Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

Data:19.03 2015
Clasa: a-VI-a
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Disciplina: Biologie animala
Unitatea de invatare: Principalele grupe de animale vertebrate
Profesor: COADA GABRIELA
Scoala Profesionala Emil Dragan
Tema: Pasari-Porumbelul
Tipul lectiei: comunicare si insusire de noi cunostinte
Scopul: insusirea de catre elevi a unor cunostinte despre particularitatile alcatuirii porumbelului ca
urmare a adaptarii lor zbor.
I. OBIECTIVE DE REFERINTA:
Sa identifice grupe si specii de animale (1.1)
Sa stabileasca relatii intre factorii de mediu si diversitatea animalelor (1.3)
S explice structura i funciile organismului(1.4)
S evidenieze tipuri de comportamente(2.3)
Sa exerseze utilizarea unor surse de informare(3.1)
II. OBIECTIVE OPERAIONALE.
La sfritul lectiei elevii trebuie s fie capabili :
O1. S indice mediul de via al porumbelului.
O2 Sa recunoasca si sa denumeasca corect elementele de alcatuire externa si interna ale porumbelului
O3 Sa observe imaginile de pe videoproiector si sa desprinda caracterele de pasare
O4 Sa identifice animale inrudite din atlas si videoproiector,
O5 S evidentieze adaptarile porumbelului la mediul de viata..
III. STRATEGIA DIDACTIC.
METODE I PROCEDEE:
Observaia ;
Explicaia;
Invatarea prin descoperire
Conversaia euristica
MIJLOACE DE NVMNT:
Planse cu structura interna si externa a porumbelului;
Fise de activitate ; Fise de evaluare
Manual ;
FORME DE ORGANIZARE:
Individual;
Frontal.
Pe grupe
Locul de desfasurare: laboratorul de biologie
IV. RESURSE DE SPECIALITATE CONSULTATE.
Programa colar;
Ghid metodologic de aplicare a programei de biologie, CNC
Ciurchea Maria,Ciolac Russu Anca,Iordache Ion-Metodica predarii stiintelor biologice,EDP,1982
Aglaie Ionel,Zoe Partin.: Biologie, manual clasa a VI-a, Ed.Humanitas, 1999.
Prof. Dr. Viorel Lazar, Prof. Mariana Nicolae: Cartea- forma de baza a organizarii procesului de
predare invatare la disciplina Biologie, Ed. ARVES, 2007.
Viorel Lazar,Daniela Caprarin:Metode didactice utilizate in predarea biologiei,Ed.Arves,2008

DESFASURARE LECIEI
Etapele lectie

Activitatea de nvare
Activitatea profesorului
Activitatea elevului
1. Organizarea clasei
-pregateste materialul didactic;
-isi pregatesc cartile si caietele;
-noteaza in catalog elevii absenti si verifica
daca sunt conditii optime pentru
desfasurarea orei;
2.Reactualizarea
-prin completarea unui rebus(anexa1) vor -completeaza rebusul,ascult, rspund.
cunotinelor
fi redate reptilele studiate.Pe baza acestuia
anterioare
adreseza ntrebri, urmreste elaborarea
rspunsurilor din care se va verifica
caracterele generale ale reptilelor.
3.Captarea atentiei
-solicita elevilor sa descopere din rebusul -se gandesc la solicitarea profesorului si
completat anterior titlul lectiei
gasesc cuvantul cheie din rebus:PASARI
-prezinta imagini power point cu diferite -urmaresc materialul;
pasari pe care le vor studia..
4.Anuntarea temei si - anunarea titlului leciei si il scrie pe tabla -ascult ,noteaza
obiectivelor
:Pasari si ca reprezentant PORUMBELUL
- comunica clar obiectivele operaionale ale
leciei:
O1.S indice mediul de via al
porumbelului.
O2Sa recunoasca si sa denumeasca corect
elementele de alcatuire externa si interna
ale porumbelului
O3Sa observe imaginile de pe
videoproiector si sa desprinda caracterele
de pasare
O4Sa identifice animale inrudite din atlas
si videoproiector,
O5. S evidentieze adaptarile porumbelului
la mediul de viata..
5.Dirijarea invatarii

