Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 5. 03. 2015


Unitatea de nvmnt:Scoala Gimnaziala Mihai Eminescu Bradu, Arges
Invatator: Balasa Elena Florentina
Aria curricular: Tehnologii
Disciplina: Abiliti practice
Unitatea de nvare: Activiti cu materiale sintetice Hrtia
Subiectul leciei: Felicitare pentru mama
Tipul leciei: formare de priceperi i deprinderi
Obiective de referin:

1.2. s recunoasc i s utilizeze operaii simple de lucru cu materiale din natur i sintetice;
2.2. s confecioneze produse utile, folosind materiale i tehnici variate
2.3. s aprecieze calitatea produsului finit, raportat la proiectul iniial
Obiective operaionale:
-cognitive
O1- s parcurg corect etapele de lucru n realizarea felicitrii pe baza modelului i a explicaiilor primite;
-motrice
O2 : s decupeze dup contur elementele componente ale compoziiei;
O3 : s asambleze corect, estetic i creativ n spaiul de lucru elementele compoziiei;
O4 : s decoreze ct mai original lucrrile confecionate.
-afective
O5 s aprecieze calitatea unui produs finit, n funcie de criterii simple;
O6 s-i dezvolte simul estetic i dragostea pentru munc prin realizarea lucrrii propuse

Resurse:
-Umane:
- Temporale:
-Procedurale: conversaia, observaia, explicaia, demonstraia, instructajul, exerciiul .
-Materiale:felicitarea model, cartoane colorate, hrtie glasse, foarfec, lipici, ornamente.
-Bibliografice:
- Programa colar- clasa pregatitoare, Ministerul Educaiei i Cercetrii, Editura Didactica Press, 2004;
- Metodica predrii abilitilor practice n clasele I-IV, editura Aramis;

- M. Diaconu- ndrumtor pentru leciile de abiliti practice, clasele I-IV , Ed.Petrion , Bucureti , 2001;
Forma de organizare: frontal i individual

DEMERSUL DIDACTIC

Strategia
Nr.
crt.

1.

2.

Etapele leciei/
timp

Moment organizatoric

Captarea
ateniei

Ob.
Op.

Activitatea
propuntoarei

Voi pregti materialele


necesare desfurrii
leciei.
Stabilesc ordinea n sala
de clas.
- Pentru ce or ne-am
pregtit?

-n ce anotimp suntem ?
-Care sunt semnele
venirii primverii?

-n ce zi suntem astzi?

-Ce aniversm noi astzi?

3.

Reactualizarea
cunotinelor

-Ce lucrri am realizat


data trecut la abiliti
practice?

Activitatea
elevilor

Metode i
procedee
conversaia

-Elevii se pregtesc
pentru activitate;

-Pentru ora de
abiliti practice.

-Primvara
-Este mai cald afar ,
soarele strlucete
cu mai mult
putere dect iarna ,
sosesc psrile
cltoare ,
nmuguresc copacii ,
ncolete iarba ;
-Este 8 martie;
-Celebrm ziua
mamei;
Elevii solicitai
rspund la ntrebri:
- Mrioare pentru
mama;
-Hrtie, lipici,

conversaia

conversaia

Mijloa

-Ce materiale am folosit la


realizarea acestor lucrri?

-Ce tehnici am folosit la


realizarea lor?

-Ce ai realizat astfel?

4.

Anunarea temei i a
obiectivelor

Pentru c astzi
este Ziua mamei, este
nceput de primvar i
ghioceii au nflorit deja
,vom realiza astzi
felicitri pe care le vom
oferi mamelor.

foarfece, nur albrou, ornamente,


hrtie glasse, lipici
etc.
-Pentru a realiza
aceste lucrri am
decupat liber sau
dup contur, am
asamblat, am lipit, am
scris fiecare un mesaj
potrivit zilei de 1
martie;
-Noi am realizat
felicitri pentru mame
i bunici;

-Elevii ascult cu
atenie tema zilei i
sunt ncntai c vor
confeciona un dar
minunat pentru
mmicile lor;

conversaia

5.

Dirijarea
nvrii
O1

a) prezentarea i analiza
modelului, de ctre
propuntoare
-se prezint modelul de
felicitare ales i se explic
tehnicile de lucru

- Elevii analizeaz
lucrarea model;

Demonstraia

Felicita
model

O2

O3

O4

b)recunoaterea
materialelor

- observ materialele
de lucru folosite;

c)demonstrarea tehnicii
de lucru
-fiecare elev va realiza
individual felicitarea prin
tehnica cerut,
respectnd etapele
acesteia;
d) realizarea lucrrilor
de ctre elevi
-Cer ca fiecare elev s
lucreze independent,
ordonat i curat pentru
obinerea unui produs
final original;
- Urmresc ndeaproape
modul n care elevii
realizeaz fiecare
component a lucrrii;
-Ajut elevii ce-mi solicit
ajutorul;
-Dau indicaii
suplimentare, individuale;

- urmresc operaiile
procesului de lucru

Explicaia

Materi
neces
-carton
-hrtie
-lipici,
-foarfe
-carioc
-ornam

Exerciiul
-elevii realizeaz
lucrrile dup
indicaiile
propuntoarei;
-Mesajul scris n
interiorul felicitrii
este original i este
compus de ctre
fiecare elev n parte;

fac observaii.

6.

Realizarea
feed- back-ului

-Ce lucrare am realizat


noi astzi la ora de
abiliti?
-Ce materiale am folosit?
-Ce tehnici de lucru am
folosit?
-Care au fost etapele
efecturii felicitrilor?
-Ce mesaj ai scris voi
acolo pentru mmici?

-Felicitare
pentru Ziua Mamei;
-Elevii vor enumera
materialele folosite.
-Conturarea dup
ablon, decuparea,
colorarea etc.
-Elevii numii vor citi
mesajele scrise;

conversaia

felicit
realiza
elevi

7.

Evaluarea

O5
O6

ncheierea activitii
8.

Evaluarea se va realiza
printr-un joc:La magazin
O elev va fi vnztoarea,
iar ceilali elevi
cumprtorii.
Ei vor trebui s cumpere o
felicitare, argumentnd
alegerea fcut.

Exemplu:
A dori s cumpr
aceast felicitare
pentru c este lucrat
ngrijit, decorat
plcut i conine un
mesaj original;

jocul

Se va ncheia cu aprecieri
generale i individuale
asupra modului de
realizare a temei practice,
dar i asupra cureniei
lsate n clas.

Elevii promit s
povesteasc ziua
urmtoare cum au
primit mamele darul
lor;

conversaia

DESCRIPTORI DE PERFORMAN
pentru evaluarea lucrrilor

Suficient
- Folosete tehnicile i etapele
de realizare a compoziiei sub
ndrumarea propuntorului.
- Aranjeaz, dirijat de
propuntor, compoziia
decorativ.

Bine
- Folosete tehnicile i etapele
de realizare a compoziiei cu
ezitri i eventuale
imperfeciuni.
- Aranjeaz compoziia
decorativ, cu sprijinul
nvtorului avnd mici
imperfeciuni

Foarte Bine
- Folosete tehnicile i etapele
de realizare a compoziiei cu
precizie i rapiditate.
- Aranjeaz compoziia
decorativ, dnd dovad de
originalitate i mare acuratee.

lucrri
elevilo

S-ar putea să vă placă și