Sunteți pe pagina 1din 5

COALA ...

JUDEUL ...

PROIECT DE LECIE
DATA :
CLASA : a IV-a
PROPUNTOARE : nv. ...
OBIECTUL : Educaie plastic
UNITATEA DE NVARE : Elemente de limbaj plastic
TEMA : Pata cromatic i acromatic (recunoatere , realizare)
SUBIECTUL : ,,Vaz cu flori
TIPUL LECIEI : formare de priceperi i deprinderi
OBIECTIVE DE REFERIN :
2.1. s compare rezultatele amestecurilor cromatice i acromatice , din punct
de vedere al tehnicii utilizate ;
3.2. s genereze puncte , linii , pete cromatice i acromatice i forme
expresive ;
4.3. s compun spaiul plastic valorificnd potenialul expresiv al
elementelor de limbaj plastic , conform propriilor intenii ;
4.5. s aprecieze modul de utilizare a elementelor de limbaj plastic , n
propriile lucrri i n lucrrile celorlali ;
OBIECTIVE OPERAIONALE :
O 1 s explice cum se pot obine petele cromatice i acromatice ;
O 2 s spun ce efect are utilizarea , n cadrul unei lucrri , a petelor
cromatice i acromatice;
O 3 s obin pete cromatice i acromatice ;
O 4 s realizeze o compoziie plastic innd cont de tema i subiectul
leciei ;
O 5 s-i exprime propriile preri , raportndu-se la anumite criterii date .
RESURSE :
a)PROCEDURALE :
-metode i procedee : explicaia , exerciiul , demonstraia, conversaia ,
audiia muzical , aritmogriful ;
-forme de organizare : frontal , individual ;
b)MATERIALE : foaie bloc , pensule , culori de ap , vas cu ap , o
bucat de pnz , casetofon , caset audio , album de art ;
FORME DE EVALUARE :

- aprecierea verbal , analiza rspunsurilor i aciunii elevilor , prob


practic;
BIBLIOGRAFIE :
1) ,,Programe colare pentru clasa a IV-a, OMEC nr. 3919 din 20.04.2005
2) ,, Educaie plastic , album metodic pentru elevii claselor I-IV- Rita
Bdulescu , Ed. Humanitas Educaional , Bucureti , 2000 .

Etapele leciei

I.
Moment
organizatoric
II.
Captarea
ateniei

Du
ra
ta

Ob.
urmrit

V. Explicarea i
demonstrarea
temei plastice

ACTIVITATEA PROPUNTOAREI

ACTIVITATEA
ELEVILOR

Crearea condiiilor organizatorice i psihologice necesare pentru


desfurarea eficient a leciei : se specific c vor primi bomboane ,
la sfritul leciei , doar acei elevi care vor fi linitii n timpul orei .
Solicit
elevii
s
completeze -este solicitat cte un elev
aritmograful (anexa nr. 1)
pentru a rspunde la
Completnd csuele de pe orizontal , fiecare ntrebare
vom obine tema despre care vom vorbi
la educaie plastic .
-anun tema plastic
i enumer -sunt ateni la explicaiile
obiectivele urmrite ;
propuntoarei

IV.
Anunarea
temei plastice
i a
obiectivelor

CONINUTUL INSTRUCTIV EDUCATIV

O1

RESURSE

frontal
conversaia
frontal
individual
explicaia
aritmograful
frontal
explicaia

Propuntoarea realizeaz i explic cum -sunt


solicitai
s conversaia
explicaia
se poate obine o pat -instantaneu , prin precizeze tehnici folosite ; demonstraia foaie bloc ,
diferite tehnici ;
pensule , ap i culori
tempera
-intenionat , pe dou ci : prin -sunt
ateni
la
amestecarea culorilor direct pe foaie sau demonstraie ;
mai nti pe palet i apoi pe foaie ;

VI.
Formarea
priceperilor i a
deprinderilor

VII. Aprecieri
asupra leciei

20

O2

Prezint pete cromatice i acromatice


pe reproduceri de art dintr-un album .

-menioneaz ce efect are


utilizarea , n cadrul unei
lucrri , a petelor
cromatice i acromatice
-realizeaz individual
lucrarea

O3
O4

Solicit realizarea unei lucrri ,


menionndu-se regulile .
-audiie muzical (n surdin) : A.
Vivaldi - ,,Anotimpurile
i motiveaz alegerile

O5

Alege cte un elev de pe fiecare rnd


pentru a selecta lucrrile reuite
-face
aprecieri generale privind -sunt ateni
comportamentul elevilor

conversaia
explicaia
demonstraia exerciiul
foaie bloc pensule , ap
o pnz culori tempera
audiia muzical
casetofon
caset audio

analiza rspunsurilor i
aciunii elevilor
frontal

S-ar putea să vă placă și