiele de


Elevii rezolv exerciiile.
lucru (anexa 3).
Are loc pe tot parcursul leciei prin
aprecieri verbale. Sunt notai elevii care
au avut cele mai multe intervenii pe tot
parcursul orei.
Tem pentru acas: exerciiul 1 de la
Elevii noteaz n caiete.
pagina 76 Alctuii rezumatul naraiunii,
respectnd momentele subiectului.

Exerciiul

Conversaia

tiu

Vreau s tiu

Am nvat

Anexa 2
CIORCHINE-MOMENTELE SUBIECTULUI
DEZNODMNT

EXPOZIIUNE

MOMENTELE
SUBIECTULUI
INTRIGA

PUNCTUL CULMINANT
DESFURAREA ACIUNII

Anexa 3
Fi de lucru
I. Citete cu atenie afirmaiile de mai jos. n cazul n care apreciezi c afirmaia este
adevrat, ncercuiete litera A. n cazul n care apreciezi c afirmaia este fals, ncercuiete
litera B.
A B Iablonovski i spune regelui su s atace Cetatea Neamului.
A B Sobieski vrea s-i omoare pe pliei prin spnzurare.
A B Romnii vroiau s cedeze cetatea pentru c aveau multe merinde.
A B Sobieski i mbrieaz pe cei ase pliei i le ofer cte un cal.
A B Cetatea rmne pe coama dealului ca un mare schelet de uria.
A B Asediul cetii a durat cinci zile.
A B n prima zi au pierit doi vntori.
II. Citii cu atenie afirmaiile de mai jos i precizai cine este personajul care
svrete fiecare aciune:
Este mhnit c a fost nfrnt de turci.
Spune c mai bine i-ar vedea de drum spre ara lor.
Spune: Plecai-v, nu v punei capul n primejdie.
Spune: i-i fric c-i pieri, mucosule?
Spune: La vreme de rzboi, domnii Moldovei obicinuiesc a-i trimite averile aici.
Spune: Cetatea n-avem de gnd s i-o dm cu una cu dou.
Spune: i mulumesc, vrednice al meu tovar, c m-ai deteptat din somn.

S-ar putea să vă placă și