Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

coala Ginazial Toflea


Data:
nvtor: Chirvasuta Alina
Clasa: a IV- a B
Aria curricular: Matematic i tiine ale naturii
Disciplina: Matematic
Unitatea de nvare: Fracii
Subiectul leciei: Adunarea fraciilor cu acelai numitor
Tipul leciei: consolidare
Obiectiv de referin:
1.3. s utilizeze numere fracionare pentru a exprima subdiviziuni ale ntregului;
1.4. s efectueze operaii de adunare cu numere fracionare;
Obiective operaionale:
O1 s identifice prin colorare, haurare elementele componente ale unei fracii: numrtor, numitor, linie de fracie;
O2 s stabileasc valoarea de adevr a propoziiilor date;
O3 s compare fracii date folosind semnele <, =, >;
O4 s calculeze suma a dou sau mai multe fracii;
O5 s rezolve probleme n care mrimile sunt reprezentate prin numere raionale.
Strategii didactice:
a) resurse procedurale: conversaia, explicaia, exerciiul, problematizarea;
b) resurse materiale: manual, tabla, caiete, cd, laptop, videoproiector, fie de munc independent, diplom;
c) forme de organizare: frontal, independent;
Forme de evaluare: observarea sistematic, evaluarea scris.
1.
2.
3.
4.

Bibliografie:
Programa colar pentru clasa a IV a (aprobat prin O.M. nr. 3919 / 20. 04. 2005);
Manualul de Matematic pentru clasa a IV-a, tefan Pacearc, Mariana Mogo, Ed. Aramis, Bucureti, 2006.
Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de matematic, Bucureti, 2001.
www. didactic.ro

Desfurarea activitii
Ob.
op.

Etapele leciei

Coninut informaional
Activitatea nvtorului
Activitatea elevilor

1.Moment
organizatoric

Stabilete ordinea i pregtete


materialele necesare pentru lecie.

O1
O4

2.Verificarea
temei

Verific tema cantitativ.


Verific fia de lucru.
Verific calitativ tema pentru acas
i munca independent. (Anexa 1)

O1

3.Reactualizarea
cunotinelor
anterioare

Se pregtesc pentru
ora de matematic.

Rezolv sarcina de
pe fia de lucru.
Citesc tema,
urmresc dac este
realizat corect.
Se solicit elevilor s rspund la Elevii rspund.
cteva ntrebri:
-Ce este o fracie ?
-Cum se numete numrul de
deasupra liniei de fracie?
-Ce arat numrtorul?
-Cum se numete numrul de sub
linia de fracie?
-Ce reprezint numitorul?
-Cum scriem jumtatea unui ntreg
sub form de fracie?
-Cum mai citim aceast fracie?
-Cum scriem sub form de fracie
un sfert dintr-un ntreg?
-Ce operaie matematic ne indic
linia de fracie ?
-Ce sunt fraciile echiunitare? Dai
exemple!
-Ce sunt fraciile subunitare? Dai
exemple!
-Ce sunt fraciile supraunitare? Dai

Strategii didactice
resurse
resurse
forme de
procedurale
materiale
organizare
Conversaia
Munca
independent
Exerciiul
Conversaia
Explicaia
Exerciiul

Metode/
instrumente
de evaluare

Frontal
Fie de lucru

Frontal i
individual

Aprecieri
verbale

Frontal

Rspunsurile
elevilor

Aprecieri
Verbale

4. Captarea
ateniei

5. Anunarea
temei i a
obiectivelor

exemple!
Sunt anunai c prietenii votri
Dodo, Lola, Buzz, Inga care v-au
nsoit
aceste
sptmni
n
descoperirea cunotinelor despre
fracii, au
nevoie de ajutorul
vostru. Trebuie s-i ajutai s
nfrunte peripeiile prin care trec n
misiunea n care i-a trimis Regina
Albina, s aduc ,,Ploaia. Tot
ceea ce trebuie s facei este s
rezolvai alturi de prietenii votri
exerciiile cu fraii, pentru ca ei s
poat aduce ,,Ploaia.
Elevii sunt anunai c vor repeta
cunotinele despre
adunarea
fraciilor cu acelai numitor, vor
rezolva exerciii i probleme.
Se scrie titlul pe tabl: Adunarea
fraciilor cu acelai numitor.
Exerciii.

Elevii sunt ateni la


explicaiile date.

Conversaia

Laptop
VideoProiector
CD-ul
Fracii cu
peripeii

Frontal

Elevii scriu titlul


leciei n caiete.

Conversaia
Explicaia

Caiete
Tabl

Frontal

Aprecieri
verbale

O1
O2
O3
O4
O5

6. Dirijarea
nvrii

Se lucreaz exerciiile de la
videoproiector din CD-ul Fracii
cu peripeii, MISIUNEA
,,PLOAIA Adunarea fraciilor.
Se premiaz ntreaga clas pentru
rezultatele bune.

Elevii rezolv la
tabl i n caiete
exerciiile propuse.
Primesc o diplom.

Explicaia
Conversaia
Exerciiul
Problematizarea

Laptop
Videoproiector
CD-ul
,, Fracii cu
peripeii.

Frontal
Individual

O2
O4

7. Realizarea
feed-back-ului

Le distribuie fiele pentru proba de


evaluare. (Anexa 2 )

Rezolv exerciiile
de pe fi.

Fie de
munc
independent

Independent Proba scris

8. Tema pentru
acas

Face aprecieri verbale asupra Noteaz tema pentru


participrii elevilor la lecie.
acas.
Notez civa elevi .
Tem : exerciiul 4, 5 pag 77.

Explicaia
Munca
independent
Explicaia

Frontal
Individual

Rspunsurile
elevilor
Observarea
sistematic
Tem de
lucru n clas

Anexa 1

Fi de munc independent
1.

Coloreaz partea corespunztoare fraciei :

12

2. Calculai:
2

5
+

=
4

4
+

=
6

2
+

=
7

Anexa 2

Fi de evaluare
1. Realizai corespondene ntre cele dou coloane:

2. Mrii cu fracia
2
3

1
3

urmtoarele fracii :
4
3

5
3

8
3

S-ar putea să vă placă și