5.Obinerea
performanei
6. Asigurarea
back-ului

Imparte colectivul de elevi in 4 grupe


.Ofera
fise
de
lucru
fiecarei
grupe.Stabileste ca :grupa I sa indice
mediul de viata si alcatuirea corpului
porumbelului;grupa II sa stabileasca
modul de hranire,grupa III modul in care
se realizeaza respiratia,grupa IV modul de
inmultire.Se acorda timp de lucru 10
minute.Dupa ce elevii isi exercita rolurile
,lidelul fiecarei grupe prezinta sarcina ce a
avut de indeplinit.Pe parcursul redarii
noilor notiuni, profesorul explica si
realizeaza schema lectiei la tabla.(anexa 2)
Inventariaza principalele informatii si
solicita elevilor sa dea raspunsuri clare
pentru a verifica masura in care au fost
atinse obiectivele.
feed - prin chestionare orala pe tot parcursul
lectiei si pe baza fisei de evaluare .(anexa 4)

- ascult, observ, scriu,


- fiecare grupa va completa fisa de
activitate (anexa 3)

- urmaresc explicatiile,materialul powerpoint

- ascult, gndesc, rspund

- rezolv cerinele de pe fia de evaluare

Anexa 1
1animale superioare
amfibienilor

2.isi pierd usor coada

3.nu are stern


4. proprietarele testului

4
5

5.prieten cu pasarea pluvian


6.temperatura corpului

ANEXA2
PASARILE
Porumbelul
Mediul de viata: traieste in toate tariile cu clima temperata, fiind un animal adaptat la viata de
zbor
Alcatuire :
- corpul forma aerodinamica (ca un fus)
- acoperit cu pene ( adaptare la zbor):
mari-fixate pe aripi si coada folosite la zbor
fulgi-pentru acoperire
puful-situat sub fulgi
- cap: mic, maxilarele alungite, fata dinti= cioc
- 2 nari situate la baza ciocului pe 2 umflaturi moi
- ochii cu 3 pleope (una transparenta- il apara de lumina puternica)
- urechile sunt lipsite de pavilioane (auzul este bine dezvoltat)
- trunchiul- se termina cu o coada cu pene lungi si tari
- membre anterioare- transformate in aripi- servesc la zbor
- posterioare- adaptate la mers-scurte, au 4 degete terminate cu gheare
- prezenta solzilor pe picioarele pasarilor dovedeste legatura pasarilor cu reptilelor
-scheletul alcatuit din -oase pneumatice(subtiri,pline cu aer)
-stern cu osul pieptului (stern=carena)bine dezvoltat
Hranirea :
-Se hraneste cu graunte
-Aparatul digestiv const din: tub digestiv
Cavitate bucala-gura fara dinti
Faringe
Esofag
Dilatare a esofagului=gu ( unde se nmagazineaza si se nmoaie)
Stomac glandular ( hrana se mbib cu sucul gastric)
Stomac macintor=pipot ( hrana este marunit)
Intestinul subire

Intestinul gros
Cloac
glande anexe
Ficat
Pancreas

Respiratia:
-pulmonara :
-Aparatul respirator alcatuit din
:cai aeriene
Fose nazale
Faringe
Laringe
Trahee
plamani cu 9 saci aerieni(proveniti din dilatarea bronhiilor)
-in zbor inspiratia si expiratia se realizeaza in prin dilatarea sau comprimarea plmanilor si sacilor
aerieni odata cu ridicarea sau coborarea aripilor.
-in repaus respiratia se realizeaza prin ridicarea si cobararea cutiei toracice.
Functia de reproducere:
- sexe separate
- se inmultesc prin oua pe care femela le depune intr-un cuib facut din ierburi uscate si
captusit cu puf
- ouale sunt clocite de ambii parinti timp de 14-15 zile
- puii sunt hraniti cu o substanta asemanatoare laptelui=lapte de porumbel produsa de
gusa porumbitei si apoi cu graunte
PASARILE SUNT VERTEBRATE CE AU COPRUL ACOPERIT CU PENE,AU 2 ARIPI,2 PICIOARE
SI UN CIOC.

