Sunteți pe pagina 1din 6

Data:

coala: coala cu clasele I-VIII


Clasa: a III-a
nvtor:
PROIECT DIDACTIC
Aria curricular: Limb i comunicare
Unitatea de nvare: Prezentm, identificm
Subiectul leciei: Pronumele personal de politee
Tipul leciei: consolidare
Obiective cadru:
dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral;
dezvoltarea capacitii de exprimare oral;
dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris;
dezvoltarea capacitii de exprimare scris.
Obiective de referin:
s utilizeze prile de vorbire studiate n enunuri, texte proprii;
s realizeze acordurile gramaticale n texte;
s sesizeze corectitudinea gramatical a unui enun oral.
Obiective operaionale:
O1 s recunoasc formele pronumeleui personal de politee n texte diferite, pe baza exerciiilor efectuate n clas;
O2 s completeze enunuri date cu forme ale pronumelui personal de politee, pe baza exerciiilor efectuate n clas i a
explicaiilor oferite;
O3 s utilizeze n propoziii noi formele pronumelui personal de politee;
O4 s defineasc pronumele personal de politee;
O5 s stabileasc corect numrul, persoana i genul pronumelor personale de politee din anumite enunuri date.
Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, jocul didactic
Mijloace i materiale: fie de lucru, fulgi, brdui, plan cu joc
Strategii didactice: inductiv semialgoritmice
Forma de organizare: frontal individual
Durata: 50 minute

Bibliografie: Programa colar cls a III-a i a IV-a Bucureti, 20


Desfurarea activitii
Nr.
crt
1
1.

Evenimente
instrucionale
2
Moment
organizatoric

2.

Verificarea temei

3.

Captarea ateniei

4.

Reactualizarea
cunotinelor

5.

Anunarea temei i a

Ob.

Coninut didactic

4
- pregtirea elevilor pentru ora de limba romn
- pregtirea materialului didactic
- verificarea temei calitativ i cantitativ
- prezentarea de ctre nvtor a unor brdui
confecionai din hrtie cartonat care se vor mpodobi
cu fulgi
- Jocul Bradul mpodobit
Reguli de joc
mpart clasa n dou echipe: reni i pitici.
sarcina renilor i a piticilor este de a o ajuta pe
Criasa Zpezii s mpodobeasc brazii cu fulgi.
fiecare membru al echipei ia cte un fulg, citete
ntrebarea de pe spatele acestuia, rspunde corect i
aeaz fulgul n brad.
dac elevul nu rspunde corect fulgul nu va fi aezat
n brad
se numr fulgii de pe fiecare brdu i ctig echipa
cu cel mai mare numr de fulgi
Exemplu de ntrebri:
- Definii pronumele personal.
- Alctuiete o propoziie unde s foloseti pronumele
personal la persoana I numrul singular.
- Completeaz urmtoarele propoziii cu pronumele
personal de politee potrivit:
Bunicule, .. cnd ai s vii pe la noi? Etc.
Se anun titlul leciei i se scrie pe tabl.

Strategii
didactice
5
conversaia

Timp

Evaluare

6
1 min

conversaia
explicatia
observaia
conversaia
explicaia

2 min

oral frontal

3 min

frontal
oral

conversaia
explicaia jocul
didactic

frontal
oral
10 min

1 min

6.

obiectivelor
Dirijarea nvrii

- Se citesc fragmentele primate de copii i li se cere s


identifice pronumele personal i pronumele personal de
politee.
Cu hinuele clcate,
Cu rochiele clcate,
Eu i tu i el i ea
Mergem toi la coal, da?
i apoi spre crng pornim
Noi i voi i ei i ele,
S culegem floricele,
S ne veselim.
Dumneata ai scris o carte despre Unire, bunicule?
- Da, am scris-o. M-a ajutat i dumneaei.
Voi ine seama de sfatul dumneavoastr i al
prinilor.
Se prezint jocul Cuvintele pierdute
P
R
S
S
D
A
X
O
D

7.

Evaluarea

8.

ncheierea activitii

F
F
A
D
F
B
D
I
U

D
S
D
H
J
A
U
U
M

U
U
A
R
G
M
M
Q
N

M
O
F
F
T
N
N
S
E

N
I
G
G
D
S
E
G
A

E
O
K
N
U
L
A
J
V

A
P
S
Y
M
O
T
K
O

L
L
D
R
N
Y
A
L
A

U
F
S
W
E
R
S
B
S

I
A
D
A
A
E
D
Z
T

D
U
M
N
E
A
L
O
R

15 min
conversaia
explicaia
exerciiul
citirea
explicativ
conversaia

A
X
U
V
I
H
R
S
A

- au sarcina s gseasc toate pronumele personale de


politee
- se rezolv fiele de evaluare dup ce au fost explicate
- se verific fiele de evaluare

Explicaia fie
de evaluare
munca
independent

15 min

individual
scris
auto-evaluarea

- se fac aprecieri i comunic tema pentru acas


NUMELE:

conversaia

1 min

DATA:
FI DE EVALUARE

1.Colorai cu verde pronumele personal de politee din fragmentul de mai jos:


Rochia mbrcat de dumneaei este modern.
Domnilor profesori, dumneavoastr ne-ai nvat s preuim pritenia.
2. Alctuii o propoziie n care s folosii un pronume personal de politee la persoana a III-a numrul singular.
____________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________
3. Completai enunul cu pronumele personal de politee potrivit:
Elena, ce faci dup amiaz?
(pers a II-a, nr sing)
4. nlocuii substantivele subliniate cu pronumele personale potrivite:
Corina i Sanda sunt colege de serviciu.
_____________________________________
Simona, ai fost la edin?
______________________________________

Prob de evaluare
Capacitatea: receptarea mesajului oral
Aspecte urmrite: identificarea pronumelor personale de politee i utilizarea acestora
Obiective operaionale:
O1 s recunoasc formele pronumelui personal de politee n texte diferite, pe baza
exerciiilor effectuate n clas;
O2 s completeze enunuri date cu forme ale pronumelui personal de politee;
O3 s utilizeze n propoziii noi formele pronumelui personal de politee;
O4 s defineasc pronumele personal de politee;
O5 s stabileasc corect numrul, persoana i genul pronumelor personale de
politee din anumite enunuri date.
Descriptori de performan
S
Coloreaz cu sprijin pronumele personale de politee
Alctuiete o propoziie cu sprijin
Completeaz cu sprijin enunuri cu pronum personale de politee
nlocuiete cu sprijin substantivele cu pronumele personale potrivite
B
Coloreaz parial pronumele personale de politee
Alctuiete parial o propoziie n care s foloseasc pronumele personal de politee
Completeaz parial enunuri cu pronum personale de politee
nlocuiete parial substantivele cu pronumele personale potrivite
FB
Coloreaz corect pronumele personale de politee
Alctuiete corect o propoziie n care s foloseasc pronumele personal de politee
Completeaz corect enunuri cu pronum personale de politee
nlocuiete cirect substantivele cu pronumele personale potrivite

S-ar putea să vă placă și