ANEXA 3

FISA DE ACTIVITATE
Grupa I
Materiale:manual,atlas zoologic,coli,creioane,plansa,fise de activitate.
Cerinte:
Citeste cu atentie textul referitor la mediul de viata si alcatuirea corpului porumbelului.
Stabileste mediul de viata si alcatuirea corpului,analizeaza imaginile prezentate mai jos si
imaginile de pe videopoiector.
Pasari
PORUMBELUL
Mediul de viata:adaptat la viata de zbor,porumbelul domestic traieste in toate tarile cu clima
temperata.
Alcatuirea corpului:
Corpul ,ca un fus(forma aerodinamica),il ajuta sa invinga cu usurinta rezistenta aerului.El
este acoperit cu pene,care sunt folosite :
Pentru efectuarea zborului;ele sunt pene mari,fixate pe aripi si pe coada;
Pentru acoperire fulgii cu o axa flexibila si moale si puful ,cu o axa scurta ,cu fire
izolate,situat sub fulgi.Acest invelis este impermeabil si cald;el micsoreaza greutatea
corpului in zbor si ii mentine temperatura constanta(42C).
Corpul porumbelului este alcatuit din :cap,trunchi si membre.
Capul mic are maxilarele alungite ;ele formeaza un cioc;la baza lui ,pe 2 umflaturi moi se
gasesc narile.Ochii au 3 pleoape ;cea de a treia ,transparenta ,il apara de lumina puternica
;vederea este agera.Urechile nu au pavilioane.
Trunchiul se termina cu o coada cu pene lungi si tari.
Membrele anterioare (aripile) servesc la zbor,iar cele posterioare (picioarele)sunt adaptate la
mers.Ele sunt scurte si au degete cu gheare:3 indreptate inainte si unul inapoi.
Prezenta solzilor cornosi pe picioare dovedeste legatura pasarilor cu reptilele.
Scheletul are oase subtiri ,pline cu aer(pneumatice),inlesnindu-i zborul.Sternul,bine
dezvoltat,are o creasta ,numita carena ,pe care se prind muschii pieptului.

Pe baza textului si a observatiilor efectuate,expuneti ce credeti ca este mai important din


ceea ce ati citit ,raspunzand la urmatoarele intrebari:

Care este mediul de viata a porumbelului?


..........................................................................................................................................................
Care este forma corpului ;cu ce este acoperit corpul?
.................................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................
Care este alcatuirea corpului?
.................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................

FISA DE ACTIVITATE
Grupa II

Materiale:manual,atlas zoologic,coli,creioane,plansa,fise de activitate.


Cerinte:
Citeste cu atentie textul referitor la hranirea porumbelului.
Stabileste modul de hranire si alcatuirea aparatului digestiv ,analizeaza imaginile
prezentate mai jos si imaginile de pe videopoiector.
Cioc=cavitate bucala

Pasari
PORUMBELUL

Alcatuire ap.digestiv
Hranirea
Porumbelul apuca grauntele cu ciocul ,lipsit de dinti si le inghite intregi.Lipsa dintilor reduce
greutatea corpului si determina unele modificari ale tubului digestiv.Aparatul digestiv este
alcatuit din tub digestiv(cioc,faringe,esofag,gusa,stomac glandular,stomac macinator,intestin
subtire,intestin gros,cloaca) si glande anexe(ficat,pancreas)Grauntele ajung din gura in faringe
si apoi intr-o dilatare a esofagului ,numita gusa,unde se inmagazineaza si se inmoaie.In
stomacul glandular,mic,cu peretii subtiri,hrana se imbiba cu sucul gastric.Ajunsa in stomacul
macinator(pipota),hrana este maruntita sub actiunea muschilor acestuia si a nisipului inghitit
odata cu grauntele.In intestinul subtire se termina digestia ,sub actiunea fierii,a sucului
pancreatic si a sucului intestinal.Resturile nedigerate trec in intestinul gros ,care este foarte
scurt ,apoi in cloaca ,unde se deschid ureterele ,care aduc urina de la rinichi si tuburile prin
care vin ouale de la ovar.Prin orificiul cloacal se elimina excrementele ,urina si ouale.

Pe baza textului si a observatiilor efectuate,expuneti ce credeti ca este mai important din


ceea ce ati citit ,raspunzand la urmatoarele intrebari:

Cu ce se hraneste porumbelul?
.......................................................................................................................................................
Care este alcatuirea aparatului digestiv ?
...........................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................
Care este alcatuirea tubului digestiv ?
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................
Care sunt glandele anexe si ce produc ?
...........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................

FISA DE ACTIVITATE
Grupa III
Materiale:manual,atlas zoologic,coli,creioane,plansa,fise de activitate.
Cerinte:
Citeste cu atentie textul referitor la respiratia porumbelului.
Stabileste modul in care se realizeaza respiratia,analizeaza imaginile prezentate mai jos si
imaginile de pe videopoiector.
Pasari
PORUMBELUL

Alcatuirea aparat respirator


.Respiratia
Aerul din fosele nazale trece in faringe ,laringe ,trahee.La locul de bifurcare a traheei se
gaseste un organ care emite sunete,sirinxul nu prea dezvoltat la porumbel.Din trahee aerul
ajunge la plamani ,care comunica cu 9 saci aerieni,proveniti din prelungirea si dilatarea
bronhiilor.Sacii aerieni comunica cu golurile oaselor si au rolul de a asigura ventilarea
plamanilor in timpul zborului si de a reduce greutatea corpului.
Fosele nazale,faringele,laringele,traheea,bronhiile formeaza caile aeriene care impreuna cu
plamanii si cei 9 saci aerieni formeaza aparatul respirator.
In zbor ,porumbelul ridica aripile ,plamanii si sacii aerieni se dilata si aerul cu oxigenul
patrunde in ei.Trecand prin plamani,aerul cedeaza acestora o parte din oxigen. Cand coboara
aripile ,sacii aerieni sunt comprimati ,aerul din ei este eliminat si trecand din nou prin
plamani ,lasa cealalta parte din oxigen si ia dioxidul de carbon.Deci,inspiratia si expiratia se
realizeaza automat;de aceea porumbelul nu este obosit ,dupa un zbor lung el respirand normal
.In repaus,respiratia se realizeaza prin ridicarea si cobararea cutiei toracice.
Pe baza textului si a observatiilor efectuate,expuneti ce credeti ca este mai important din ceea
ce ati citit ,raspunzand la urmatoarele intrebari:
Care este alcatuirea aparatului respirator?
.................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................
9

.................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................
Cum se realizeaza in zbor inspratia si expiratia?
.................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
Cum se realizeaza respiratia in repaus?
.................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................

FISA DE ACTIVITATE
Grupa IV
Materiale:manual,atlas zoologic,coli,creioane,plansa,fise de activitate.
Cerinte:
Citeste cu atentie textul referitor la inmultirea porumbelului.
Stabileste modul in care se realizeaza inmultirea,analizeaza imaginile prezentate mai jos si
imaginile de pe videopoiector.
Pasari
PORUMBELUL
Inmultirea.
Primavara ,inainte de imperechere,pentru a atrage atentia porumbitei,masculul isi desface
coada in forma de evantai si isi umfla gusa.Dupa imperechere,porumbita depune cate doua
oua,de mai multe ori pe an,intr-un cuib facut dein ierburi uscate si captusit cu puf.Ouale sunt
clocite de ambii parinti,pe rand;dupa 14-15 zile din oua ies puii golasi si orbi.Ei sunt hraniti cu
o substanta asemanatoare laptelui ,lapte de porumbita,produsa de gusa porumbitei si apoi
cu graunte.
Inrudite cu porumbeii sunt turturerele si gugustiucii.

10

Pe baza textului si a observatiilor efectuate,expuneti ce credeti ca este mai important din ceea
ce ati citit ,raspunzand la urmatoarele intrebari:
Care este modul de inmltire al porumbelului?
.................................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................
Cu ce sunt hraniti puii?
.................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................
Ce alte pasari inrudite cu porumbelul cunoasteti ?

ANEXA 4

FISA DE EVALUARE

1.Completati spatiile libere:


Porumbelul este adaptat la............ .
Forma corpului este ................... .
Porumbelul respira prin........................................................
Scheletul este alcatuit din oase.....................................................
Porumbelul se inmulteste prin.....
2. Stabiliti corespondenta notiunilor punand litera in dreptul cifrei
corespunzatoare:
a. cap
.1.scurte ;au degete cu gheare
b.trunchi
..2.transformate in aripi
c.membre anterioare
.3.terminat cu o coada cu pene lungi si
tari
d.membre posterioare
4.mic cu maxilare alungite

11

Punctaj: oficiu 1p;subiectul 1=5p,subiectul 2=4p


Timp de lucru: 5 minute

12

S-ar putea să vă placă și